Medimagazin logo

Aile hekimlerine nöbet genelgesi yargıya taşındı

Türk Sağlık-Sen, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat nöbet tutmasını öngören genelgenin iptali için Danıştay'a dava açtı
Aile hekimlerine nöbet genelgesi yargıya taşındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat, ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet tutmasını öngören genelgenin iptali için Danıştay'a dava açtı.

Dava dilekçesinde, genelgeye dayanak olan kanunun nöbeti düzenleyen ilgili hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine götürülme talebi de yer aldı.

Dilekçede aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet getirilmesi düzenlemesi ile yasa koyucu tarafından normal çalışma saatlerinin dışında ''hizmetin gereği de olmayan bir çalışma şekline gidildiği'' ifade edildi.

Mesai dışı çalışmanın, mali haklarla ilişkilendirilerek aile sağlığı çalışanlarının üst sınırı da olmayan fazla çalışmaya zorlandığı iddia edilen dilekçede, söz konusu düzenlemenin Anayasa'nın 50 maddesinde yer alan ''Dinlenmek çalışanların hakkıdır'' hükmüne aykırı olduğu belirtildi.

''Sağlık söz konusu olduğunda dinlenme hakkının aynı zamanda hastaların sağlık ve yaşam hakkı ile de ilgili olduğu''nun belirtildiği dilekçede "Uzun çalışma süreleri ile ilgili uygulama sonucunda, sağlık hizmetinin nitelikli biçimde sunulmasının koşulları ortadan kaldırılmakta ve standartlara aykırılık içererek insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilecek durumlar yaratılmaktadır'' görüşüne yer verildi.

-Genelgenin iptali istendi

Türk Sağlık-Sen'in açtığı davada, ayrıca çalışma sürelerinde bir üst sınır olmamasının da Anayasa'ya aykırı olduğu belirtilerek genelgenin iptali istendi.

Sendika ayrıca aile hekimliği kanununda yapılan nöbetlerle ilgili düzenlemenin Anayasa'nın ilgili hükümlerine aykırı olması nedeniyle, itiraz yoluyla iptali için Anayasa Mahkemesine gönderilmesini istedi.

-Genelge, asgari 8 saat nöbeti öngörüyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu imzasıyla yayımlanan genelge, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının, hastanelerin acil servisleri ile bu hastanelerin semt polikliniklerinde ve 112 acilde ayda asgari 8 saat nöbet tutmasını öngörüyor.

Genelgeye göre, aylık 8 saatin üzerinde nöbet tutulmasını gerektiren ihtiyaç ve zaruret halleri, illerin sağlık personeli doluluk durumu, nüfusu, coğrafi koşullar, sosyo ekonomik ve kültürel özellikleri, nöbet tutulacak sağlık tesisinin il veya ilçe merkezine uzaklığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenecek.

Aile hekimlerinin aylık 8 saat nöbet tutmasına ve nöbet tutturulacak sağlık tesisinde görev yapan hekimlerin aylık mesailerinin üzerine 30 saat daha (160+30) hizmet vermelerine rağmen hekim ihtiyacının devam etmesi durumunda, nöbet tutulacak hastanede görev yapan hekimlerle aile hekimleri, il ve ilçe sağlık müdürlüğü, 112 acil sağlık hizmetleri başhekimliği ve bağlı istasyonları, halk sağlığı müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi, kamu hastaneleri genel sekreterliğinde görev yapan hekimler dahil edilerek nöbet havuzu oluşturulacak. Aynı uygulama aile sağlığı elemanları ve diğer yardımcı sağlık personeli için de geçerli olacak.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanına nöbet planlaması hafta içi 8 saat ve gece 24.00'e kadar, hafta sonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere, mesai saatleri ve çalışma süresi (haftalık 40 saat) dışında yapılacak.

aile
hekimlerine
nöbet
genelgesi
yargıya
taşındı
Yorum (9)
postenflamatuar
TTB nin ne kadar çürük bir yapı olduğu bu haberle bir kez daha ortaya çıkıyor. Aciller bir kardiyolojinin travma hastasını akut batını yönetmek zorunda olduğu acil sitemine karşı tavır koymuyor. TTB nin hukuk bürosu aracılığı ile konuyu yargıya çoktan taşıması gerekirdi. Ama TTB yönetimi çürük olunca böyle oluyor işte. Aile hekimleri 8 saatlik nöbete itiraz etmişler. Davaya bakan hakim hükümete gıcık değilse bu dava red edilir. nöbete tıpış tıpış devam kararı çıkar. Ancak nöbette üst sınır belirtilmediği için bu gerekçe ile genelge iptal edilebilir. O da üst sınırı belirleyin o şekilde tekrar çıkarın olur diyerek. Belirtilen gerekçeler ile nöbet genelgesi iptal edilmez ama aile hekimleri temsilcileri, onları temsilen dava açan Türk Sağlık-Sen bunu anlamaktan uzak oldukları için boşa kürek sallamaya devam ediyorlar. Hadi bakayım hayırlı nöbetler. Uzman meslektşlarınıza yardımcı olma zamanıdır. Güzel şeylere hep bana hep bana, angaryalar uzman arkadaşa mantığı hoş değil neticede. Sadece bu nöbet konusunda sağlık bakanlığını destekliyorum.
0
Cevapla
hbö
anayasa mahkemesine gideceksiniz. anayasa!
0
Cevapla
Mal
Postenflamatuvar kardeş, bu TTB sana birsey mi yaptı acaba? Baya bir kuyruk acın var. Ama şunu bil ki ilk suçlu biz hekimleriz. Mesela bugün dahiliye Servisi'nde hemşire odası icin beyaz kod verildi. Bir tek dahiliye doktoru bile polikliniği bırakıp yardıma gitmedi. Ben onlarca polikliniğin arasında kac defa sözlü saldırıya uğradım, bir hekim bile çıkıp ne oluyor demedi. Biz bitmisiz arkadas, ama ağlayanımız yok
0
Cevapla
mehmet demirci
sayın postenflamatuar bir ara nedenlerının yazılı oldugu kısmı okuyunuzda ona göre fikir yurutunuz, bazı yerlerden olan kuyruk acınızlı hissi olarak hareket etmeyınız, nasıl hastanede calısanlara gelin asmlerde calısın demıyorlar, calısmadıgımız kurumda neden nöbet tutalım, ayrıca zmss kim karşılayacak herhalde biz değil, su ankıler acili kapsamıyor, haberiniz yok ama butun hafta sonları bayramlar resmı tatıller aıle hekımlerıne yazılıyor adalet bunun neresınde acaba madem yuk paylasılıyor neden hastane personelınede yazılmıyor, bu sekılde oldugu muddetce hem sızler hem bızler ezılmeye mahkumuz
0
Cevapla
Frankie Bellevan
değerli mal(hamal) ve postenflamatuar meslektaşlarım her ikinize de selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum. çünkü her ikinizin de yorumları doğru ve gerçek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir