Medimagazin logo

Aile hekimliğine geçiş için dava

15 bin sözleşmeli personelin aile hekimliği sistemine geçişlerde başka ilçelerdeki aile hekimleri ile de çalışmasına imkan tanınması için dava açıldı.
Aile hekimliğine geçiş için dava
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan 15 bin sözleşmeli personelin aile hekimliği sistemine geçişlerde başka ilçelerdeki aile hekimleri ile de çalışmasına imkan tanınması için dava açıldı.

Türk Sağlık-Sen tarafından Danıştay'a açılan davada Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Aile Hekimliğine Geçişte Muvafakat İşlemleri Hakkındaki Genel yazısının 4924'lülerin başka ilçelerde görev yapan aile hekimleri ile çalışmasını engelleyen hükmünün iptal edilmesi istendi.

Dava dilekçesinde Aile Hekimliği uygulama yönetmeliğinde 11 Mart 2011 tarihinde yapılan değişiklikle Sağlık Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan ve aile hekimlerince talep edilen ebe, hemşire, acil tıp teknisyenleri ve sağlık memurlarından aile sağlığı elemanı olarak görevlendirilenlerin farklı ilçelerdeki aile hekimleriyle sözleşme imzalayarak Aile Sağlığı Merkezlerinde çalıştırılmalarının önünün açıldığı kaydedildi.

Dilekçede yönetmelikle yapılan bu düzenlemeye rağmen dava konusu genel yazı ile 4924'lü sözleşmeli personellerin sadece bulundukları ilçe sınırları içindeki aile sağlığı merkezlerinde çalıştırılmalarının öngörülmesinde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmadığı ifade edildi. Üst hukuk normu olan ilgili yönetmeliğe de aykırılık teşkil eden dava konusu hükmün iptal edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Söz konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi istendi.

aile
hekimliğine
geçiş
için
dava
Yorum (1)
Dr. M.K.
Resimdeki doktor o pozisyonda ve ışıksız olarak çocuğun boğazını değerlendirebilir mi sizce?!Belki de yeni performans yasası ile birlikte istenen, hızlıca ve öylesine muayene edip bol bol ilaç yazan doktor prototipi budur!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir