Medimagazin logo

Ameliyatta tampon bezi unutan doktora hapis cezası

ADANA’da, bademcik ameliyatı olan 9 yaşındaki Sevim Alır’ın boğazında bir metre uzunluğunda tampon bezi unuttuğu öne sürülen KBB doktoru 2.5 ay hapse çarptırıldı.
Kaynak: memurlar.net
Ameliyatta tampon bezi unutan doktora hapis cezası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İddiaya göre, Alır Ailesi, 8 Haziran 2011'de rahatsızlanan kızları Sevim'i Adana Devlet Hastanesi'ne götürdü. Kulak Burun Boğaz Servisi'nde ameliyatla bademciği alınan Sevim Alır, "Bir hafta içerisinde iyileşir" denilerek taburcu edildi. Ancak, iyileşmeyip, her gün kötüleşen, boğazında bir şey olduğunu sanan Alır, bu süreçte başka doktorlara da götürüldü. Yapılan kontrollerde aileye çocuğun boğazında iltihap olduğu söylendi. Sevim Alır, ameliyattan 7 gün sonra kusunca, boğazında bez unutulduğu anlaşıldı. 2 santim eninde bir metre uzunluğundaki bezi çıkartıp, şeffaf poşetin içine koyan aile, adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu.

DAVA AÇILDI

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, doktor. hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan dava açtı. Adana 5'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada savunma yapan doktor., suçlamayı kabul etmedi. Doktor, "Çocuğun ameliyatını ben yaptım. Kanaması olduğu için tampon koymuştuk. Daha sonra hastaneye tekrar geldiler. Yutamadığını söylediler. Yatışının yapılmasını söyledim. Ancak kabul etmediler. Çocuğu alıp götürdüler. Eğer izin verseydiler, yatış yapılsaydı, bunların hiçbiri gerçekleşmezdi. Kusur bende değil" dedi.

Çocuğun annesi 44 yaşındaki Nergiz Alır da, ameliyatı yapan doktorun kızı Sevim'i 2 saat sonra eve gönderdiğini ileri sürdü. Şikayetçi olduklarını belirten Nergiz Alır, "Çocuğum bademcik ameliyatı oldu. Doktor 2 saat sonra bizi eve gönderdi. Çocuğum bir hafta yemek yiyemedi. Ağzından pis bir koku geliyordu. Başka bir doktora götürdük. Enfeksiyon kaptığını ve ameliyatı yapan doktora götürmemizi söyledi. Ameliyat yapan doktora gittik. O da 'Ben size her gün kontrole geleceksiniz dedim' diyerek bizi geri gönderdi. Eve gittiğimizde yine bir şey yiyemiyor, ağzından pis koku geliyordu. Boğazına baktığımızda bir bez olduğunu fark ettik. Bezi çıkarıp doktora gittik. Görünce doktor da şaşırdı" diye konuştu.

Mahkeme, sanık doktoru 'görevi ihmal' suçundan 2.5 ay hapis cezasına çarptırdı. Sonra da bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

ameliyatta
tampon
bezi
unutan
doktora
hapis
cezası
Yorum (12)
sefer seyrüsefer
Ameliyat hemşiresi olmadan mı ameliyat yapılmış, ameliyat hemşirenin görev yükümlülükleri nedir?
0
Cevapla
ayt12
Hiç birşey çıkmaz. Tampon kapalı bir kavitede (örneğin abdominal) bulunmadığı için, sonradanda konulmuş olabilir. Yani doktordan kaynaklandığı yasal olarak kanıtlanamaz.
0
Cevapla
ürolog
başka bir sitede bir vatandaş yazmış...ne biçim doktor bu cezası ertelenmiş...nerede bu adalet demiş ben de cevap olarak SANDIKTA YAZDIM...
0
Cevapla
Adnan Öbek
Tıpda ,havacılıkta ,askerlikte hiç kimse hayat garantisi veremez. Garanti almak isteyenler milyon dolarları da verseler süper gelişmiş ülkelerde bile bulamaz. Sanatçı -filmci-turizmci ve futbolculara verilen ekonomik destek-subvansiyon sağlık sektörüne verilseydi, daha iyi aletler ve modern teknolojiler getirilseydi vatandaşın mağduriyeti azalırdı. Pilotlar ABD ye eğitime gönderilir, fakat bir tek dr. bilgi ve tecrübesini artırmak amacıyla gönderilmez ?! Beşiktaşlı bir top kafa ayda 300 bin tl kazanıyor... Fuzuli işler bu millete daha uygun... Ses çıkaran da yok !?
0
Cevapla
uzdr
savcı ve hakim lerin berat çıkan yada bozulan her davada görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle hapis cezası verilmeli. sonrada hücre hapsine atılmalılar.tutuklu yargılanıpta berat edenleri yattıkları süre kadar savcı ve hakimleri aynı yerde eynı sürede ceza verilmeli.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir