Medimagazin logo

Aile hekimi aynı zamanda işverendir...

Mehmet ESER'in Hürriyet'teki yazısı
Kaynak: HÜRRİYET
Aile hekimi aynı zamanda işverendir...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile hekimlerinin statüsü ve yanlarında çalışan sağlık personeli ile diğer personelin durumu hakkında öteden beri varolan kargaşa sürüyor… Aile hekiminin sosyal güvenlik statüsü onun aynı zamanda işveren sayılmasına engel değildir.

Aile hekiminin kendi sigortası
SAĞLIK Bakanlığı kadrolarındayken aile hekimi sözleşmesi imzalayanlar veya bu şekilde görevlendirilenler 4/c yani Emekli Sandığı sigortalısıdır. Kamu görevlisi olmadığı halde Sağlık Bakanlığı ile aile hekimi sözleşmesi imzalayan hekimin, o tarih itibariyle sosyal güvenlik statüsü ne ise aynen devam edecektir. Örneğin, sözleşme imzalayan hekim SSK sigortalısı ise SSK, Bağ-Kur sigortalısı ise Bağ-Kur sigortası yine devam edecektir.

Çalıştırdığı personel
AİLE hekimleri, yanlarında ebe, hemşire gibi sağlık personeli ile temizlik vb. için de personel çalıştırabilirler. Bu durumda, aile hekimi işveren/işveren vekili, aile sağlığı merkezi adresi işyeri ve çalıştırılan personel de sigortalı sayılacaktır. Böyle olunca işveren aile hekiminin yükümlülükleri başlayacaktır.
Evvela işyeri için SGK’dan işyeri numarası alıp dosya açacak, çalışanlarını sigortaya bu numara üzerinden bildirecektir. Ve buna bağlı diğer yükümlülükler. Şüphesiz aile sağlığı merkezinde temizlik vb. işlerde çalıştırılan personele asgari ücretin altında olmamak üzere ücret ödenecektir.
Bütün bu yükümlülükleri yerine getirmeyen aile hekimlerine ağır cezalar uygulanabilir…

Sigortası olmayan personelin tespiti
AİLE hekimi, yanında çalışan personelin sigortasız çalıştığının tespit edilemeyeceğini varsayarak bu yola devam edebilir. Ancak, herhangi bir ihbar ya da şikayet halinde SGK denetmenleri bu durumu kolayca tespit edebilirler.
Birincisi aile hekimliğine gidecek olacak SGK denetmeni, çalışan personeli orada görüp doğrudan tutanağa geçirebilir. İşten çıkarılmış personelin şikayeti var ise bu sefer başka yolla izleyecektir. Örneğin; aile hekimliğinin katı atıkları Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla toplanırken bu işlem imza karşılığı yapılır, katı atığı alan belediye görevlisi düzenlediği makbuzun bir örneğini aile hekimliğine verirken bir örneği de belediye de kalır. İşte o makbuzda düzenli olarak aile hekimliği personelinin isim ve imzası olur… İşte size belge…
Bunlardan başka aile hekimliğinde çalışan personel, aşı teslim alma, belge teslim etme vb. işlemlerini, ilçe sağlık müdürlüklerinde veya sağlık grup başkanlıklarında hep imza karşılığı yaparlar. Bu belgeler de çalışmanın tartışmasız kanıtı olur.

Sağlık müdürlükleri görevini tam yapmalı
BELLİ aralıklarla aile hekimliklerini denetleyen Sağlık Müdürlüğü personeli, çalışan sigortalı personel var mı yok mu diye de sormaktadırlar. Eğer, personelin sigortası yok ise denetim anında aile hekimince oradan uzaklaştırılmaktadır.
Oysa, o aile hekimliğinin sağlık müdürlüğü/sağlık grup başkanlığındaki işlerini takip eden personelin zaten orada kayıtları vardır… Yapılması gereken, ellerindeki o belgelerde ismi bulunan personelin sigortasının yaptırılmasını istemektir aile hekiminden… Olmadı, ellerindeki belgeleri hemen SGK ya intikal ettirmelidirler.

aile
hekimi
aynı
zamanda
işverendir...
Yorum (4)
Dr. Kerem
1600 lira gider ödeneğiyle,kalorifer,elektrik,su,program masrafı,hizmetli ödeneği,tıbbi malzeme,her ay yeni çıkan karekod kalibrasyon vs masrafların karşılanabileceği düşünülüyorsa,amenna. Komik oluyorlar.Bu yüzden elimde hiçbir personel veya hizmetli çalıştıramıyorum.Çünkü bir personel çalıştırmak 1000 liradan başlar.Gider ödeneği yetmemekte.Tek aile hekimli merkezlerin bu şekilde sorunu olduğu yıllardır ortadayken bakanlık bu resmen kanayan yaraya el atmamakta,böyle olunca da ortalıkta bu tarz vicdansız yazılar elbette oluyor.Yüzeyel,araştırmadan yazılmış,yanlış olmasa da oldukça eksik bir yazı.
0
Cevapla
Yeter satılmış
yahu kardesim ne kacak personelinden bahsediyorlar anlamadım,aile hekimi öyle aciz duruma düşürüldüki yanındaki aseye bile amir olamıyor,gelen vuruyor giden vuruyor ayıp edep yahu.........
0
Cevapla
ihsan
Tek ve iki birimlik asm'lerin hizmetlisini devlet çalıştırsın, en azından sigortasını devlet ödesin diye göbeğimi çatlattım. baş vurmadığım yer kalmadı. sonuç negatif. uzun süre sigorta filan yatırmadım. şimdi 10 saat üzerinden part time yatırıyorum. çalışanın hiç bir işine yaramıyor. .100 sene sonra emekli olacak.hastaneye bile gidemiyor. beni çok zalim buluyor olmalı ki hakkını asm nin kömürünü izinsiz götürerek alıyor.. neyse ben istifa ettim.1500 tl ile kim fulltime sigorta yatıracaksa buyursun gelsin.
0
Cevapla
tayfun
Konya ilinde yeni Aile hekimliği birimleri açılacağı konuşuluyor.Daha tam belli değil.Bu yeni yerlerin bir kısmının kiralama usulu olması gerekecek yani burayı seçecek aile hekimi bir daire bulacak ve kirasını verecek.Şimdi ben konya il halk sağlığı müdürlüğüne soruyorum.1600 lira devletin verdiği masraf parası bununla ödeyeceğiniz 1ooo lira kira parası 1500 lira hizmetli aylığı ve sigortası ve yaklaşık kış aylarında aylık 600 lira kömür, aylık 400 lira su,elektrik,telefon,internet parası.Toplayın bakalım ne kadar ediyor.Bu mudur idarecilik...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir