Medimagazin logo

Bakan Akdağ: Sağlık hizmetleri en ücra köylere kadar ulaştı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık hizmetlerinin en ücra köylere kadar ulaştığını söyledi. Hatay'ın daha önce unutulmuş bir şehir olarak bilindiğini fakat bugün unutulmuşluğunun ortadan kalktığını belirten Akdağ, "Bizim dönemimizde Hatay'ın unutulmuşluğu ortadan kalktı
Bakan Akdağ: Sağlık hizmetleri en ücra köylere kadar ulaştı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık hizmetlerinin en ücra köylere kadar ulaştığını söyledi. Hatay'ın daha önce unutulmuş bir şehir olarak bilindiğini fakat bugün unutulmuşluğunun ortadan kalktığını belirten Akdağ, "Bizim dönemimizde Hatay'ın unutulmuşluğu ortadan kalktı.Bugün Ankara'dan uçakla Hatay Havaalanı'na geldik. Daha önce 'havaalanı Hatay'da olmaz' deniliyordu. Ayrıca Milli Eğitim'de ve sağlıkta da diğer alanlarda da çok büyük ilerlemeler oldu. Özellikle köy yolları ve içme suları konusundaki ilerlemeleri hepimiz biliyoruz. Bu anlamda biz Hatay'ı unutmadık. Şu anda İskenderun'da 250 yataklı bir hastaneyi bitiriyoruz, keşifleri yapıldı, ikmal ihalesini yapıyoruz. Bugün Reyhanlı'da bir hastane de açacağız, Erzin'deki hastanemiz tamamlandı. Hatay Devlet Hastanesi'ne ek binalar yapıldı. Bununla da yetinmeyerek, Hatay'a mutlaka kampüs arazisi bulup bunun üzerine kampüs hastanesi yapmamız lazım. Buranın nüfusu böyle bir hizmeti gerektiriyor. Bu arazi 30-40 dönüm değil, 200 ve 300 dönüm arasında olmalı. Böyle bir kampüs hastanesi sayesinde psikiyatriden rehabilitasyon ve kardiyolojiye kadar tüm bölümleri bir çatı altında toplayacağız.''

Bakan Recep Akdağ, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 14 yıldır yapımı devam eden devlet hastanesinin açılışını yaptı. Hastanenin açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Akdağ, sağlıkta yeni bir dönüşümün yaşandığını, halkında bunu gözlemlediğini söyledi. Sağlık hizmetlerinin en ücra köye kadar ulaştığını aktaran Bakan Akdağ, "Gitmediğimiz yer kalmamıştır. Köylerimizde dahi 112 sağlık ekipleri bulunmaktadır. Günümüzün en gelişmiş aşıları yapılmaktadır. Bakanlığımız 5'li aşı kullanarak bir ilke daha imza atmıştır." dedi.

Avrupa'da 100 bin kişiye 730 hemşire düşerken bu sayının Türkiye'de 130 olduğunu aktaran Akdağ, " Her yıl personel sayımızı daha da arttırarak sağlık alanında hizmetlerimizi en üst seviyeye çıkartacağız. Hatay'ın 1 milyon 400 bin nüfusu var. Çok çalışıyoruz ama yaptığımız hizmetler henüz istenilen seviyede değil. Bu hastanenin fedakar kişileri burada bulunan beyaz önlüklü personellerdir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." diye konuştu.

Hatay İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez ise Reyhanlı Devlet Hastanesi'nin yapımına 1994 yılında başlanmasına rağmen ancak bugün açılabildiğini söyledi. 100 yatak kapasiteli hastanenin kapalı alanı 9 bin 600 metre kare, toplam arsa alanının ise 15 bin 500 metre kare olduğunu ifade eden Kerkez, "4'ü tek 44'ü çift kişilik olmak üzere 48 hasta odası mevcuttur. 9 uzman hekim, 9 pratisyen, 40 ebe toplam 119 personel ile ilçe halkına hizmet verecek." ifadelerini kullandı.

Düzenlenen törene Sağlık Bakanı Recek Akdağ, Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi ve çok sayıda davetli katıldı.

Zaman
bakan
akdağ:
sağlık
hizmetleri
en
ücra
köylere
kadar
ulaştı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir