Medimagazin logo

Aile hekimliğinde çalışanlar ücretsiz izinde sayıldığı için emekli olamıyor

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık Sen) İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, "Aile hekimliğinde çalışan doktor ve hemşireler, ücretsiz izinde sayıldıkları için emekli olamıyor." dedi
Aile hekimliğinde çalışanlar ücretsiz izinde sayıldığı için emekli olamıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Sendika il binasında bir basın toplantısı düzenleyen Doğruyol, aile hekimliğinde çalışanların, emeklilik hesabı önceki çalışmalarına göre yapılmadığı için mağdur edildiklerini öne sürdü. Doğruyol, "Bunun en canlı örneği de emekli hemşire Havva Durmazoğullar'dır. 25 yıl 7 ay çalışmasına rağmen 22 yıl üzerinden emekli olmuş, yaklaşık 3,5 yılı adeta gasp edilmiştir. Hemşire arkadaşımız, 1. derecenin 3. kademesinden emekli olması gerekirken 2. derecenin 4. kademesinden emekli olmuş, yaklaşık bin 150 lira emekli maaşı bağlanması gerekirken 850 lira bağlanmıştır. Altı aydır devam eden yazışmalardan halen sonuç alamamıştır. Gideceği son nokta ise yargı yoludur." şeklinde konuştu.

Bu düzenlemenin beş yıldır yapılmadığını vurgulayan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Doğruyol, başka bir aksaklığın da aile hekimliğini tercih eden personelin emekli keseneklerinin, sözleşme imzaladıkları tarihteki kadro dereceleri üzerinden yapılması olduğunu söyledi. Bunun 4/3'ünde sözleşme imzalayan bir hekim, 10 yıl sonra emekli olduğunda bir işçi kadar emekli maaşı kadar alacağını kaydetti. Ahmet Doğruyol, "Yapılması gereken, aile hekimi ya da sağlık personelinden emekli keseneklerinin dereceleri ilerletilerek yapılması ya da aldıkları maaş üzerinden emekli keseneği yapılarak mağduriyete uğratılmamalarıdır." dedi.

aile
hekimliğinde
çalışanlar
ücretsiz
izinde
sayıldığı
için
emekli
olamıyor
Yorum (1)
hekim
bu konu hakkında bilgisi olan var mı ben bütün sosyal haklarımız korunuyor diye okudum yönetmelikte...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir