Medimagazin logo

Aile hekimleri de iş bıraktı: Mücadelemiz sürecek

Özlük haklarına yönelik çalışmanın tüm sağlık çalışanlarını kapsaması talebiyle hekimler bugün iş bıraktı. Eyleme Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) da destek verdi.
Kaynak: Sözcü
Aile hekimleri de iş bıraktı: Mücadelemiz sürecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık emekçilerinin bugün bir günlük iş bırakma kararı üzerine acil gündemle toplanan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) sürece eyleme katılarak dahil olmanın yanında, toplumun daha etkin, daha iyi bir sağlık hizmeti alabilmesi adına hak aramaya devam etme kararı aldı.


Hekimlerin bir günlük iş bırakma eylemi başladı


AHESEN Başkanı Dr. Gürsel Özer, “Hassasiyetlerimiz karşılık buluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyerek, şunları söyledi:

“Geri çekilen kanun taslağında aile hekimliği çalışanları yok sayılmıştır. Kanun taslağına dahi alınmamıştır. Yeni yönetmeliğin STK görüşleri de alınarak hazırlanması, hak ediş kayıplarının telafi edilmesi, iş güvencesiz çalışmanın ortadan kaldırılması, idareye keyfiyetle yönetme imkanı tanıyan mevzuatların yeniden ele alınması adına tüm çalışmalarımız devam edecek.”

Bürokratlar Bakan Koca’yı yanlış yönlendiriyor

“27 bin aile hekimi ve 24 bin aile sağlığı çalışanını yok sayan hiçbir işleyiş bizi alacağımız kararlardan geri çeviremeyecektir. Hassasiyetlerimiz karşılık bulununcaya kadar uzun soluklu ve kapsayıcı etkinliklerle mücadele kararlılığımız devam edecektir. Sayın Sağlık Bakanımıza mesajımız: Kendisini yanlış yönlendiren bürokratlarla değil, sahada mücadele içinde olan ve hak arayan bizlerle görüşmesi olacaktır.”


Hekimler grevde: Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırının altında çalışıyoruz


Bir günlük iş bırakmanın karşılığı yok

“Daha önce belirttiğimiz gibi STK çalışma grubunda tartışılmaksızın tek başına alınan eylem kararlarını doğru bulmuyoruz. Kapsayıcı olmayan ve tek başına alınan kararların popülist kararlar olduğu ve sahayı yormaktan öte bir etkisi olmadığı aşikârdır. Ayrıca bir günlük iş bırakma kararları sıradanlaşmış ve gerek kamuoyu gerekse muhataplarımızda bir etki karşılığı bulmamıştır.

STK çalışma grubunda 3 gün iş bırakma önerimiz ele alındı, sendika ve meslek örgütleri ile etkin ve kapsayıcı eylem için çalışmalarımıza devam etme kararlılığındayız. Bu sebeple, her ne kadar bir günlük iş bırakma kararına inanmıyor olsak da eyleme katılan üyelerimize sendikal koruyuculuk sağlamak adına bir günlük iş bırakma kararına eşlik ediyoruz.”

aile hekimleri
ahesen
iş bırakma eylemi
hekimler
grev
Yorum (5)
Furkan Yenigün
Ne yapmışlar iş bırakırken acaba? Hastaları sen git kalbine baktır diye hastaneye mi sevk etmemişler, repete reçetelerini mi yazmamışlar? Ne yapıyorlardı da neyi bırakmışlar acaba merak ettim.
34
Cevapla
Ferhan babur
Değerli meslektaşım furkan bey. Aile hekimiyim. Meslektaşınızım. Sizin gibi meslektaşlarımız kabul etmese de bizde uyumuyoruz. Ve çalışıyoruz. İşimiz rpt yapmak ve hastaneye sevk etmek değil. Siz bile anlamıyorken vatandaş ne anlasın. En yakın asm ye gidip 1 hafta izlemenizi öneririm. Asm lerde koruyucu hekimlik hizmet verilir. Size gelmeden hastanın kronik hastalıklar açısından izlemleri taramaları yapılır, kanser taraması yapılır. Beanşınızla ilgili olanı söyleyelim. 18 yaş üstü herkes ht açısından tarama ve ht tanılı olanlarda 3 ayda bir izlem yapılır. Siz bi kez rapor çıkarıp bi daha görmüyor olabilirsinz hastayı ama onu defalarca gören biziz. Doz takibi yapan biziz. Gerektiğinde doz artırıp azaltan biziz. Yaşam tarzı değişiklikleri ile hastamıza destek olup kvh riskini azaltıp erken teşhis tedavi ile hastanın size gelmesinin önüne geçerek tüm yükünüzü azaltan biziz. Bir kez olsun nankörlük etmeyip teşekkür edebilir. üstelik sadece kendisi için değil tüm hekimler ve sağlık çalışanları adına eylem yapıyorlarken sırf tusu bizden önce kazandığınız için bizi iş yapmıyor diye nitelendiremezsiniz. İşinize branşınıza saygım sonsuz. Aldığım maaşı en az sizin kadar helal kazanıyor ve hak ediyorum.
30
Cevapla
Mr Dr
Furkan beyin yorumunu görünce bir doktor olarak ben üzüldüm açıkcası Sonra sikayet ediyoruz doktor hakları calışma şartları vs diye Daha bizde doktor doktoru savunmuyor bide başkasından mı savunma bekliyecez boşuna umutlanmayın biz daha kendi aramızda birlik olamadıktan sonra bizden bir cacık olmaz
31
Cevapla
CRİSSCROSS
furkan yenigün ün yazdıklarına imzamı atıyorum
4
Cevapla
ERDOĞAN SÜ
Deontolojiden , gerçeklikten bi haber isimleri bile sahte doktor düşmanları meydana çıkmış...
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir