Medimagazin logo

"Adli Tıp Kurumu tecavüzden yargılansın"

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı Başkanı Oya Fişek, tecavüz olgularını haklı çıkardıkları iddia edilen Adli Tıp Kurumu uzmanlarının da, tecavüz olgularının esas suçlu gibi yargılanmasını istedi
"Adli Tıp Kurumu tecavüzden yargılansın"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı Başkanı Oya Fişek, tecavüz olgularını haklı çıkardıkları iddia edilen Adli Tıp Kurumu uzmanlarının da, tecavüz olgularının esas suçlu gibi yargılanmasını istedi

ANKARA - Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı Başkanı Oya Fişek, yaptığı yazılı açıklamada, Hüseyin Üzmez’in 14 yaşındaki kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davadan, Adli Tıp Kurumu’nun, "Genç kızın ruh sağlığı bozulmamıştır" raporuyla tahliye edilmesinin ardından, benzer bir olayın yeniden yaşandığını söyledi.

Kendisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla babasını ve amcasını polise şikayet eden 17 yaşındaki kızın, Adli Tıp Kurumu’nca haksız çıkarıldığını ifade eden Fişek, şunları kaydetti:

“Üniversite hastanelerinin istismara uğradığını belgeledikleri bu kız, 2005 yılında da, Urla Barbaros Çocuk Köyü’ndeki tecavüz olayının kurbanlarındandı. Çifte travmayı hangi yürek kaldırabilir? Bu akıl dışı ve hukuk dışı rapor, aynı zamanda 17 yaşındaki bir kurbanın üçüncü kez tecavüze uğraması için bir yeşil ışık yakmıyor mu? Kendilerine uzman denilen bu kişiler, suçluları suçsuz göstererek, sapkın düşüncedeki insanları suça teşvik etmektedirler. Yani bütün cinsel tecavüzlerin suç ortaklarıdır.

Tecavüz olgularını haklı çıkaran Adli Tıp Kurumu uzmanları, tecavüz olgularının ’esas suçlusu’ olarak yargılanmalıdır. Meslektaşlarının ve kamuoyunun tüm tepkilerine karşın, tutumlarını sürdürmelerini pervasızlık ve bir meydan okuma olarak görüyoruz. Bu meydan okuma, insan haklarına karşıdır, bu meydan okuma sosyal hukuk devletine meydan okumadır."

Adli Tıp Kurumu’nda, hem söz konusu rapora hem de Hüseyin Üzmez ile ilgili rapora imza atan uzmanların açığa alınmasını ve yeniden mesleki değerlendirmeden geçirilmelerini, uzman olup olmadıklarının öğrenilmesini ve bütün bu süreçlerin de kamuya açık bir biçimde gerçekleştirilmesini isteyen Fişek, yasal sürecin başlatılmaması halinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaklarını söyledi. (anka)

&#8216
adli
tıp
kurumu
tecavüzden
yargılansın&#8217
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir