Medimagazin logo

Aile hekimleri vatandaşın ayağına gidecek

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, kırsal bölgelerde görev yapacak aile hekimlerinin, sorumluluk sahalarındaki vatandaşların ayağına kadar giderek hizmet vereceklerini bildirdi
Aile hekimleri vatandaşın ayağına gidecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KAYSERİ (A.A)- Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, kırsal bölgelerde görev yapacak aile hekimlerinin, sorumluluk sahalarındaki vatandaşların ayağına kadar giderek hizmet vereceklerini bildirdi.

Çetinkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl aile hekimliği uygulamasına geçecek 35 pilot il arasında yer alan Kayseri'de uygulamaya 15 Aralıkta başlanacağını söyledi.

Ön hazırlıklar kapsamında aile hekimliğine geçmek isteyen tüm hekimlere eğitim verdiklerini ve sertifikalandırdıklarını belirten Çetinkara, şunları kaydetti:

''Hekimlerimizin hastalara ilişkin verileri doğru bir şekilde merkeze ulaştırabilmeleri amacıyla bilgisayar otomasyon programını tamamladık ve eğitimlerini verdik. Şuan tüm arkadaşlarımız, sorumluluk bölgelerindeki nüfusun bilgilerine ulaşabilecek düzeydeler. Daha sonra saha çalışmalarına başladık. Her 3 bin 200 nüfusa ortalama 1 hekim düşecek şekilde planlama yaptık ve 354 hekim arkadaşımızın görev bölgelerini belirledik. Bu aşamadan sonra her aile hekimimize yardımcı olacak aile sağlığı elemanlarının (ebe) yerleştirmeleri ile aile hekimlerimizin görev tanımı dışında kalan diğer sağlık hizmetlerini verecek toplum sağlığı merkezlerinde görev yapacak sağlık personelimizin yerleştirmelerini yapacağız.''

Vatandaşların uygulamayla öncelikle iyi bir danışmanlık hizmeti alacağını vurgulayan Çetinkara, sistem sayesinde hastalığın teşhisi ve tedavisinde daha kolay bir süreç yaşanacağını kaydetti.

Çetinkara, taşrada görev yapacak aile hekimlerinin vatandaşların yaşadığı yerlere gideceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

''Biz bu planlamayı köy köy, mezra mezra yaptık. Aile hekimi olmayan nüfus kalmayacak. Daha önce hekim sayımız yeterli olmadığı için 200-300 nüfuslu köylerimize, mezralarımıza görevlendirme yapamıyorduk. Bundan sonra böyle bir sıkıntımız olmayacak. Aile hekimlerimiz sorumluluk bölgelerindeki nüfusun ayağına kadar giderek oradaki vatandaşlara hizmet verecekler. Bunu köy muhtarlarıyla organize edecekler ve imamlar aracılığıyla camilerden anonslar yapılacak. Hekimlerimiz haftanın, ayın belli günlerinde köye ya da mezraya giderek orada yaşayanlara sağlık hizmeti sunacak. Zaman zaman gezici ekiplerimiz buna benzer uygulamalar yapıyorlardı, ancak yaygın ve sürekli bir uygulama değildi. Aile hekimliği uygulaması sayesinde bu belli bir standarda kavuşacak.''

Aile hekimlerinin vatandaşlara 1. basamak sağlık hizmeti sunacağını belirten Çetinkara, hastaların gerekirse 2. basamak sağlık hizmeti veren kurumlara sevk edileceğini bildirdi.

Çetinkara, aile hekimlerine günün her saatinde ulaşılabileceğini, ancak acil durumlarda başvuruların yine hastanelerin acil servislerine yapılabileceğini ifade ederek, bu gibi durumlarda sevk zorunluluğu aranmayacağını kaydetti.

Vatandaşlar, aile hekimlerini bağlı bulundukları sağlık ocaklarından ya da İl Sağlık Müdürlüğü'nün www.ksm.gov.tr adresindeki internet sitesinden öğrenebilecekler.

aile
hekimleri
vatandaşın
ayağına
gidecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir