Medimagazin logo

Avuç içi izi ile 4 milyon 400 bin başvuru

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), sağlıkta suistimallerin ve usulsüzlüklerin önüne geçmek için başlattığı Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi ile milyonlarca kişi kayıt altına alındı.
Avuç içi izi ile  4 milyon 400 bin başvuru
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-12 Nisan 2013 tarihinden bugüne yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi kayıt altına alındı. Yine bu yöntemle yaklaşık 4 milyon 400 bin başvuru doğrulandı. Kurumun bu sistem sayesinde tedavi harcamalarında önemli oranlarda tasarrufa geçmeye başladığı öğrenildi.

Özel sağlık tesislerinde 01.12.2013 tarihi itibariyle biyometrik kimlik doğrulaması yapılmadan muayene provizyonu verilmeyecek.

Sağlık karnelerinin kaldırılıp T.C. Kimlik numarası üzerinden provizyon alınmaya başlanmasının ardından, sağlık hak sahiplerinin herhangi bir sağlık tesisine gitmeden ve haberleri dahi olmaksızın, adlarına usulsüz tedavi işlem kayıtları açılmaya başladı. Böylece SGK yersiz harcamalara maruz bırakıldı. Bunun üzerine kurum T.C. Kimlik numarasıyla yapılan usulsüzlükleri engellemek amacıyla, biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama sistemlerini kullanma yoluna gitti. SGK, biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulanması ile sağlık hizmetinin sunulması sırasında vatandaşın gerçekten hastanede olup olmadığından emin olacak. Bu uygulama ile sağlık harcamalarındaki usulsüzlüklerin ciddi oranlarda önüne geçilirken, yıllık sağlık harcamalarında önemli oranlarda tasarruf öngörülüyor.

DÜNYADA BİR İLK

Her insana özgü olarak var olan, kopyalanması kesinlikle mümkün olmayan ve sadece canlı olarak hastanın bizatihi kendisinin sağlık hizmet sunucusunda olması ile alınabilen biyometrik damar izi, dünyada da ilk olarak ve bu kadar büyük bir çapta SGK tarafından hayata geçirildi. Kurum yetkilileri, bu projenin dünya çapında bir başarı öyküsü olduğunun altını çizerek, gerek ülke ekonomisi, gerekse dünya ülkeleri ekonomileri açısından kayıp kaçakla mücadelede stratejik bir araç olarak çok önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekti.

1 ARALIK'TAN İTİBAREN BİYOMETRİK KİMLİK DOĞRULAMASIZ MUAYANE YAPILMAYACAK

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, 12.04.2013 tarihindeki duyurusu sonrasındaki ilk başta 20 pilot ilde uygulanan biyometrik doğrulama sistemi, 01.09.2013 tarihinden itibaren ise özel sağlık tesislerinde olmak üzere tüm Türkiye’de geçildi. Biyometrik kimlik doğrulama sistemine üniversitelere bağlı hastanelerde de 01.09.2014 tarihine kadar geçilmiş olacak. 01.12.2013 tarihi itibariyle yine 2. Basamak özel sağlık tesislerinde biyometrik kimlik doğrulaması yapılmadan muayene provizyonu verilmeyecek.

BİYOMETRİK KİMLİK DOĞRULAMA DA SON RAKAMLAR

SGK verilerine göre, biyometrik doğrulama sistemine geçildiği tarihten bu yana kayıt altına alının toplam kişi sayısı, yaklaşık 1 milyon 200 bin. Yine bu yöntemle doğrulanan başvuru sayısı da 4 milyon 400 bin civarında oldu.

avuç
içi
izi
ile
4
milyon
400
bin
başvuru
Yorum (1)
Adnan Öbek
Boşuna MASRAF... Ben, müracaatta avuç içi kontrolümü yaptırdıktan sonra polikliniğe arkadaşımla gider ve benim yerime onu muayene ettirsem kimsenin ruhu duymaz... SGK herkesi sağlık güvencesi altına aldığını iddia ettiğine göre buna ne gerek var ? Uzaydan başkaları mı gelip muayene olacak ? Eğitimi yerde sürünen, dürüstlüğü öğretemiyen bir sistemde alınan tüm tedbirler hava civa...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir