Medimagazin logo

8 ayda 90 kalp hastası bebeği sağlığına kavuşturdu... 'Yılın Hekimi' oldu...

Ertelenen Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yılın hekimine “Yılın Hekimi Başarı Belgesi” ve başarılı olmuş sağlık personeline teşekkür belgeleri, düzenlenen törenle verildi. İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Tepecik EAH’nde düzenlenen teşekkür takdim töreninde Sağlık çalışanlarının özverili ve fedakarca çalışmaları takdir edilirken duygusal anlar yaşandı.
8 ayda 90 kalp hastası bebeği sağlığına kavuşturdu... 'Yılın Hekimi' oldu...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Törene İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Genel Sekreterliğe bağlı sağlık tesisleri yöneticileri, müdürleri ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
Törende 8 ayda 90 kalp hastası çocuğu sağlığına kavuşturan ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından “Yılın Hekimi” olarak onurlandırılan Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor Onur Işık’a Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Yılın Hekimi” Belgesi İzmir KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu tarafından takdim edildi. Yine terörle mücadele eden bölgelerde görev yapıp Sağlık Bakanlığı tarafından teşekküre layık görülen üç doktora Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği teşekkür belgeleri Sayın Erbaycu tarafından teslim edildi. Ayrıca İzmir’de görev yapıp yine terörün yoğun olduğu bölgelerde geçici görevle hizmet vermiş olan diğer  20 sağlık çalışanına da Genel Sekreterlik tarafından düzenlenmiş teşekkür belgeleri takdim edildi.
Bir diğer teşekkür belgesi de Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH’de çalışan ve Uluslararası Aktivistler Marmaris Kültür Derneği’nin düzenlediği 11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nde “Yılın Başarılı Kadını” seçilen Hemşire Özgül Gedikli’ye idi. Buca’da çocuklara yardım için kurmuş olduğu ÇOVAK Derneği’ne üye çocukların da katılması ile törende eğlenceli dakikalar yaşandı. 
Sağlık Bakanlığı tarafından “Yılın Hekimi” seçilen ve Tepecik EAH’nden Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor Onur Işık düzenlenen törenin açılış konuşmasını yaptı. Işık, “Bu hastaneye tayin olduktan sonra çocuklarımızın sağlığına kavuşmaları için bir ekip oluşturmaya karar verdik. Tabi ki yaptığımız iş çok kapsamlı ve tek kişinin başarısı olarak nitelendirilemez. Cerrahi, Pediatri, Çocuk, Kardiyoloji, Perfüzyonistler ve sayamadığım birçok klinikten arkadaşım bu başarıya ortakt​ır. Yaptığımız işin bir sürü ayağı var. Ama çok mutluyum ki bütün parçaları orantılı ve başarılı bir şekilde bir araya getirdik. Bunun sonucunda da 8 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 90 kadar kalp rahatsızlığı olan bebeği ve çocuğu sağlığına kavuşturduk. Bunun için hem mutluyuz hem de bir ekip olarak böyle bir ödüle layık görüldüğümüz için gururluyuz. Bize bu imkânı sağlayan Sağlık Bakanlığımıza, Genel Sekreterimize ve Başhekimimize çok teşekkür ederim” dedi.
Törende, geçtiğimiz günlerde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Koordinatörlüğünde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı Etkinliklerinde spor müsabakalarında dereceye giren Genel Sekreterlik çaşılanları da unutulmadı. “Voleybol Turnuvası”nda İkincilik Kupası alan Tepecik EAH Voleybol Takımı, “Basketbol Turnuvası”nda Üçüncülük Kupası alan Tepecik EAH Basketbol Takımı, Masa Tenisi’nde birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerini alan Tepecik EAH ve Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH çalışanları teşekkür belgelerini Genel Sekreter ve Hastane Yöneticilerinin elinden aldılar.
Törende konuşan İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, “Bugün farklı konularla bir aradayız. Buruk geçen bir 14 Martın ardından özellikle İzmir Kuzey KHB olarak arkadaşlarımızın sağladığı başarıları tebrik etmek istiyoruz. Biz Genel Sekreterlik olarak 20 hastane ve bunlara bağlı 20 semt polikliniği, yani toplam 40 sağlık tesisiyle hizmet veriyoruz ve yılda yaklaşık 9 milyon hasta muayene ediyoruz. Kurumlarımızdaki yapılan tüm bu hizmetler insan gücüyle ve insan kalitesiyle oluyor. Çalışanlarımız tarafından birkaç günlük bebeklere belki onların hayatını tümüyle etkileyecek müdahaleler yapılıyor. Bu ne parasal açıdan ne de başka açıdan karşılığı olmayan bir hizmet. Doğu ve Güneydoğu’daki doktor ihtiyacı gündeme geldiğinde ise biz personelimizi neye göre göndereceğimize karar vermeye çalışırken bir yandan da oradaki riskleri düşündük. Sağlık Bakanlığımız tarafından da takdir edilen arkadaşlarımızın orada geçirdikleri her gün dolu dolu geçti ve orada çok zor şartlarda hizmet verdiler.  Hepsini tebrik ediyorum. Diğer yandan tıbbi hizmetlerimizi sürdürürken bizimde sosyal hayatımız ve hobilerimiz var. Belki de Genel Sekreterlik olarak en az destek verebildiğimiz bir konu sosyal aktiviteler, hobiler ile spor aktiviteleri. Ama İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği törende gördüm ki hemen hemen her aktivitede Kuzey Sekreterliğinden bir kişi ödül aldı. Bizim için inanılmaz bir tabloydu. Gerçekten bir aile olduğumuzun göstergesiydi. Bu aileyi temsil eden herkesi tebrik ediyor saygılarımı sunuyorum” dedi.
Tören, teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından kokteyl ile son buldu.​

yılın hekimi
izmir
2016
onur isik
Yorum (9)
YASİN EKİNCİ
Dostum seninle gurur duyuyoruz.Başarılarının devamı dileklerimle
2
Cevapla
fatma merve a.
Sanıyorum dr bey pediatrik kardiyoloji operasyonlarını lokal anesteziyle yapmış. 22 yıldır anestezi uzmanıyım, ülkede çok şey değişti ama değişmeyen ender şeylerden biri vaka alınırken tüm kibarlığını koruyan cerrah meslektaşlarımın operasyon sonrası tamamen değişmeleridir. pediatriden perfüzyonistine kadar birçok kişinin sayıldığı ekipte anestezi yok. inanılır gibi değil. hepinize mutlu bir hafta sonu diliyorum.
15
Cevapla
aydin sinal
sayin fatma merve hanim,kinayeli yorumuz üzerine yaziyorum,40 yillik meslek hayatimda cerrah-anestesist iliskilerini cok iyi bilirim,maalesef türkiyede ne hastalar,ne cerrahlar,nede yöneticiler anestesinin öneminin farkindalar,bunun yegane sebebi BAGZI tekrar yaziyorum BAGZI Türk anestesistlerdir.yaptigi isin ciddiyetini,önemini,risikosunu bile bile tembelik yapip isini anestesi teknisyenine,hemsiresine devreden onlardir o zaman cerrahta ,hastada"hemsire narkoz yapiyor demekki tip okumak sart degilmis" derler haklidirlar.almanyada cok-cok önemli olan preoperatif premedikasyon visitini yapmaktan üsenenler onlardir,hastayi muayene etmeyen EKG,RÖ-Thoraks okumasini bilmeyen onlardir,en ufak bir teretüde Dahiliye konsiltasyonu istiyenler onlardir,(40 yilda istedigim dahileye konsiltasyonu 40 gecmez), sudan sebeplerle ameliyati iptal ederek gerek cerrahi zor durumda birakan,gerekse hasta psikolojisini dikkate almaz,ameliyat aninda ameliyathade durmayan hasta basina hemsire veya teknisyeni oturtup cene altina bagladigi maske ,sirtinda yerde sürünen baglari acik ameliyat gömlegiyle devamli oda- oda gezip ameliyathane sterilitesini allak bullak eden .postoparatif visite yapmayan hastasiyla ilgilenmeyen anestesistler cerrahla calisma si her zaman problemlidir. pekala yukarda belirtigim hatalar Almanyada olmazmi? olmaz cünki olmasi halinde anestesistin isten atilmasi fazla zaman gerektirmez,zaten sendikali olan anestesi hemsire ve teknisyenlerine angarya is yüklüyemezsiniz,onlar sadece hasta hazirlamada size yardim ederler ameliyathanede bütün ameliyat boyunca yalnizsiniz anestesi hemsiresi ayilmada hastayi ekstübe ederken-belki-yaniniza gelir. hasta ameliyathaneye geldikten ayilmayi terk edenceye kadar anestesistin sorumlulugu ve kontrolu altindadir,ameliyathanede ölen hastalarda sadece ve sadece anestesist sorumlu tutulur cerrah rapor bileyazmak zahmeti göstermez. bütün bu sorumlulugu tasiyan anestesist bir aciklamada bir toplantida cerahin yaninda oturur,cerrah ameliyat hakkinda aciklama yapar ,anestesist hasta hakinda aciklama yapar.Böylece beraber calisma düzeni ve cerrahin,hastanin ,idarecinin hürmeti,saygisi gelisir.saygilarimla.
3
Cevapla
f.à.
Aydin bey Sanirim siz uzayda yaşıyorsunuz 6 yıl sonra emekliliği dolacak 12 yıllık anestezi profesoruyum Gözlemci olarak 3 kez ingilterede 2 yılda transplant için ABD'de çalıştım Dünya uygulamalarını da emin olun en az sizin kadar biliyorum Ancak olay sizin meslektaşlarıniza çamur atmakla çözülmez Yurt dışında her uzmanı odası vardır türkiyedeki gibi onlarca Salon yoğun bakım ve dış Anestezi ye 8 10 uzman bakmaz ABD de gereken her hastaya konser yaptırılır ve operasyon öncesi anestezi yaklaşık 30 dakika sürer ülkemizdeki gibi cerrah başımızda bekleyip whiple sonrası hemoroid almaz Hasta güvenliği her şeyden önemlidir ülkemizdeki gibi cerrah çocuğun yakınlarına sakin yemek yediğini söylemeyin anestezi uzmanı almaz demez... Bu anlattıklarım ve niceleri her gün onlarca meslektaşımin başına geliyor benim fakültede bile yaşanıyor hemde o kadar mücadeleye rağmen Siz nerede yaşıyorsunuz inanın merak ediyorum. Bu arada haberé konu olan tüm meslektaşlarımi ve sağlık personelini tebrik ederim.
12
Cevapla
aydin sinal
sayin Prof.dr.f.a.Öncelikle sunu belirteyim,ben hicbir zaman meslektaslarima eger isi tüccarliga dökmemislerse camur degil fiske vurmam.Buradaki yorumumu bilerek ve istiyerek vurucu yazdimki dikkati ceksin,tartisalim diye. öncelikle belirteyimki uzayda degil Frankfurta yasarim.1975 subat da Almanyaya geldim üniversite dahil 4 ayri egitim hastahanesinde ihtisas yaptim,4 ayri egitim hastahanesinde uzman olarak calistm.Türkiyede 8 ay HÜTF anesteside,11 ay Etimesut askeri hst.anesteside tabip astegmen olarak calistim.yani yeterli tecrübeye sahibim. Ben almanyaya geldigimde degil sehir hastahanelerinin pek cok üniversite kliniginin müstakil anestesi kürsüsü yoktu,cerrahi kliniginin bir bölümüydü,O siralar Türkiyede istanbulda Sadi Sun,Hacettepede Özdemir demir,Ankara tipta refik Paykoc hocalar(hepsinide kisisel tanidim yanlarinda calistim) Amerika tip.fakülteleri ayarinda anestesi kürsüleri kurmuslardi. Almanya 1970 li yillar sonunda anesteside cok büyük atilim yapti,anestesiyi kuran ilk kusaktan sonra gelen ikinci kusak -isimlerini yazmiyorum zaten tanimazsiniz-peyderpey üniversitelerde anestesi kürsüleri kurdular,egitim hastahanelerinde ayri klinikler olusturdular.sonra yogun bakim üniteleri,agri tedavisi,acil tip,paliyatif medizin anestesinin bünyesine kattilar,simdi anestesiyoloji almanyada en gözde tip mesleklerinin basinda gelir kazanclarida cerrahlardan fazladir. Tabiki bütün bunlar kendiliginden olmadi,Ne büyük savaslar verdiklerine sahitimdir,benim ilk sefim Erlangen üniversiteden Prof.Rückheimerin yanindan gelmisti,geldigi egitim hastahanesinde ki cerrahi sefi Prof.W. ise Prof.Sauerbruch un talebesi olurdu ve kesin kes anestesinin ayri klinik olmasina karsiymis,verdigi mücadeleyi nasil galip ciktigini anlatirdi inanamazdik. Sizler(tekil degil cogul) anestesi profosörleri belirtiginiz konularda yine cözüm sizde,Yaninizda yetisen uzmanlarda sizden ögrendiklerini gittikleri yerde devam ettiriyorlar olabilir,Cerahanin hizmetkari degilsiniz,cerrahin isini zorlastiracak kisilerde degilsiniz,cerrahlarla beraber hasta icin calisan hekimlersiniz,Whiepple ameliyatindan sonra hemoroid narkozuda cok verdimeger günlük program bitmemise,cerrah ameliyata hazirsa anestesiste narkoz vermeye hazir olmali derim selamlar
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir