Medimagazin logo

Aile hekimleri: Nöbette ihtiyaca değil zarurete tepkiliyiz

Kayseri Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Işıldak: "Acil hekimliği, ayrı bir uzmanlık gerektirir. İhtiyaç olduğunda hepimiz nöbet tutmaya hazırız. Böyle bir yasa da zaten vardı ama ayda 8 saat şartı neden getirildi anlayamadık"
Aile hekimleri: Nöbette ihtiyaca değil zarurete tepkiliyiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KAYSERİ  - Kayseri Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ümit Işıldak, aile hekimlerine nöbet uygulaması getirilmesine ilişkin, "Acil hekimliği, ayrı bir uzmanlık gerektirir. İhtiyaç olduğunda hepimiz nöbet tutmaya hazırız. Böyle bir yasa da zaten vardı ama ayda 8 saat şartı neden getirildi anlayamadık" dedi.

Işıldak, Kayseri Gazeteciler Cemiyetini ziyaretinde yaptığı açıklamada, dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek, kentte 381 aile hekiminin görev yaptığını, bunlardan 167'sinin üyeleri olduğunu söyledi.

Aile hekimine başvuru oranının uygulamaya geçildiği ilk yıllarda yüzde 30 civarında olduğuna dikkati çeken Işıldak, şöyle devam etti:

"Bu konuda üniversitedeki arkadaşlardan yardım istedim. Dernek olarak bilimsel bir çalışma yapacağız. Aslında aile hekimine başvurmadan hastaların ikinci, üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına gitmemesi lazım. Bu zorunlu olsaydı aile hekimlerinden yararlanma çok daha artacaktı. Gerçi bir takım katkı paylarının ortaya çıkması bunu sağladı. Dolaylı sevk zincirini ortaya çıkardı. Katkı payı ortaya çıktığında ya da arttığında aile hekimlerine başvuru sayısı artıyor. Şu an Kayseri'yi baz aldığımızda aile hekimine başvuru oranının yüzde 70-75'lerden aşağı olmadığına inanıyorum."

Işıldak, 2012 yılının Temmuz ayında çıkarılan bir kanunla aile hekimlerine "ihtiyaç ve zaruret" halinde nöbet zorunluluğu getirildiğini anımsatarak, bu uygulamanın son dönemde yapılan düzenlemeyle ayda 8 saat şartına bağlandığını kaydetti.

Doktor sıkıntısı olan bölgelerde aile hekimlerinin nöbet tuttuklarını ifade eden Işıldak, şunları söyledi:

"Fakat bu kanunla ihtiyaç ya da zaruret olmasa bile aile hekimlerine ayda 8 saat nöbet zorunlu hale getirildi. Bizim itirazımız buna. Şu an Kayseri kent merkezinde 260 civarında aile hekimi var. Kanunda yapılan değişiklikle 'bu insanların hepsine 8 saat nöbet yazacaksınız' anlamı çıkıyor. Bunun pratikte uygulanabilirliğini tartışıyoruz. Sayın bakanımız "eğitim amaçlı" diyor ama biz ona katılmıyoruz. Acil hekimliği, ayrı bir uzmanlık gerektirir. Eskiden hepimiz acil servislerde çalıştık. Çünkü ihtiyaç vardı. İhtiyaç olduğunda hepimiz nöbet tutmaya da hazırız. Böyle bir yasa da zaten vardı ama ayda 8 saat şartı neden getirildi anlayamadık."

Dr. Ümit Işıldak, her yeni uygulamanın aile hekimlerinin iş yükünü artırdığını, bunun performanslarını olumsuz etkileyeceğini savundu.

aile
hekimleri:
nöbette
ihtiyaca
değil
zarurete
tepkiliyiz
Yorum (7)
alper
neden getirildi anlayamadınız öyle mi?? ben bir örnekle anlatayım o zaman. bir ilçede devlet hastanesinde 1 pratisyen hekim varken nöbetleri uzman hekimler tuttu. nöbet sonrası mesailerine devam ettiler. aile hekimlerine nöbet yazıldı ama hepsi rapor alıp nöbete gelmediler. bu bizim işimiz değil dediler.. bu sadece benim bildiğim bir örnek. şimdi anladın mı???
0
Cevapla
port
yaw memnun değiseniz bakandan sandık var.cesur olun.kim işinize gelmiyosa ona oy vermeyin.türban problemi çözüldü artık.içinizden geldiği gibi oy atın.ben yedi sülalesi başörtülü biri olarak artık işime kimin zararı varsa ona oy atmamaya karar verdim.
0
Cevapla
Drm
Kiymetli dostlar 8 saat cerez valla biz 16 saat duruyoruz ertesi gun poliklinige icaba devam bir sekilde ayda 5 tane tutuldugunu da dusunurseniz yardiminiza ihtiyacimiz var emin olun, hakli yanlariniz elbette bir hayli fazla ama size neyse bize de o emin olun...
0
Cevapla
umutsuzdoktor
farklı kurumlardaki kanun zoruyla tutturulmak istenen nöbeti kimseye anlatamazsınız...sadece ben yaptım oldu ,sadece ben istedim oldu olur.aile hekimliği 1. basamakta çalışıyor.halbuki nöbet 2. basamakta ve apayrı bir kurumda...hastanenin uzmanlarının kendi hastanesinin acilinde nöbet tutmasının ya da tutmamamasının 1. basamaktaki aile hekimiyle ne ilgisi olabilir.aynı uzmanlar aile hekimleriyle beraber aynı hastanede çalışmıyor ki....aile hekimliği tüm yurtta yaygınlaştırılırken acile olan hekim ihtiyacını kim bilecekti,başka bakanlık mı bilecekti,peki neden acilleri boşalttınız...malesef sonuç olarak yöneticilerimiz dün başka türlü davranıyorlar bu gün başka türlü...en acısı da kendilerine olan inancı kaybettiler..gerisinin ne önemi var...
0
Cevapla
Mehmet Ayr
Allah alllaaah neden yazıldı bu acaba? Çok garip halbuki hepiniz zaten geliyordunuz nöbetlerinize bu yasadan önce.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir