Medimagazin logo

Bakanlık aşı tartışmasına sert girdi! Sorumsuz yapılan açıklamalar...

Sağlık Bakanlığınca, "Aşılamayla elde edilen başarılara rağmen hiçbir bilimsel dayanağı olmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar, aşılama konusunda vatandaşlarımızda az da olsa tereddüde yol açmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedir." değerlendirmesi yapıldı.
Bakanlık aşı tartışmasına sert girdi! Sorumsuz yapılan açıklamalar...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklamada, aşılarla ilgili son günlerde medyada, kamuoyunda yanlış algılara neden olabilecek haberlerin yer alması üzerine açıklama yapılması gereğinin doğduğu ifade edildi.

Bağışıklama hizmetlerinin çocuklara yönelik en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, 21. yüzyıla girerken aşı uygulamaları sayesinde yılda 5 milyon 977 bin 855 ölümün önlendiği, bunun yanı sıra 750 bin çocuğun sakatlıklardan korunduğunun hesaplandığı kaydedildi.

 

 

 

Açıklamada, 1924-1944 yıllarında büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığının aşılama çalışmalarıyla 1977'den itibaren tamamen yok edildiğine, 1988'de dünya genelinde 350 civarındaki çocuk felci vakasının 2015'te 74'e kadar azaltıldığına ve Türkiye'de de son çocuk felci vakasının Kasım 1998'de görüldüğüne işaret edildi.

- "Aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir"

Türkiye'de 2001'de 30 bin 509 olan kızamık vakasının etkin aşılama sonrası 2016 yılı itibarıyla sadece 9 olduğu, difteri vakasının da 2011'de görülen bir vaka ve ölüm haricinde 2004'ten bu yana görülmediği bildirilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Etkin ve kapsayıcılığı yüksek aşılama çalışmalarımız sayesinde aşı ile önlenebilir hastalıklardan hepatit A ve B, boğmaca, invaziv bakteriyel hastalıklardan pnömokok ve Hib menenjiti, sepsis ve bakteriyemi; suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık vaka görülme sıklıkları da oldukça azalmıştır.

Tüm bu sonuçlara ve aşılamayla elde edilen başarılara rağmen hiçbir bilimsel dayanağı olmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar, aşılama konusunda vatandaşlarımızda az da olsa tereddüde yol açmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedir. Ülkemizde kullanılan aşılar, uluslararası referans laboratuvarlarında test edilmiş aşılardır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve onaylanan 'İyi Üretim Prosedürleri' kurallarına uygun olarak üretilmektedir."

aşı tartışması
sağlık bakanlığı
Yorum (4)
Ali
Bakanlığın sözü ,yetkisi anca doktora memuruna geçiyormuş. Başka kimseye anlaşılan gücü yetmiyor kimse takmıyor. Onlar da bizi ezerek tatmin oluyormuş , mesele anlaşıldı.
5
Cevapla
Hasan Akdemir
Bu açıklamanın kimi hedef aldığı , neden yapıldığı ortadayken, bakanlığımızın bu SERT diye yorumlanıp beni güldüren ve ortalık yere konuşuyormuş gibi açıklama yapmasına ne gerek vardı. Direk sayın Canan KARATAY'ın iddiaları hakkında bilimsel etik kurullarınca inceleme yaptırılıp daha sonra da toplumu yanlış yönlendirme, halk sağlığına zarar verme suçlamalarıyla beyanat vermesi yasaklanarak maddi cezalara çarptırılabilirdi.
3
Cevapla
Grc
Derhal suç duyurusunda bulunulmalı, davası gerçekleştirilmeli ve kanunun verdiği en yüksek ceza ile cezalandırılıp mesleği elinden alınmalı.
0
Cevapla
ats2
millet cadı avına çıkmış..kadın grip aşısı için yorum yaptı diye hatırlıyorum, eğer rutin çocukluk çağı aşıları için demişse hatadır..grip aşısı için bu kadar yaygaraya gerek var mı acaba?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir