Medimagazin logo

6 dil bilen doktor garsonuk yapıyor

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan doktor Yaser Muhammed Ajaj, mesleğini yapamamanın üzüntüsünü yaşıyor. İzmir'e yerleşen Ajaj, eşi ve çocuğuna bakabilmek için bulduğu her işi yapıyor.
6 dil bilen doktor garsonuk yapıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Halep'teki hastanelerde doktorluk yaparken savaştan kaçarak İzmir'e yerleşen Ajaj, Gümüşpala semtindeki evinde açıklama yaptı.

Ajaj, Ukrayna'daki Odessa Devlet Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldıktan sonra ülkesine dönerek doktorluk yapmaya başladığını, dört yıl önce savaşın başlamasıyla Halep'te gönüllü olarak yaralılara müdahale eden ekiplere katıldığını anlattı. Ajaj, evlerinin bombalı saldırıda yıkılması sonrası Türkiye'ye kaçmaya karar verdiklerini anlattı.

İzmir'de doktorluk kariyerini bir kenara bırakarak yeni bir hayata başladığını, eşi Ravia ile burada evlendiklerini ve Muhammed Ravad isimli bir bebeklerinin dünyaya geldiğini dile getiren Ajaj, çocuğu olduktan sonra yaşam mücadelesinin kendisi için farklı bir anlam kazandığını belirtti.

Doktorluk yapamadığı için İzmir'de farklı iş kollarında çalışmaya başladığını anlatan Ajaj, Türkçe, Arapça, Rusça, İngilizce, Latince ve Ukraynaca bildiğini, ancak bu bilgisini kullanabileceği iş bulmakta sıkıntı çektiğini söyledi.

İş bulabildiği zaman günlük 20-30 lira kazandığını kaydeden Ajaj, şunları aktardı: "Türkiye'ye geldiğimde para ve altınım vardı. Bir süre sonra bunlar tükendi. Burada yeni bir yaşam kurdum, ev kiraladım. Onun için para lazım oldu. Burada inşaatlarda işçi olarak çalıştım. Kemeraltı'nda elbise satan dükkanda tezgahtarlık yaptım. Selçuk'ta bir emlakçıda komisyoncu olarak çalıştım. Bornova'da bir kebapçıda çiğ köfte sattım. Geçimimi sağlamak için her işi yapıyorum. Ama artık mesleğimi yapmak istiyorum."

Müslümanlara yönelik olumsuz bakış açısı nedeniyle Avrupa'ya gitmek istemediğini, mesleğini Türkiye'de sürdürebilmek için YÖK'ten denklik belgesi alma talebinde bulunacağını dile getiren Ajaj, Türkiye'de sağlık alanındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini sözlerine ekledi.

6
dil
bilen
doktor
garsonuk
yapıyor
Yorum (6)
tıp doctor
Avrupa ya gitmek istemiyorum demişsin, Ukrayna'ya gitmişsin, orası müslümanlara süper mi bakıyor?
0
Cevapla
RO
Sınava girip denklik alsın, denklik alınca kimse çalışmasına engel olmaz. Bizim de başka ülkede çalışabilmek için sınava girmemiz gerekiyor.
0
Cevapla
Bartu
Doktor olduğunu nereden biliyorsunuz ya istihbaratçı ise? Girsin denkli sınavına görelim. Ayrıca madem bu kadar kalifiye Türkiye de ne işi var?
0
Cevapla
dr kemal
arkadaşlar çok acımazsınız. adam savaş ortamından gelmiş denkliğe girsin diyorsunuz. Gerçekten faydası olacaksa zaten doktor olup olmadığı farklı yollarla da anlaşılır.
0
Cevapla
Bartu
dr kemal (dr) Nasıl anlaşılır? doğru ya burası muz cumhuriyeti...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir