Medimagazin logo

Aile hekimliğinde rapor eşitsizliği

Ankara Tabip Odası Pratisyen Hekim Komisyonu Başkanı Mehmet Çakmak, ''Pratisyen hekim ve aile uzmanı hekim arasında ilaç kullanım raporu düzenleme yetkisinin bir kesime tanınıp diğer kesimden esirgenmesi eşitsizlik yaratan bir durumdur'' dedi.
Aile hekimliğinde rapor eşitsizliği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Çakmak, Ankara'da aile hekimliği uygulamasının birinci yıl dönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.
     
Aile hekimlerinin uyum eğitiminin ''tamamen göstermelik'' olduğunu öne süren Çakmak, aile sağlığı elemanlarının ise yeterli niteliklere sahip olmadıklarını savundu.
    
 Sistemde sorunlar yaşandığını ve buralarda görevli hekimlerin iş yükünün ağır olduğunu iddia eden Çakmak, ''Konumu, geleceği, iş güvencesi belirsiz hale getirilmiş ve iş yükünün altından kalkmaya çalışan, çok büyük çoğunluğu pratisyen hekim olan arkadaşlarımızın başka sorunları da var'' dedi.
    
 Çakmak, aile hekimlerinin ''tam bir işletmeci olmalarının'' beklendiğini ileri sürdü.
     
Son bir yılda net gelirlerinde en az bin TL'lik kayıp yaşandığını ifade eden Çakmak, performans uygulamasını da eleştirdi.
     
Çakmak, şu görüşleri dile getirdi:
     ''Aynı kuruluşlar içinde, aynı yasaya tabi olarak çalışan, aynı işi, aynı kurallara bağlı olarak yapan ve işin doğası gereği rekabet içinde olması beklenen pratisyen hekim ve aile uzmanı hekimler arasında ilaç kullanım raporu düzenleme yetkisinin bir kesime tanınıp diğer kesimden esirgenmesi olası rekabet için baştan eşitsizlik yaratan bir durumdur. Öte yandan, halkın eşit hizmet alma hakkında da bir engel olarak sürmektedir.''
    
Aile hekimlerinin 7 gün 24 saat sağlık hizmeti sunacağı beklentisinin karşılanamadığını, bunun da hekimlerin şikayet edilmesi sonucunu doğurduğunu ifade eden Çakmak, evde sağlık bakımı hizmetleri içinde gerekli organizasyon ve ekiplerin kurulamadığını savundu.
     
Çakmak, aile hekiminin birinci basamak sağlık ekibinin başı ve asli elemanı olması gereken konumundan popülist uygulamalar ve seçim propagandaları için bir unsur haline getirilmeye çalışıldığını öne sürerek, ''Hemen tüm ülkede olduğu gibi Ankara'da da en büyük toplum memnuniyeti olarak aynı hekimle karşılaşma, ilaçların kolay yazılması ve güler yüz gibi başlıklar belirtilmektedir'' diye konuştu.
 

aile
hekimliğinde
rapor
eşitsizliği
Yorum (13)
aile hekimliği uzmanı
Asıl eşitsizlik aile hekimliği uzmanları ile pratisyenlerin aynı ücretle, aynı imkanlarla çalışmasıdır. Eşitsizlik bu işin eğitimini alıp aile hekimi sıfatını alan uzman doktorların bu sıfatını, uzmanlık için hiçbir emek vermeyen pratisenlere sunmaktır. Eşitsizlik 3 yıllık uykusuz nöbetlerle geçen ve tez yapımıyla biten uzmanlık eğitimimizin karşılığının pratisyenlerden aldığımız 900 tl fazla maaş olmasıdır. Kadın doğumun TUS puanları tam gün yasasıyla beraber dibe vurdu. Para yoksa uzmanlıkta yok. Bu ülkede TUS puanlarını belirleyen uzmanken kazanacağın paradır. Gerisi hikaye. Pratisyen arkadaşlar eşitsizlikten mi yakınıyorlar, rekabet mi edemiyorlar, girilmesi zor bir bölüm değil ama bitirmesi zor bir bölüm aile hekimliği uzmanlığı, çalışın, uykusuz gün aşırı nöbetlerle 3 yıl geçrin, alın diplomanızı. Eşitsizlik 3 yıl uzmanlıktan sonra 1,5 yıl mecburi hizmet yaparken, pratisyenlerin 4,5 yıl boyunca aile hekimi olup parsayı götürmesidir. Biz uzmanlığa başlarken aile hekimliğine geçen pratisyen şuanda bizden 4,5 yılda 540.000 tl fazla para kazanmıştır. Eşitlikten bahsedilecekse önce bu para eşitlensin. 4,5 yılda 540.000 tl farkı telafi edebileceğim maaş farkını pratisyenden fazla olarak biz aile ekimi uzmanlarına verilsin. Pratisyen arkadaşım kaç diyabet tedavi etmiş, ezberden yazdığı hipertansiyon ilaçlarının etken maddesini biliyormu önce bunu sorgulasın. Konuya hakimmisin, eğitimini aldınmı da rapor vereceksin. 4. sınıfta aldığın dahiliye stajıyla,3. sınıfta aldığın farmakoloji dersiylemi hastaya ilaç rapru vereceksin.Gülünç olmayın. Sizin rapor çıkaramamanız eşitliğin,adaletin gereğidir. Biryanda alınteri ve eğitimin karşılığında kazanılmış bir rapor hakkı var, öte tarafında eğitim almamış emekte vermemiş pratisyenlerin aynı hakkı istemesi. Pratisyenler bzim ismimizi aldılar yetmedi, şimdide rapor hakkımızı gaspetme peşindeler. Bu bir gasptır. Hak etmedikleri bir yetkiyi alma çabasıdır. Uzmanlarla eşit değilsiniz, eşitlik istiyorsunuz. Sizin banka hesabınızda fazladan yatmış 540.000 tl var, benim elimdede rapor yetkisi var, değişelim mi.
0
Cevapla
lecombat
NE BEKLENİYOR DAHA ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL . BİR DE UZMAN HEKİM DİPLOMAMIZ EKSİK DİYE AĞLANSIN TAM OLACAK!! (TUS İLE GİRİLİP TEZ İLE ÇIKILMADAN VE 3.5 YIL SÜRÜNMEDEN)OH NE ALA... HAZIRLOP..
0
Cevapla
kenan
burda anlatılan şey rekabet içinde olduğun aynı yerde çalıştığın diğer hekimle farklı yetkiye sahip olma meselesidir ben aile hekimi uzmanının pratisyen hekimden daha fazla maaş almasını destekliyorum zaten 1000 tl değil 10 bin tl olsun fark ben maaşımı uzman hekime göre kıyaslayıp almıyorum siz öyle almakmı istiyosnuz bizimkini 1500 tl ye çeker sizinkide olur 3 bin tl memnun olacakmısınız o zaman biz aile hekimi olacaz die bir çırpınışta bulunmadık devlet dedi buyrun aile hekimi olun yoksa ne para var ne huzur mecbur kaldık yok eğitim almışda yok gecesi gündüzü gitmişde nasıl eğitim almışsınız belli sizi eğitememişler yazık 2 tane tansiyon ilacının etken maddesini bilmekle uzman olunmuyor kusura bakmayın 5 yıl dahiliye uzmanlığı yapanla 3 yıl hastanede ayak işi yapan aynı yetkiye sahip oluyorsa pratisyen de 1 haftada uzman olur(bu arada hiç bir aile hekimi uzmanı yada dal uzmanı arkdaşa kastım yok ama bu şekilde düşünen her hekim bunları hakediyor bırakın artık birbirimizle uğraşacağımıza birlik olalım
0
Cevapla
Gökay Çetin
Aile Hekimi olarak rapor çıkarmamızla,uzman aile hekimi arkadaşımın rapor çıkarması arasında hiç fark yok.Uzman arkadaşıma ücret fazla verilsin ama sonuçta atama öncelikleri var zaten hiç puan gözetmeksizin atamaları öncelikli yapılıyor.Uzman arkadaşlarım bu kadar ayrıcalığı neye ya da hangi bilgi beceriye dayanarak alıyorlar anlamak mümkün değil.Bakanlık aynı işi yapan aynı sıfatla anılan iki hekim arasında ayrımcılığı bu kadar insafsızca yapmamalı,Aile hekimi uzmanı neredeyse dahiliyeciyi solladı hak elde etme noktasında..yani..
0
Cevapla
kemal dönmez
istenilen başarılıyor böl yönet istediğini uygula
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir