Medimagazin logo

Aile hekimleri, reklamların beklentiyi yükseltmesinden şikayetçi

Sağlık Sen'in düzenlediği çalıştayda bir araya gelen aile hekimleri, aile hekimliğine ilişkin tanıtıcı reklamların halkın beklentisini yükselttiğini, gerçekte ise önemli sorunlar olduğunu düşünüyor.
Aile hekimleri, reklamların beklentiyi yükseltmesinden şikayetçi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, sendika tarafından düzenlenen çalıştayda, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının sorunları ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı belirtildi. Açıklamada, "Türkiye'de aile hekimliği uygulamalarının, ciddi altyapı eksikliklerine rağmen başlatıldığını düşünen aile hekimleri, aile hekimliği uygulamasına yönelik tanıtıcı reklamların halkın beklentisini yükselttiğini, gerçekte ise önemli sorunların olduğunu belirttiler. " denildi. Aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının, sistemin temel sorunlarının yanı sıra idari uygulamaların da aile sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve çalışma koşullarını olumsuz etkilediğini ifade ettiği kaydedildi. Açıklamada, çalıştay'da tespit edilen sorunlar şöyle sıralandı:

"Aile hekimliklerine yüklenen geniş sorumluluk alanları nedeniyle koruyucu sağlık hizmetlerine yeterince zaman ayrılamıyor. Evde bakım ve mobil hizmetler konusundaki tanıtıcı reklamlar halkın beklentisini yükseltiyor, talebi kışkırtıyor. Pratikte ise evde bakım hizmetlerinin aile hekimlerince yürütülmesi kararının uygulanabilirliği yok. Bu hizmetler, hastaneler bünyesinde kurulacak evde sağlık hizmetleri birimi tarafından verilmeli. Mobil hizmetler kapsamındaki köy ziyaretlerinde ise halk aile hekiminden tanı ve tedavi hizmeti istiyor. Aile hekiminin mevcut koşullarda bu talebi karşılaması mümkün değil. Halk ayağına gelen hekimle tüm sağlık sorunlarını çözmek istiyor. Talebi karşılanmayınca da aile hekimini değiştiriyor. Mobil hizmetler konusunda belirlenen kriterler nüfus yoğunluğu ve coğrafi engeller dikkate alınarak yeniden gözden geçirilmeli. Sağlık kurumlarında genel bir problem olan istihdam yetersizliği aile hekimlerinin hareket kabiliyetini daraltıyor. Aile hekimliklerine ikinci bir ebe veya hemşire takviyesi şart. Kanser, kronik hastalıklar gibi ileri tetkik gerektiren ve aile hekimlerinin sorumluluğuna verilen taramaların yapılabilmesi mümkün değil. "

"AİLE HEKİMLERİ KENDİLERİNİ ALDATILMIŞ HİSSEDİYOR" Sağlık Sen'in açıklamasıda, aile hekimlerinin sistemin çalışanları teşvik edici olmaktan çıktığını düşündüğü ve kendilerini aldatılmış hissettiği kaydedildi. Yönetmelikle, aile hekimliklerine getirilen standartların idari anlamda en büyük problem olarak öne çıktığı ifade edildi. Aile hekimlerinin çoğunun, devlete ait sağlık ocaklarında hizmet verdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Bu binaların A sınıfı standartlarına dönüştürülmesi için yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Aile hekimleri, bu uygulama ile vatandaşın aile hekiminden aldığı hizmetin sınıflandırıldığına dikkat çekiyor. Aile hekimleri; ya A sınıfı aile sağlığı merkezinin standartları düşürülsün ya da devlet tarafından tüm aile hekimlikleri A sınıfı standartlara kavuşturulsun istiyorlar. " denildi.

Açıklamada, aile sağlığı elemanı tanımlamasının aile hekimliklerindeki ebe ve hemşireleri rahatsız ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Ebe ve hemşireler, kendi uzmanlık alanları ile tanımlanmayı istiyor, aile sağlığı alanında mesleki eğitim verilmemesinden yakınıyor. Çalıştay'ın sonuçlarına göre; mevzuattaki zorlayıcı hükümler, keyfi denetlemeler ve onur kırıcı cezalar, aile hekimlerinin mesleki motivasyonlarını olumsuz etkiliyor. Aile hekimleri, halka sadece haklarının değil, sorumlulukların da anlatılması noktasında bakanlığın eğitici ve tanıtıcı materyaller hazırlamasını istiyorlar. "

SAĞLIK SEN GENEL BAŞKANI MEMİŞ: TESPİT VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÖNEMSENMELİ Çalıştay'ın sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Çalıştayın en önemli sonucu, halkın nitelikli sağlık hizmetine ulaşmasını isteyen aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının sorunları sahiplenmiş olmasıdır. 20 bin aile hekimi ve bir o kadar aile sağlığı çalışanı ile 74 milyon ülke insanının sağlığını koruma mücadelesi veriliyor. Aile sağlığı hizmetlerinin başarısı ve sürdürülebilirliği için, sahanın tozunu yutan insanların tespitleri ve çözüm önerileri önemsenmelidir. " diye ifade etti.

aile
hekimleri
reklamların
beklentiyi
yükseltmesinden
şikayetçi
Yorum (10)
ayhan akman
eee devlet baba onca parayı (bi normal acildeki prt hekimin yaklaşık en az 2 katı) öyle masa başında otur, günde 50-100 hasta bak, rpt yap, sevk yaz diye vermez. o işi sağlık ocağındada yapıyolardı eskiden. daha neler isteyecek bakanlık bunlar başlangıç, sistem başlarken para tatlı geldi, aile hekiminin görev yetki sorumluluğunu bilmeden okumadan arkadaşlarım hooop atladılar göreve!!! şimdi dövünmek nafile. neyseki ben ve benim gibi azınlık temkinli olmayı seçti ve acil servisinden çıkmadı, görevimiz belli yerimiz belli çok şükür.....
0
Cevapla
dr.elif çağan
ben aile hekimiyim.geçen bir gezici köyün muhtarına haftaya 5 gün izin aldım yokum dedim. adam bana diyorki sen de iznini pazar gününden al perşembeye buraya gel bu hastalar ne olcak diyor?köyün nüfusuda 50 kişi.diyecek söz varmı?bir de yatıyorlar falan gibi cahilce konuşmalar yapmayın.bir doktor hiç bir zaman yatmaz zaten kimsede yatırmaz.adı üstünde doktor..istesede yatamaz.zaten yeterince çamura buladınız bu mesleği.tıp fakülteleri herkese açık.isteyen okuyabilir eğer kolaysa...
0
Cevapla
dr.elif çağan
aile hekimliğine herkesin atladığı doğru ama ilk geçen iller yedi kaymağı şimdi para falan yok.ben tek hekimim bütün masraflar bana ait 3.5 anca kalıyor elime.dağ tepe köy geziyorum.sınıfa bile giremedim.tek olan aile hekimlerinin ödenekleri de kesilmemeli.3 kişi paylaşmak var tek başına ödemek.çalıştığım yerde betonerme bina bile yok.eski kırık dökük bir binada çalışıyorum.çünkü yer yok.kaç kere söyledim kimsenin umrunda değil.denetime gelince laringoskop istiyorlar..
0
Cevapla
se
Aile hekimliği sistemi işlevini görmüyor, sevk zorunluluğu getirilmeli, hergün poliklinikde ayırıcı tanı yapmaktan (Dahili, ortopedik, FTR, beyin cerrahi..)mesleğimizi yapamaz hale geldik, hasta saat 16 00'da polikliniğe giriş alıp yeni başlayan ağrısının nedenini, hasta kabulden "memur tarafından yönlendirilerek" bizden çare bulmaya çalışıyor.
0
Cevapla
Hasan Çetin
Bravo sana Ayhan Akman.En doğrusunu yine sen yapıp kendini kurtarmışsın.Sanki acillerde her şey toz pembe!Bu işte bireysel kurtuluş olmadığını anlamadığımız sürece yüzümüz gülmez.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir