Medimagazin logo

Avrupa Nöroloji Kongresi İstanbul’da

Nörolojik rahatsızlıklar konusunda 1,800'den fazla yeni araştırmanın ortaya konulduğu ve dünya genelinde 7 binden fazla nöroloğun katıldığı Avrupa Nöroloji Kongresi, İstanbul'un başladı.
 Avrupa Nöroloji Kongresi İstanbul’da
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa’da 220 milyondan fazla kişi nörolojik hastalıklarla boğuşuyor. Nöropsikiyatrik hastalıkların Avrupa ekonomilerine maliyeti kanser veya kardiyovasküler hastalıkların maliyetinden daha fazla durumda. Alzheimer, Parkinson veya felç vakaları yaşlanan toplumumuzda hızla artmış durumda. Tüm branş alanlarındaki 1,800’den fazla yeni araştırma 31 Mayıs - 3 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Nöroloji Kongresi’nde ortaya konuluyor. Kongrede konuşan Nöroloji Uzmanı Prof. Ersin Tan, “Nörolojik hastalıkların boyutları hafife alınmaya devam ediliyor ancak bu sağlık politikalarının en yüksek önceliği olmalıdır” diyerek konunun önemine değindi. Uluslararası uzmanlar 120 oturum şeklinde düzenlenen kongrede, modern nörolojik araştırma ve tedavideki en önemli mevcut trendleri ve önemli konuları katılımcılara sunuyorlar. 1,800’den fazla son araştırmaların sonuçları özetler halinde 7 binden fazla katılımcıya sunulacak.


220 MİLYON AVRUPALI NÖROLOJİK HASTA
Avrupa Beyin Konseyi (EBC) verilerine göre Avrupa 220,7 milyon kişi nörolojik hastalıklarla mücadele ediyor. Listenin başında baş ağrısıdan muzdarip 152,8 milyon hasta bulunuyor ve bunu uykusuzluk veya uyku bozukluğu bulunan 44,9 milyon kişi, 8,2 milyon felçli hasta ile 6,3 milyon bunama rahatsızlığı olanlar takip ediyor. Bu rahatsızlıklar hastaların üzerinde, sosyal çevrelerinde ve sağlık hizmetleri sistemlerinde muazzam ölçüde yük oluşturuyor. Prof. Tan, “Avrupa Beyin Konseyi, 2014 yılını ‘Avrupa Beyin Yılı’ olarak ilan etti. Beyin ve beyin sağlığı problemine kamusal alanda, bilim topluluğunda ve politikacılar arasında farkındalığı artırması açısından hayati derecede önemlidir” dedi.


YOĞUNLAŞTIRILMIŞ ARAŞTIRMALAR GEREKLİ
Kongrede beyin araştırmalarında son yıllarda kat edilen önemli mesafelere rağmen, beynin birçok fonksiyonu tam olarak anlaşılmış olmadığına değinildi. Uzmanlar bu konuda yoğunlaştırılmış araştırmaların gerektiğini vurguladılar. Kongre Program Komitesinin Eş Başkanlarından Liege Üniversitesi Profesörü Gustave Moonen, “Nörolojik rahatsızlıkların artan külfetine uygun bir şekilde karşı koymanın yolu; uluslararası düzeyde temel araştırma ve klinik açıdan tatbik edilmiş araştırma için iyi koordine edilmiş genel bir plan hazırlamaktır” dedi. Komitenin diğer Eş Başkanı Gent Üniversitesi Profesörü Jacques L. De Reuck ise bu kongrenin yaptığı gibi, ortak çabaların Avrupa seviyesinde bir ağ oluşturularak teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.


MS HASTALIĞINDA ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ
MS veya uzun ismiyle Multipl skleroz olarak bilinen bağışıklık sistemi hastalığı Avrupa Nöroloji Kongresi’nde 10 bilimsel oturum ve 200’den fazla yeni araştırmayla ele alınıyor. MS konusunda uzman İstanbul Üniversitesi Profesörü Aksel Siva, MS hastalığının halen tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu söyleyerek, “Erken ve doğru teşhis ile hedef odaklı tedavide kullanılan modern ilaçlar, hastaların artan yaşam kalitelerinde son zamanlarda alınan mesafede kritik faktör olmuştur” dedi.


KADINLAR ERKEKLERDEN 7 YIL DAHA GEÇ FELCE YAKALANIYOR
Her yıl 600 bin kişinin felce yakalandığı Avrupa’da felç tedavisinde yaşanan önemli gelişmelere rağmen sadece akut tedavide değil aynı zamanda önleme ve rehabilitasyon aşamalarında da büyük zorluklarla karşılaşılıyor. Avusturya Graz Üniversitesi Nöroloji Kliniği Profesörü Franz Fazekas, Avusturya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre kadınlar, erkeklere göre ortalama 7 yıl daha geç felce yakalanıyorlar. Ancak kadınların geçirdiği felç daha ciddi boyutlarda ve erkeklere oranla kurtulmaları daha zor. Aynı tedavi uygulanmasına rağmen, kadınların fonksiyonel tedavi sonuçları daha kötü durumda. Buna rağmen kadınların felçten ölüm oranları erkelere göre daha düşük.

avrupa
nöroloji
kongresi
i̇stanbul’da
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir