Medimagazin logo

8 ilde yapılan sahte reçete operasyonunda 38 kişi gözaltına alındı

Batman merkezli İzmir, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Balıkesir, Mersin, Denizli'de gerçekleştirilen eş zamanlı yolsuzluk operasyonlarında 38 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
8 ilde yapılan sahte reçete operasyonunda 38 kişi gözaltına alındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Batman Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince kent merkezi ve bazı ilçelerde doktorlar adına sahte reçeteler oluşturularak ilaç ve reçete yolsuzluğu yapıldığı, kamuyu zarara uğratarak haksız kazanç elde edildiği bilgisi üzerine çalışma başlatıldığı belirtildi.

"Doktorların hastane ve reçete işlemlerinde kullandıkları programlar üzerinden, sağlık kuruluşlarından bağımsız adreslerde, adına reçete düzenlenen şahısların bilgisi olmaksızın üçüncü şahıslar tarafından reçete düzenlendiği, usulsüz düzenlenen elektronik reçetelerin eczaneler aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura edildiği tespit edildi" ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Doktorların bilgisi dışında sağlık kuruluşlarından bağımsız adreslerde toplam 15 bin 270 sahte reçete düzenlenmiş. Bu sahte reçeteler Batman'da faaliyet gösteren 15 farklı eczaneden karşılanmış. Devlete yüklenen kamu zararı yaklaşık 3 milyon 500 bin lira. Bu şahısların yakalanmasına yönelik Batman merkezli İzmir, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Balıkesir, Mersin, Denizli'de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 5 dizüstü ve masaüstü bilgisayara ait hard disklere el konuldu."

Açıklamada, gözaltına alınan 38 kişinin adli mercilere sevk edildiği belirtildi.

8
ilde
yapılan
sahte
reçete
operasyonunda
38
kişi
gözaltına
alındı
Yorum (4)
maho
Arkadaşlar! Sevgili sağlık Çalışanları çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Genel sekreterliklerin ÇOĞU konunun öneminin farkında değil. Muhtemelen bu ay Türkiye'deki hastanelerin yaklaşık % 50 si bu ay döner sermaye ek ödemesi yapamayacak. Eğer bakanlık bir düzenleme yapmaz ise ki geç kalınıyor bu durum gerçekleşecek. Çalışanlar hekimler dahil sadece Maaş+Sabit ödeme alacaklar. Ek performans döner sermaye alamayacaklar. Bayram üzeri bu durum sağlık Çalışanları açısından sıkıntılı bir durum. Herkes tepkisini gösterisin ki düzenleme yapılsın yoksa çok kişi mağdur olacak. Demedi demeyin. Avazım Çıktığı kadar bağırıyorum ancak sesimi duyuramıyorum, herkes bu işe odaklansın lütfen...« gizle
0
Cevapla
Abdullah
maho (uz Dr) Neden döner sermaye dağıtılamayacak?
0
Cevapla
ecz
Yakalayın hepsini yakalayın. Kim var kim yok çıkarın ortaya.
0
Cevapla
Maho
Sayıştay raporuna göre döner sermaye dağıtmak imkansız. Sabit ve ek ödeme toplamı %39' U geçemeyecek. Ancak bazı hastanelerde%50-60 sadece sabit Ödemeler bile % 40ve üstü oluyor. Buna göredağıtmak suç oluyor. Eğer dağıtılırsa sonra rücu ettirilecek. Bakanlığın düzenleme yapması şarttır. Düzenleme kolay bir uygulamadır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir