Medimagazin logo

Akdağ: Neden gelmesin TTB: Eğitim için gelsin

Sağlık Bakanı Akdağ, “ithal doktor” planının bakanlığın teşkilat yasasına girebileceğini söylerken TTB, “Avrupa’nın en iyi futbolcuları Türkiye’ye geliyor mu ki, en iyi hekimi gelsin” diye tepki gösterdi
Kaynak: MİLLİYET - MİTHAT YURDAKUL Ankara
Akdağ: Neden gelmesin TTB: Eğitim için gelsin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’deki bebek ölümlerinin azaltılmasındaki katkıları nedeniyle UNİCEF’ten ödül alan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milliyet’in gündeme getirdiği “ithal doktor” planını da doğruladı. Akdağ, “Mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan doktorların da Türkiye’de çalışmasının önü açılmalıdır. Neden Türk doktorları dünyanın dört bir tarafında çalışabiliyor da dünyanın başarılı doktorları Türkiye’de çalışamasın” sözleriyle ithal hekimi savunurken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) “Avrupa’nın en iyi futbolcuları Türkiye’ye geliyor mu ki en iyi hekimi gelsin” diyerek Akdağ’a tepki gösterdi.

‘Verimlilik azalır’
Akdağ, ödül töreninde, bakanlığının teşkilat yasasının değiştirilmesi ile ilgili soruları yanıtladı. Yasayla ilgili taslağın geliştirilmekte olduğunu ifade eden Akdağ, “Maliye, Devlet Personel ve Başbakanlık’la da bazı görüşmeler, toplantılar yaptık. Ama bu teşkilat yasası ile daha doğrusu, bu husustaki kanun hükmündeki kararnameyle ilgili olarak tabii ki Sağlık Bakanlığı ya da Sağlık Bakanı olarak nihai kararı biz veremeyiz. Bu sonuçta, hükümetin vereceği bir karar olacaktır” diye konuştu.
Son hali verilecek taslağın Başbakan Erdoğan’a sunulacağını belirten Akdağ, taslakla bürokratların sözleşmeli hale getirilmesini de savundu: “Klasik bir bakış açısıyla yürümüyoruz. Benim öteden beri inandığım bir husus var. Süreklilik arz eden görev pozisyonları verimliliği azaltır. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’ndaki yöneticilik pozisyonlarının gerek bakanlık merkezinde, gerekse taşrada sözleşmelilik süreleriyle sınırlı olması gerektiğine inanıyorum. Bu sözleşmelilik sürelerinde de performans değerlendirmesinin yapılması gerektiğine inanıyorum.”


Tasarının, “ithal doktor” boyutunun sorulması üzerine Akdağ, “Belki bu tasarı ile değil ama tasarının içine de girebilir, mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan doktorların da Türkiye’de çalışmasının önü açılmalıdır. Neden Türk doktorları dünyanın dört bir tarafında çalışabiliyor da dünyanın başarılı doktorları Türkiye’de çalışamasın? Türk insanına haksızlık değil mi bu?” dedi.
TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu ise ithal hekim için yabancı futbolcu örneği verdi. Bilaloğlu, “Takımlarımız yabancı futbolcu getiriyor. Ama dünyanın en başarılı futbolcuları Türkiye’ye gelmiyor” dedi. Yasanın birkaç tane üst düzey hekim için çıkmadığını, Türk doktorlarına “ucuz hekim” tehdidinde bulunulduğunu savunan Bilaloğlu, şunları söyledi:

‘Kültür aktarılacaksa olabilir’
“Çok yetkin hekimlerden kültür aktarılacaksa eğitim için de getirilebilir. 2. Dünya Savaşı sırasında da yabancı ülkelerden Yahudi bilimadamları getirilirdi. Önemli olan yerli yabancı değil, nitelikli hizmet.”
Bilaloğlu, Akdağ’ın sözleşmeli bürokratta “verimlilik” savunmasına da katılmadığını belirterek hükümetin kendine tabi insan belirleme ihtiyacı içinde olduğunu savundu.

Gizli taslak
TBMM’de muhalefetle tartışma yaşamak istemeyen Sağlık Bakanlığı’nın, teşkilat kanununu hükümete 1 Ekim’e kadar tanınan KHK yetkisi kapsamında çıkarması bekleniyor. Söz konusu sürenin dolmasına sayılı günler kala kanun taslağının TTB’ye hâlâ iletilmediği, 3 hafta önce taslağı görmek isteyen TTB’nin bekleyişini sürdürdüğü öğrenildi. Taslağı telip edip de alamayan bir başka örgütün de Türk Sağlık-Sen olduğu belirtildi.

De Bakey gelecekse ayrı

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise şunları söyledi: “Bakan ‘üst düzey hekimleri getireyim, Türk halkı faydalansın’ diyorsa iyi. De Bakey (Turgut Özal’ı da ameliyat eden ünlü cerrah) gelecekse ayrı bir şey, kısa vadede hekim açığını yabancı hekimle gidermek isterse buna karşı çıkarız. Türkçe bilen kaç tane hekim var? Dil bilmeyen hekimin ileşitim kurması mümkün değil. Bunun arkasından yabancı öğretmen, hemşire, mühendis gelir. Türkiye’de çok ciddi genç nüfus var. Bunların 3’te 2’si boşta kalıyor. İhtiyacı bunlardan karşılamak varken niye dışarıdan getirelim?
Batıda ücret skalasına bakınca hekimler 1. ya da 2. sırada. Türkiye’ye hekimler Türki cumhuriyetlerden, Çin’den, Hindistan’dan, Pakistan’dan gelecek. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de planlama ortaya konsaydı bugün yeni hekimler mezun olmaya başlayacaktı.”

akdağ:
neden
gelmesin
ttb:
eğitim
için
gelsin
Yorum (12)
hakan
ya arkadas, yurtdısında yüzbinlerce dolar kazanan hangi hekim türkiyeye gelir? allahaskına 2000 tl maas,3000 tl döner icin mi gelecekler? debakey de onu düsünüyordu.
0
Cevapla
dr. esra
rezillik diz boyu..yuhhh artık yuh
0
Cevapla
dr m
-''TÜRKİYE'DE 3 BİNE YAKIN YABANCI UYRUKLU TIP ÖĞRENCİSİ VAR''- Sağlık turizminin başarılı olabilmesi için ''hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğine'' dikkati çeken Akdağ, bunun için üniversitelerde kontenjanların artırılması ile ilgili YÖK'ün ''olumlu'' tutum sergilediğini ifade etti. Akdağ, ''İki sene önce birlikte bir durum raporu ortaya koyduk. Son YÖK yönetimi büyük bir basiret gösterdi ve kontenjanları artırdı. Kontenjanlar 5 binin altında iken yeni öğrenci sayısı şimdi 8 bin 500'lere kadar çıktı. Bunun 12 binlere çıkması lazım'' diye konuştu. Hekim açığının giderilebilmesi için çözüm önerileri arasından yer alan yabancı hekimlerin çalıştırılmasıyla ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Akdağ, ''Yurt dışından hekim getirilmesiyle ilgili olarak yasal düzenleme yapılmalı. Hep söylüyorum: Yurt dışından gelecek hekimler, bizim yaramıza derman olmaz ama Türk doktorlar yabancı ülkelerde çalışabiliyorsa neden yabancılar da bizim ülkemizde çalışmasın?'' dedi. Akdağ, yabancı hekimlerde Türkçe bilme şartı aranacağını ve YÖK'ün uygun gördüğü denklik kriterlerinde başarılı olmaları isteneceğini ifade ederek, bir an önce ilgili kanun yasağının kaldırılması gerektiğini söyledi. Recep Akdağ, şöyle devam etti: ''Zaten çok fazla doktor gelmez. Dünyada da çok fazla doktor açığı var. Doktorların İngilizce bilenleri İngilizce konuşulan, İspanyolca bilenler de bu dilin konuşulduğu ülkeye gidiyor. Ortadoğu ülkelerinde de İngilizce konuşuluyor. Dolayısıyla Türkçe bilme şartı olduğu için çok fazla gelen olmayacaktır. Önemli olan Türkiye'de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'de kalmasına sağlamak. Yaklaşık 3 bine yakın böyle öğrenci var. Biz, ilk etapta bunu hedefliyoruz. Bunların bir kısmı zaten kaçak olarak birilerinin yanında çalışmaya gayret ediyor. Neden böyle bir şey olsun?
0
Cevapla
HASAN ÇELİK
Gelişmiş ülkelerde, o ülkedeki sınavları vermeden kariyeriniz ne olursa olsun doktor olarak görev yapamazsınız. Bizim ülkemizde kayrılmış yabancı uyruklular üniversite yerleştirme sınavında özel sınava tabi tutulurlar, TUS sınavında özel sınava tabi tutulurlar. Bunlar kendi ülkelerine dönmez ve memleketin en güzel yerlerinde çalışırlar. Buna örnek tek bir gelişmiş ülke bulamazsınız. İnsanınıza SGK 30 TL ücret biçerken, veterinerlerin elindeki listede küçükbaş hayvan 30, büyükbaş hayvan muayene ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir. Artık bu mesleği yapmak istemiyoruz..... Sizler yabancılarla çalışın.
0
Cevapla
dr m
güzel bir yazı Sağlık Bakanlığına TTB de katılıyor http://www.medihaber.net/2011/09/10/yabanci-doktor-gelsin-mi-gelmesin-mi/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir