Medimagazin logo

Askeri hastanelerdeki 10 bin personelin gözü kulağı Tam Gün Yasa Tasarısı'nda

Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı 42 askeri hastanede çalışan yaklaşık 10 bin sağlık personeli, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan personelle aralarındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesini istiyor. Bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündeminde olan Tam Gün Yasa Tasarısı ile bu eşitsizliğin giderilmesi için teklifte bulunuldu. Buna göre, hükümetin eşit işe eşit ücret politikası kapsamında diğer hastanelerde çalışan personelle aynı işi yapan askeri hastanelerdeki personelin ücret farklılığının giderilmesi talep ediliyor.
Askeri hastanelerdeki 10 bin personelin gözü kulağı Tam Gün Yasa Tasarısı'nda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Edinilen bilgiye göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde görev yapan personele ortalama 800 TL ile bin 400 TL arasında döner sermaye ödemesi yapılıyor. Örneğin Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan bir hemşire döner sermayeden bin 414 TL, yine aynı hastanede çalışan veri hazırlama ve kontrol işletmeni 792 TL pay alıyor. Üniversitelere bağlı hastanelerde görev yapan personele de 750 TL ile bin 700 TL arasında döner sermaye ödemesi yapılıyor.

ASKERİ HASTANELERDEKİ DOKTORLARA DÜZENLEME YAPILDI

2010 yılında çıkarılan 5947 sayılı tam gün yasası ile askeri hastanelerde görev yapan doktorlara sağlık tazminatı ödemesinde önemli artış getirildiği belirtiliyor. Böylece askeri doktora yapılmış olan sağlık tazminatı ödemesi ile sivildeki doktorlarla döner sermaye ödemesinden kaynaklanan maaş adaletsizliğinin giderildiği ifade ediliyor. Fakat bu düzenleme askeri hastanelerde görev yapan diğer sağlık personelinin kapsamadığı, dolayısıyla 10 bine yakın personelin sağlık tazminatı ya da döner sermaye ödemesinden faydalanamadığı kaydediliyor. Askeri hastanelerde görev yapan personelin bu yüzden mağdur olduğu, bu durumun eşit işe eşit ücret politikasına da uymadığı dile getiriliyor.

Bu konuyu yakından takip ettiklerini ifade eden Büro Memur-Sen yetkilileri, söz konusu sıkıntıyı Maliye Bakanlığı’na ilettiklerini, ayrıca Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Sezai Bostancı’yı ziyaretlerinde de gündeme getirdiklerini ifade etti. Bostancı’dan da destek aldıklarını aktaran yetkililer, Bostancı'nın sivil memurların sorunlarını çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını, bu konuda Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini kendilerine aktardığını dile getirdi.

askeri
hastanelerdeki
10
bin
personelin
gözü
kulağı
tam
gün
yasa
tasarısı'nda
Yorum (18)
Giray
Askeri dr ve SGK dr u döner alamadığı için %700 oranında Ek Denge Tazminatı alıyor ama SB dışındaki 4000 Kurum Hekimi bu ödemeden mahrum ediliyor. Yüzlerce kez dile getirilen bu talep inatla görülmüyor, duyulmuyor. Makası daha da açmak yerine bu adaletsizlik acilen giderilmeli, diğer düzenlemeler ondan sonra yapılmalıdır.
0
Cevapla
Süleyman
"..hükümetin eşit işe eşit ücret politikası kapsamında çalışan personelle aynı işi yapan personelin ücret farklılığının giderilmesi" gerekçesi, Kamuda Tamgün çalışan SB dışı "kurumlardaki hekimleri de" kapsamalı, 3 yıl önce yapılan yanlış giderilme ve adalet biraz olsun sağlanmalıdır.
0
Cevapla
Necip
2010 yılındaki 5947 s.lı yasa Askeri ve SGK doktorlarına "sağlık tazminatı" ödemesinde önemli miktarda (%700) artış yapılırken, Kurum Hekimleri bu tazminattan mahrum edilerek kapsam dışı bırakıldı ve mağdur edildi. Bu haksızlık halen sürdürülmeye devam edilmektedir. Öncelikle ele alınması gereken kanama noktası burasıdır..
0
Cevapla
Yakup
Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde görev yapan personele ortalama 800 TL ile bin 400 TL arasında döner sermaye ödemesi yapılıyor ama SB dışı hiç bir Hekime döner sermaye ödemesi ve ek denge tazminatı verilmiyor.. Bu, ayrımcılık değilse nedir?
0
Cevapla
Nazan
Bir hemşire döner sermayeden bin 414 TL, üniversitelere bağlı hastanelerde görev yapan personel bin 700 TL arasında döner sermaye ödemesi yapılıyor, diyor haber. Bir Allah'ın kuruşu Döner ödemesi yapılmayan binlerce hekim var Kamuda. Bu adaletsizliğin giderilmesi ilk öncelik olmalıdır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir