Medimagazin logo

Bakan Akdağ 112 görevlisini savundu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili olarak, ''Orada görev yapan 112 ekibindeki arkadaşımız, işini büyük bir başarıyla ve eksiksiz tamamlamıştır'' dedi
Bakan Akdağ 112 görevlisini savundu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili olarak, ''Orada görev yapan 112 ekibindeki arkadaşımız, işini büyük bir başarıyla ve eksiksiz tamamlamıştır'' dedi.

Akdağ, Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düşmesinin ardından yapılan arama ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Arama kurtarma çalışmalarının Sağlık Bakanlığının görevleri arasında olmadığını belirten Akdağ, ''Arama kurtarmanın genel kurgusu, yönetimi bizim bakanlığımızda değil. Olmaz da. Olmaması da lazım'' dedi.

Akdağ, Sağlık Bakanlığının, afet durumlarına ilişkin çalışmalar yaptığını ifade ederek, ''Bizim ekiplerimiz kamuda bu işin yönetimini kim yapacaksa onun emrindedir. Nitekim Sayın Yazıcıoğlu'nun vefat ettiği kazada da böyle olmuştur'' diye konuştu.

Helikopter kazasının bildiriminin yapılmasının ardından Sağlık Bakanlığının bölgeye hemen 2 helikopter ambulans sevk ettiğini hatırlatan Akdağ, şunları söyledi:

''Bizim Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) valiliğin emrinde arama kurtarma çalışmalarına ilk katılan ekip içinde oldu. Burada görev yapan arkadaşlar hem eğitimleri hem de gönülleri itibarıyla afet durumlarına karşı çok hazırlıklı insanlar. Bu kişiler, gece gündüz demeden günün her saatinde verilen talimat doğrultusunda hazır bir şekilde emir altına giriyorlar. Bu olayda da bunun aynısı yaşandı.''

''PROBLEM İKLİM ŞARTLARINDAN KAYNAKLANDI''

Kaza sonrasında yaşanan acil çağrı merkezlerinin aynı numara altında birleştirilmesiyle ilgili tartışmalara ilişkin bir soru üzerine, ''Rahmetli Muhsin Bey'in olayında çağrı merkezlerinde birleştirilme olmamasından dolayı herhangi bir aksaklık yaşanmış değil'' diyen Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ayrıca orada görev yapan 112 ekibindeki arkadaşımız işini büyük bir başarıyla ve eksiksiz tamamlamıştır. Hiç vakit kaybetmeden anında polise ve jandarmaya haber vermiştir. Emniyetin talebi üzerine telefon bağlantısı canlı tutularak, helikopterin düştüğü yerin koordinatlarını belirlemek hususunda yardımcı oluyor. Burada aksayan bir şey yok. Muhsin Bey'in yaşamını yitirdiği kazada, olay yerine ulaşma problemi oldu. Bunun dışında bir problem yok. Ulaşımda yaşanan problemin sebebinin de iklim şartlarından kaynaklandığını biliyoruz.''

''UYGULAMA, ANTALYA'DA PİLOT OLARAK YAPILIYOR''-

Çağrı merkezlerinin birleştirilmesi çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Akdağ, ''Çağrı merkezlerinin tek çatı altında toplanması üzerinde çalışılıyor. Ancak bunu yapacak bakanlık biz değiliz. İçişleri Bakanlığımız bu hususta ciddi bir çalışma yaptı. Bunun süratle tamamlanmasını arzu ediyoruz'' dedi.

Çağrı merkezlerinin birleştirilmesi yönünde önemli adımlar atıldığını ifade eden Akdağ, uygulamanın Antalya'da pilot olarak yapıldığını anlattı.

Akdağ, ''Şu anda burada birleştirilmiş biçimde hizmetlerimiz devam ediyor. Çalışmaları hızlandırarak, bir önce artık gerçekleştirmemiz lazım'' değerlendirmesinde bulundu.

Çağrı merkezlerinin birleştirilmesinin büyük fayda sağlayacağına inandığını ifade eden Akdağ, bir trafik kazasında olay yerine sadece ambulansın değil, aynı anda itfaiyenin de gitmesinin uygun olduğunu bildirdi.

''Araç içine sıkışmış bir kişiyi ekibimizdeki arkadaşlarımız çıkaramaz, bunu itfaiyenin yapması gerekir. Bu nedenle çağrı merkezleri numarasının tek numara haline getirilmesi çok önemli'' diyen Akdağ, birçok batı ülkesi ve ABD'de çağrı merkezlerinin tek çatı altında olduğunu hatırlattı.

AA

bakan
akdağ
112
görevlisini
savundu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir