Medimagazin logo

Aspirin'in kanser üzerindeki etkisine dair en kapsamlı araştırma

Aspirin'in kanserin tekrarlamasını engelleyip engellemediğine yönelik şu ana kadar yapılmış en kapsamlı araştırma İngiltere'de başladı.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
Aspirin'in kanser üzerindeki etkisine dair en kapsamlı araştırma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Araştırmaya bağırsak, meme, prostat, mide ve özofaguskanserine yakalanmış yaklaşık 11 bin kişi katılıyor.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü Aspirin'in kanser tedavisindeki olumlu etkileri üzerine son yıllarda birçok iddia ortaya atılmış ancak bunlar kapsamlı araştırmalarla test edilmemişti.

Bilim insanları araştırmadan olumlu sonuç elde ederlerse bunun kanser tedavisinde 'oyunun kurallarını değiştireceğini' ve daha çok insanın hastalığı yenmesini sağlayacağını belirtiyor.

İngiliz Kanser Araştırmaları Derneği (Cancer Research UK) ve Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) araştırma kolunun finanse ettiği araştırmaya katılanlar, 5 yıl boyunca her gün bir hap alacak.

Daha sonra, Aspirin kullananlarla, plasebo (herhangi bir etkin maddesi bulunmayan teselli ilacı) kullanan gruptaki hastaların kansere yeniden yakalanma oranlarına bakılacak.

Araştırmayı yöneten Prof Ruth Langley "Aspirin'in ilk evrelerdeki kanseri durdurduğuna ya da geciktirdiğine dair bazı ilginç araştırmalar var, ancak bunu kesin olarak kanıtlayacak geniş çaplı bir test yapılmamıştı" diyor.

İngiltere'de 100 sağlık merkezinde yürütülecek olan araştırmanın 12 yıl sürmesi planlanıyor.

Cancer Research UK'den Dr Fiona Reddington da nükseden kanserlerin tedavisinin çok daha zor olduğunu, bu nedenle kanserin tekrarlamasının engellenmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Dünyada en çok kullanılan ilaçlardan olsa da doktorlar Aspirin'in herkese iyi gelmediğini, doktorlara danışmadan alınmaması gerektiğini vurguluyor.

Kan sulandırıcı özelliği de bulunan Aspirin'in her gün alınmasının bazı kişilerde ülsere, mide ve hatta beyin kanamasına neden olabileceği belirtiliyor.

aspirin
bağırsak
meme
prostat
mide
kanser
i̇ngiliz kanser araştırmaları derneği
kanser araştırması
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir