Medimagazin logo

Bakan Koca'dan tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemesine ilişkin açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemenin teşvik ödemesini etkilemediğini belirterek, bir sağlık meslek grubu için planlanan iyileştirmenin, diğer bir meslek grubunun aleyhine olmasının düşünülemeyeceğini kaydetti.
Bakan Koca'dan tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemesine ilişkin açıklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemenin doktorlar için kayba yol açacağı iddialarına yönelik açıklamada bulundu.

Tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemenin düşük kaldığını ve bunun yükseltileceği konusunu gündeme getirdiklerini ifade eden Koca, ödemenin "teşvik havuzundan" yapılacağı ve doktorlar için kayba neden olacağı yanılsamasına yol açacak bazı iddiaların ortaya atıldığını aktardı. Bu durumun üzücü ve şaşırtıcı olduğunu belirten Koca, şunları kaydetti:

"Uzun süredir bilinmesi gerektiği gibi taban ödeme, teşvik ödemesini etkileyen bir ödeme şekli değildir. Mahsuplaşma, Beyaz Reform'la 17 Ağustos 2022'de tarihe karışmıştır. Taban ödeme teşvikten ayrı hesaplanmakta, doğrudan her ayın 15'inde, maaş ve sabit ödemeyle birlikte tek bordroda gösterilerek yapılmaktadır. Sağlık hizmetlerinde bir ihtiyaç, bir mecburiyet ve de ahlaki gereklilik olan sağlık meslek gruplarının çalışma uyumunu bozacak her türlü yaklaşım etik dışıdır. Bir sağlık meslek grubu için planlanan iyileştirmenin diğer bir meslek grubunun aleyhine olması ise zaten düşünülemez. Biz bunları uzun uzun konuşmuştuk. Biz gerçeğe ve işimize bakalım. Önümüzde, Beyaz Reform'un beklenen yeni dönemi var."

tesvik
doktor
ek odeme
Yorum (10)
Ali Çantabey
bir iyilik yapacaksanız taban ödemeyi izinli raporlu olunduğunda kesmeyin kafii...15 gün izin alınca taban ücret alamadığın gibi tavanıda 15 günlük alıyorsun. nasıl öğretmenler yaz tatilinde tam ücret alıyorsa diğer meslektekilerde bu uygulnsın
42
Cevapla
UZMAN DOKTOR
neticede hekim dışı sağlık çalışanlarının ücretlerinde taban ek ödeme yükseltilerek bir artış yapılacakken bu iyileştirme hekim ücretlerine yansıtılmayacak. en uzun eğitimi aldıktan sonra üzerine bir de ihtisas yapan, hasta ile ilgili her sorumluluğu üstlenen hekime yapılan bu uygulama etik midir?
33
Cevapla
Yakup karaca
sağlık bakanlığı ahde vefa örneği göstermiş olur acil dr ları 5 ve üzeri çalışan stajı her alanda yapmış oluyor allah onlardan razı olsun hayatımı onlara borçluyum
Cevapla
maaş+sabit = 24.000 hekim maaşı
yıllık izinlerini kullanırken parası kesilen tek meslek grubu doktorlar, kimse buna itiraz etmiyor... 30 gün izin alan bir doktorun en az 28.000 lirası kesiliyor, kalan maaşı sadece 14.000 lira, 10.000 lira sabit ek ödemeyle 24.000 lira, bu arada temizlik personeli 35.000 lira maaş alıyor.
16
Cevapla
işlerine gelince doktorlar, işlerine gelmeyince tıp dışılar
madem tıp doktoru olmayanı doktor gibi değerlendirecekler biz niçin 6 yıl fazladan okuduk ve daha zor şartlarda ve çok yüksek puanlarla tıpa girdik, ilaveten mecburi hizmetleri yok, pandemide nöbete girmediler, acilde çalışmadılar, işlerine gelince doktorlar işlerine gelmeyince tıp dışılar.
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir