Medimagazin logo

Aile hekimlerinin 7 maddede ücret isyanı!

Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, yaklaşık 23 bin aile hekimini ilgilendiren maddeleri dernek olarak incelediklerini belirtti
Aile hekimlerinin 7 maddede ücret isyanı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı sağlıkla ilgili torba yasa taslağında yer alan aile hekimlerine ilişkin hükümlere tepki geldi. Aile hekimleri; ücretlerde artış, çalışma koşullarında iyileştirme talep etti. Aile hekimleri, nöbet uygulamasına karşı olduklarını bir kez daha yinelediler.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre; Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, yaklaşık 23 bin aile hekimini ilgilendiren maddeleri dernek olarak incelediklerini belirtti. Eker, tespitlerini şöyle paylaştı:

YIPRANMA YOK: Sağlıkla ilgili torba yasa taslağında yıpranma, emeklilik ve sağlık çalışanlarına şiddete karşı konular yer almıyor.

ELEMAN DEĞİL: Hemşire, ebe gibi sağlık çalışanlarından “aile sağlığı elemanı” olarak söz edilmesinden çalışanlar rahatsız.

ÜCRETLER DÜŞTÜ: Enflasyon karşısında ücretler eriyor. Hekimlerin yükünü hafifletmek için birim sayısını artırdılar ancak hasta başı ücret alındığı için ücretler de düştü. Bu konularda net kayıplarımız var. Bu oran yüzde 30.

GİDERLERİ KARŞILAMIYOR: Aile Sağlığı Merkezlerimizin giderlerini karşılamaya yönelik ödenekler yetersiz. Ödeneklerde, iyileştirme yıllık bazda yüzde 10 civarında yapılıyor, gider kalemlerini oluşturan kısımlara yüzde 15-17 arası zam oluyor. Her yıl reel olarak kayıplar yaşanıyor.

İZİNLER: Yıllık izinler Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. İzinlerin yönetmelikle değil kanunla belirlenmesi gerekiyor. Torba kanuna bununla ilgili bir madde eklenmesini bekliyoruz.

SAĞLIK RAPORLARI: İş yükümüzü ciddi olarak artıran “sağlık raporları’’ konusunda çalışma bir an önce yapılmalı. Aile hekimlerine, birinci basamak sağlık hizmetlerinin yapabileceğinden fazla sorumluluk yükleniyor. Bu ciddi bir iş yükü.

NÖBET: Aile hekimlerine nöbet adı altında yeni bir uygulama veya gece çalışması gibi bir model olabileceği konuşuluyor. Aile hekimliği ile nöbet kelimesinin aynı cümlede anılması bile bizim için kabul edilemez. Geçmişte hastane acillerinde zorunlu nöbet uygulaması ile nelerin yaşandığı unutulmamalı. Birinci basamaktan kaynaklanmayan sorunların birinci basamak çalışanları üzerinden çözülemeyeceğini birçok kez söyledik.

aile hekimliği
ahef
ücret
Yorum (21)
Abdullah
ÇOK İLGİNÇ BAK HELE! '' Aile hekimliği ile nöbet kelimesinin aynı cümlede anılması bile bizim için kabul edilemez. Geçmişte hastane acillerinde zorunlu nöbet uygulaması ile nelerin yaşandığı unutulmamalı.''
0
Cevapla
vatan
giderler yetmiyorsa devlet kendisi ödesin bakalım. A sınıfı 5000 B sınıfı 4200 alınıyor acaba tahmini 5 birimlik yerler aylık gideri 1500 toplanıyor diğerleri nereye gidiyor.maaş+gider 9000+4200 eğer yetmiyorsa devlet giderleri ödesin.hadi meydan
2
Cevapla
dr
''kervan yolda düzülür '' mantığı ile hareket edip 1 haftalık kursla acillerde çalışan binlerce tecrübeli hekimi aile hekimi yapmakla sağlık sistemi düzelmiyormuş demek ki
21
Cevapla
hakkı kuyumcu
bu sene 14 mart vaatleri duymadık .şüphelendim!
8
Cevapla
sağlık
Taslakta yıpranma ve emekli maaşlarıyla ilgili bir şey yokta ne demek? bu yetkili acaba farklı bir taslağı mı okumuş? herkes var diyor. ayrıca sağlık bakanlığında ücretten şikayet etmesi gerekenler sıralamasında aile hekimleri çok altlarda kalır.
43
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir