Medimagazin logo

Adanalı doktorlar Somali'de sağlık taraması yapacak

Son 50 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Somali'de Adanalı doktorlar sağlık taraması yapacak.
Adanalı doktorlar Somali'de sağlık taraması yapacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Adana Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER) üyesi doktorlar Somali'de kalıcı çözümler üretilene kadar dönüşümlü olarak bu ülkeye giderek sağlık hizmeti verecek.

Kimse Yok mu Derneği ve Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı aracılığıyla bu ülkede kurulan sahra (çadır) hastanelerde görev yapacak olan Adanalı hekimlerden ilk olarak Ali Gürbaz, Taner Kaynar ve Ömer Dündar 10 günlüğüne bu ülkeye gidiyor. 24 Ağustos'ta Samali'ye gidecek olan doktorlar, antibiyotik, pediatri ilaçları, ishal ve sıtmaya karşı mücadelede kullanılacak ilaçları da yanlarında götürecek.

SAMADER Başkanı Turgay Öngel, amaçlarının Somali'de kalıcı çözümler bulununcaya kadar dönüşümlü olarak doktor göndermek olduğunu kaydetti.

Öngel, "Gönüllü hekimlerimizi koordineli olarak bölgeye yönlendireceğiz. Hekimlerde yoğun bir istek var. Fedakâr doktorlar yıllık izinlerini kullanıp, bu kampanyaya katılıyor." diye konuştu.

Daha önceleri 3 defa Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne bir defa da Senegal'e sağlık taraması için gittiklerini hatırlatan Öngel, "Yurt içinde de birçok yerde sağlık taramaları ve ilaç yardımlarında bulunduk. Dernek olarak dünyanın neresinde sağlıkla ilgili problem varsa oraya hizmet götürmek gayesindeyiz. Doktorlarımızın hizmetleriyle birçok Somalili kardeşimiz şifa bulur. Gönüllü doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Şuanda gitmek için bize bizzat müracaat eden 5 hekimimiz daha var. Bu arkadaşlarımız geldikten sonra gitmek istediğini bize bildiren arkadaşlarımızı yollayacağız." diye konuştu.

adanalı
doktorlar
somali'de
sağlık
taraması
yapacak
Yorum (2)
dr
arkadaşlar güzel bir iş yapıyorlar,ancak sağlık taramasında hasta olabilecek insanlar saptanmaya çalışılır,sanırım kaçtane sağlıklı buluruz diye tarayacaklar artık,kolay gele topraklarım.
0
Cevapla
MELEK GUL
helal olsun DOKTORLARA agladim okurken.siz en guzel dileklerin ve cennetin gercek sahiplerisiniz.kucucuk yavrular bir yudum sut bulamiyor ne kadarda kirgin bakiyorlar dunyaya...birde acilen DOGUM KONTROLU gerekli.kadinlara gebelik onleyici igneler yapilmali.DOGURMASINLAR KI BU YAVRULAR OLMESIN
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir