Medimagazin logo

Avcı hücreler kansere karşı

Terminatör adı verilen bağışıklık hücreleri kanser hastalarına umut olacak
Avcı hücreler kansere karşı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu”nda kanser tedavisinde önemli bir uygulamanın ayrıntıları gün yüzüne çıktı. Yakın zamanda Türkiye’de uygulanmaya başlayacak tedavi sayesinde “terminatör” adı verilen bağışıklık hücreleri kanser hastalarının tedavisinde kullanılacak. Sempozyumda Koç Üniversitesi bünyesinde kanser türlerinin genetik yapıları, alt gruplara ayrılması ve tedavileri konusunda yapılan araştırma ve çözüm önerileri de ele alındı.

Sonuçların başarılı olduğu görüldü

Prof. Dr. Mustafa Çetiner şunları söyledi: “2013’te hayata geçen tıp mühendisliği alanındaki çalışmalar sonunda, hastanın kendi hücrelerini kanseri yok etmek için kullanabiliyoruz. Hastalık öncesinde kanser hücreleri kendilerini silikleştiriyor, bağışıklık sisteminin gözünden kaçmayı başarabiliyor, bu sayede de vücutta çoğalabiliyordu. Yeni yöntemde tıp mühendisleri, terminatör dediğimiz bağışıklık hücrelerini dışarı alıp kanserli hücreyi tanımlayabilecek bir yapı kazandırdı. İşlenen hücreler, hastaya geri verildi ve sonuçların çok başarılı olduğu görüldü.”

İlk etapta hedef lenfoma ve lösemi

Dr. Burhan Ferhanoğlu ise “Önümüzdeki yıllarda kanser tedavisi kişiye özel geliştirilecek. Terminatör hücrelerinin hastadan alınması, işlenmesi ve yeniden hastaya verilmesi 10-11 günü buluyor. Şimdilik B- hücreleri, lenfoma ve lösemililerin tedavisinde uygulanan yöntem, gelecek günlerde multipli miyelom, diğer kan kanseri ve tüm kanserlerin tedavisinde kullanılacak” dedi.

‘Miyelomi tedavi edeceğiz’

Uluslararası Miyelom Vakfı kurucularından Prof. Dr. Brian Durie, söz konusu teknolojinin özellikle miyelom tedavisinde diğer yeni ilaçlarla birleştirildiğinde çok büyük başarı sağlanabileceği yönünde veriler elde ettiklerini belirtti. Uluslararası Miyelom Vakfı Başkanı Susie Novis de yeni gelişmelerle miyelomi tamamen tedavi etmeyi amaçladıklarını vurguladı.

hematolojide yeni eğilimler sempozyumu
terminatör
bağışıklık
hücre
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir