Medimagazin logo

800 yabancı doktor, bıçaksız beyin ameliyatını Türkiye'de öğrenecek

ABD, Avrupa, Çin, Japonya, Ortadoğu ve Latin Amerika'dan gelen 800 doktor, kafatası açılmadan yapılan bıçaksız beyin-damar ameliyatlarını Türk hekimlerden öğrenecek.
Kaynak: ZAMAN
800 yabancı doktor, bıçaksız beyin ameliyatını Türkiye'de öğrenecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Ders alacaklar arasında Harvard hastaneleri, Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Barrows Nöroloji Enstitüsü ve Oxford Üniversitesi hastaneleri gibi tıp merkezlerinden gelen doktorlar da var.

Hacettepe ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerindeki Türk hekimler, geliştirdikleri bıçaksız beyin ameliyatı ile tüm dünya doktorlarının dikkatini çekiyor. Beyin krizi (inme veya felç) olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep olan beyin damar hastalıklarının tedavisi için geliştirilen teknik, tıp alanında büyük yenilik olarak görülüyor. Türk hekimler 'Anatolian Course of Interventional Neuroradiology' (ACINR) adlı canlı vaka eğitim kursu ile tecrübelerini yabancı doktorlarla paylaşacak. Türk hekimler, beyin damar tıkanıklıkları, beyin anevrizması (damar balonlaşması) ve arteriyovenöz malformasyonlarının (beyin damar yumakları) tedavisinde geliştirdikleri ileri damar içi ameliyatsız tedavi tekniklerini anjiyografi odalarından uydu üzerinden bağlanarak, canlı operasyon yayını ile yabancı doktorlara öğretecek.

Konu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Saruhan Çekirge ve Prof. Dr. Naci Koçer, söz konusu tedavinin bütün dünyada çığır açan bir yöntem olduğunu belirterek, "Şu ana kadar Hacettepe ekibi ABD'de 30'un üzerinde önemli tıp merkezinde, gene Cerrahpaşa ve Hacettepe ekipleri Avrupa ve Latin Amerika ülkeleriyle Japonya, Çin, Avustralya, Güney Afrika gibi ülkelerde onlarca hastanın tedavisini yerinde yaptı." diye konuştu.
 

800
yabancı
doktor
bıçaksız
beyin
ameliyatını
türkiye'de
öğrenecek
Yorum (2)
memleket
yabancı doktor yerine;memleketin hemşire,sağlık memuru,att kişiler tıp sınavına sokulsun.başarılı olanlara 2-3 yıl tıp eğitimi verilsin ve doktor olarak göreve başlasın.bu memlekette atanamamış nice sağlık personeli var.bu atanamamış kişilere iş kapısı açılmış olur.biliyorsunuz ülkemizde işsizlik oranı %10'dur.işsizliği bu şekilde yenmiş oluruz.
0
Cevapla
FY
Sevgili saglıkçı kardeşim, bu kadar heveslisin doktorluğa tıp fakültesine neden girmedin? Hadi zamanında giremedin, şimdi yapabilirsin. Yapman gerekenleri söyleyeyim. Önce ÖSS sonra ÖYS de yeterli puanı alıp 6 yıl fakülte okuyacaksın ardından 4-5 yıl da uzmanlık yapacaksın. Öyle bedavadan olmuyor bu işler, zeka lazım, emek lazım, fedakarlık lazım. Çok çalışmak lazım çok..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir