Medimagazin logo

Anayasa Mahkemesinden 'zorunlu aşı' kararı

Çocukluk dönemi aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili, yerel mahkemece sağlık tedbiri uygulanmasına karar verilmesini hak ihlali sayan Anayasa Mahkemesi ikinci kez karar verdi .
Anayasa Mahkemesinden 'zorunlu aşı' kararı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çocukluk dönemi aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili, yerel mahkemece sağlık tedbiri uygulanmasına karar verilmesini hak ihlali sayan Anayasa Mahkemesi, aynı yöndeki ikinci başvuruda da maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Yerel mahkemece, anne ve babasının çocukluk dönemi zorunlu aşılarını yaptırmayan çocuk hakkında sağlık tedbiri uygulanması istendi. Tedbir kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedilen aile, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Aynı yöndeki bir başka başvuruda, çocukluk dönemi aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili, mahkemece sağlık tedbiri uygulanmasına karar verilmesini hak ihlali sayan Anayasa Mahkemesi ikinci kez karar verdi.

Yüksek Mahkeme, bu başvuruda da maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine hükmetti. 
 

aşı
zorunlu aşı
anayasa mahkemesi
Yorum (4)
bozeren
hukukun dili ne kadar da anlaşılmaz böyle! yaptıkları iyiliği en uç dala asarak, bu iyilikten istifade edilmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar.
3
Cevapla
m. murat
tercümesini biri yapabilir mi? hiç bir şey anlaşılmıyor. bu hukuk dilini sadeleştirin yav!
3
Cevapla
bozeren
bizde hukukun neden geri olduğu böylece anlaşılıyor işte.
1
Cevapla
doktor mengene
mealen, "kişiye, eğer vesayet ya da velayet altında değilse kendisinin; vesayet ya da velayet altındaysa vasi ya da veli'sinin onamı olmadan tıbbi hiç bir müdahelede bulunulamaz" demek olan karar. sonuç: vatandaşa kaç; sağlıkçıya tut.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir