Medimagazin logo

Antidepresan kullanımındaki artış psikiyatri-dışı hekimlerden kaynaklanıyor

Psikiyatrik Hastalıkların tedavisi konusunda Türkiye’de düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan, Psikofarmakoloji Derneği 6nci Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi & 2nci Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu 16- 20 Nisan 2014 tarihleri arasında SUSESİ Hotel ve Kongre Merkezi Belek, Antalya’da gerçekleştirilecek
Antidepresan kullanımındaki artış psikiyatri-dışı hekimlerden kaynaklanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kongre kurulundan yapılan açıklamada son yıllarda   medyada ve bazı bilim çevrelerinde Türkiye’deki antidepresan tüketiminin artışı konusunda açıklanan rakamlar yoğun ilgi uyandırırken, yapılan açıklamaların haklı/haksız endişeleri, kuşkuları arttırdığı  ve hatta bazı ithamların olduğu dile getirildi.

 

Psikofarmakoloji Derneği ise  konu ile ilgili basın açıklamalarını dönem dönem yaparak,  bir taraftan kamuoyunu bilgilendirmeye çalışırken diğer yandan Sağlık Bakanlığı ve SGK gibi otoritelere görüşleri ile ilgili raporlar sundu. Nitekim Psikofarmakoloji Derneği’nin de katkıları ile Sağlık Bakanlığı  reçetesiz ilaç satışını yasakladı.

 

Kongre düzenleme kurulundan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Antidepresanlar çoğu kez ve reçetesiz olarak  insanların günlük basit  sıkıntı ve psikolojik problemlerini aşmak için gereksiz yere  ve reçetesiz  kullandığından, antidepresanların etkisiz olduğu ya da konulan depresyon klinik tanısının abartıldığı  ve gereğinden fazla tanı konarak (over-diagnosed)  ilaç israfına yol açıldığı haklı itirazları  kamuoyunda ve basında çeşitli vesilelerde dile getirilmiş ve  bu durum gerçekten antidepresan kullanması gereken bazı depresyon  hastalarının da ilaçlarını bırakmaları gibi riskli sonuçlar doğurmuştur. Çünkü depresyonun en önemli komplikasyonu intihardır. İntihar, geri dönüşü olmayan bir durumdur. İntiharın ‘pardonu’ olmaz!   Psikiyatristler tarafından teşhis edilen“majör depresyon”da yaşam boyu yaklaşık %50 intihar riski ile seyretmekte ve majör depresyon hastalarının %10-15 i intihar ile kaybedildiği bilimsel bir gerçektir.Bütün bunlar depresyon tedavisinin ne kadar hızlı ve etkili bir tarzda ve bu alanda deneyimli, eğitimli ve yetkin uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini gösteren bilimsel verilerdir.   

Uluslararası Pazarlama Servisi (IMS) verilerine göre Türkiye’de antidepresan tüketimi 2003 yılında 14.238 milyon kutu iken, 2008 yılında 31.302 milyon kutu ile   %120  oranında artmıştır.

Son yıllarda antidepresan ilaç kullanımındaki hızlı artış, antidepresan kullanımını gerektirecek hastalıkların sıklığındaki artış  ile açıklanamaz. İstatistik verilerine bakıldığında bu artışın  bilinçsiz ve reçetesiz kullanım yanında, psikiyatri-dışı hekimlerin gereğinden çok antidepresan reçetelemelerinden de kaynaklandığı kanaati oluşmuştur.

antidepresan
kullanımındaki
artış
psikiyatri-dışı
hekimlerden
kaynaklanıyor
Yorum (9)
murat 124
tr de aktif olarak gorev yapan psikiatrist sayisi 2011 de 1700 mus..simdi 2000 olsun.. 80 000 000 nufusunuz var desen bol 2 000 e 40 000 cikar. irice ilce nufusu.. kaldi ki bu yogunlukta ne psikiatristlerin ne de psikiatri disi hekimlerin terapi yapma zamani istegi sabri ve ogretisi var.. ustune psikolojik danismanlarin ve psikologlarin en azindan destekleyici yardim etme cabalarinin da onunu yasal olarak kapatti birileri.. e o yok ..bu yok.sunu yapamiyorsun.bunu yapani engelliyorsun..
0
Cevapla
PORT
amaç psikiyatri derneklerinin bişekilde daha çok gelir elde etmesidir.vatandaşı düşünen yok.strese bağlı çınlamada vertigoda başağrılarında antidepresan yazmıyalım da napalım sinüzit deyip defalarca gereksiz yazılan antibiyotikleremi gereksiz antivertinijöz ilaçlaa mı yanalım yoksa hastanın gereksiz ameliyatlarına mı yoksa yüksek memnuniyetli tedavisiz sağlık sektörüne mi ağlıyalım.yatıcak yeri olmayanlar çok akıl veriyo.bu arada fiyatı antidepresanlara göre daha yüksek antipsikotiklerin satışından ne haber.vatandaş psikiyatriye gidiyo antipsikotik veriyorsunuz kafayı kaldıramayıp işe gidemeyince o vatandaş napsın.yatıcak yeriniz yok sizi gidi ruh bilimciler sizi.
0
Cevapla
aydin sinal
depresyon tedavisi en zor ve en pahali bir hastaliktir,hastaliktan ölüm sebepleri arasinda ilk ondadir.depresyon bir hastalik degil bir hastaliklar kombinasyonudur.Haberde belirtildigi gibi "su ilaci ic gecer" seklinde bir tedavisi yoktur,Ilac tedavisi,verhaltenstherapie(ingilizce:Behaviour therapy) veya Türkcesi(uygun olmasada)psikotedavi,mesguliyet tedavisi,fizyolojik aktivitet tedavisi...bunlarin yaninda aile fertlerinin bilgilendirilmesi,gerekliyse tedavisi seklinde komple bir tedavi gerektirir,ne yazikki hastalik tekrarlar.Hasta yillarca tedavi görür kontrol edilir,ne yazikki hastanin en iyilestigi denen zamanlarinda,sen-sakrak zamaninda intiharlar görülür.Bütün bunlarin yaninda ailevi durumu,is ve maddi durumunun da düzelmesi hastanin iyilesmesine,veya bunlarin bozulmasi hastaligin tekrarlamasina veya kötülesmesine yol acar. Türkiyede psikiatri hastalari gerek uzman hekimlerin azligi,gerek hastalarin bilincsizligi,gerek sanatoryumlarin olmamasi(klinik demiyorum) hastaligin kroniklesmesine ve kaliciligina yol acmaktadir.Depresyon hastaligi hakkindaki bilgilerim bir psikiatri uzmanindan fazladir,cünki bende bu dertten muztaribim,taaaa 60 li yillarda prof. muharrem özkan hocanin teshisinden beri bunun icindeyim,ama bilincli bir tedavi ile üniversite bitirdim ve basarili bir meslek hayatim oldu sayilir,ama privat hayatta zorluk cekmedim desem yalan.Türkiye sartlarinda,hastahane polikliniklerinden alinan recetelerle bu hastaligin tedavisi imkansizdir,receteyi ister psikiatri uzmani,ister ev doktoru ,ister poliklinik doktoru yazsin hastanin hicbir isine yaramaz,zaten ilaclarin yan etkileri baslayinca cöpe atilir.Sitma savas,verem savas,kanserle savas gibi depresyonla savasta milli bir saglik politikasi olmalidir.selam vesaygilar.
0
Cevapla
düşünen süpürge
Çünkü hepsi değil ama piyasa psikyatristleri yeni çıkmış antipsikotikleri tercih ediyor; etkin antidepresanlar şimdi çok ucuz; ilaç firmaları artık onları çalışmıyor bile….. yoksa günde 100 hasta bakabilen bir psikyatristin psikfarmakoloji yerine psikanaliz yaptığını mı sandınız? Asıl hasta sınırlaması devlet hastanelerine gelmeli….
0
Cevapla
Dr MO
Bence çağ dışı politikacılardan kaynaklanıyor. Yapana değil yaptırana bakmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir