Medimagazin logo

50 liraya ithal edilen ameliyat malzemesini 2 liraya ürettiler

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi kulak-burun-boğaz cerrahisi ekibi, kulak ameliyatında kullanılan ve 50 liraya ithal edilen sistemi yerli malzemeler kullanarak 2 liraya üretti. Ekibin, bu çalışması hastanenin kullanılan malzeme giderlerinin azaltılmasında etkili oldu.
50 liraya ithal edilen ameliyat malzemesini 2 liraya ürettiler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir yandan kaliteli bir sağlık hizmeti verilirken bir yandan da tıbbı anlamda kullanılan bazı malzemelerin yerli üretimi konusunda çalışmalar olduğunu ifade etti.
   

Öksüzkaya, bu çalışmalardan birisini Kulak-Burun-Boğaz Polikliniği'nin cerrah ekipleri tarafından yapıldığını ifade etti. Kulak ameliyatında kullanılan sulama sisteminin yerli üretim olarak kullanıldığını ve bunun da hastanenin giderlerini azaltma adına önemli katkı sağladığını anlattı. Ahmet Öksüzkaya, bu çalışmayı yapan Doç. Dr. Mehmet Akif Somdaş’a ve ekibine teşekkür etti.
   

Kulak Burun Boğan Polikliniği Şefi Doç. Dr. Mehmet Akif Somdaş, 50 liraya ithal edilen kulak ameliyatında kullanılan sistemi kendi çabalarıyla tamamen yerli olarak 2 liraya ürettiklerini belirtti.
   

Sistemin çalışmasıyla ilgili bilgiler de veren Doç. Dr.Somdaş, şu bilgileri verdi: “Kulak ameliyatlarında kullanılan TUR sistemi vardır. Diş doktorlarımızın dişimize dolgu yaparken kullandığı cihazın biraz büyük ve güçlü olanıdır. Bu cihazla kulağın arkasındaki kemiğin içini temizliyoruz. Sistem çalışırken bir yandan su kullanılıyor. Aksi takdirde kemik yanar. Sulama sistemi kemiğin yanmasını da engellemektedir. Bu sistem, sisteme entegre olduğu için ihale sırasında gerekli şartlar oluştuğundan, bu sisteme uygunda malzeme alınması zorunluluğu nedeniyle 50 liraya mal oluyordu. Biz bu yıkama, sulama sistemini klasik serum setine bir takım eklemeler yaparak 2 liraya mal ettik. Böylece 25 kat ameliyat maliyetini ucuzlattık. Sistem aynı şekilde orjinali gibi çalışmaktadır. Maksat suyu aletin uçuna iletmesidir. Başarılı olarak sistem çalışıyor.”
   

“Günlük nispeten bu ameliyatlar uzun olduğu için bu sistem bir hastada bir kez kullanılıyor.” diyen Somtaş, “Bunu diğer hastanelere öneririz. Maliyeti olmadığı için önerilir. Ama sisteme entegre için her arkadaşın kendisinin oluşturması gerekir. Çok rahat bir şekilde başka yerde de kullanılabilir. Diğer cerrah arkadaşlarımızın kullanmasını öneririz. Günlük en az iki vaka alıp ameliyat ediyoruz.” diye konuştu.
   

Yerli sistemi Doç. Dr. Mehmet Somdaş başkanlığındaki sağlık memuru Hayrullah Şahin, hemşire Emel Önal, anestezi teknisyeni Gökay Türker ve personel Bayram Bozok'tan oluşan Kulak Burun Boğaz Kliniği ekibi üretti.

50
liraya
ithal
edilen
ameliyat
malzemesini
2
liraya
ürettiler
Yorum (10)
Dr.Cevdett
Mehmet kardeşim eline sağlık.Yurt dışından getirilen milyon dolarlık robotlarla robotik cerrahi yapıyoruz diye caka satan arkadaşlara örnek olur inşallah.İşte marifet budur 50 liralık işi ele muhtaç olmadan 2 liraya yapmaktır.
0
Cevapla
kbb
bu sistem çoğu devlet hastanesinde yıllardır kullanılıyor
0
Cevapla
murat cem miman
daha neler neler. aslında biz doktorlar çalışıyor, bunu üretip fahiş fiyata satan firmalar, onların tedarikçileri para kazanıyor. 250-300 dolarlık uçların kulanıldığı ameliyatların sut fiyatı 250-300 tl. kedi buradaysa ciğer nerede? ülkece bu savurganlığın önüne geçmek için umarım yollar ve gözler açarsınız... saygılar.
0
Cevapla
uznnm
bu ne şimdi haber mi..yıllık kaç tl kazandırıyorlar..
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
KONYALI ORTOPEDİSTİN SUÇU Bu haberi okuyunca Konya'lı ortopedist meslekdaşımız ve onun hakkındaki bir yazım aklıma geldi: http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/09/26/yazilar/elestirel-yazilar/saglik-sistemi/konyali-ortopedisti-tebrik-ediyor-ve-odullendirilmesini-bekliyorum/ Not: Medimagazin -sanırım benden ve yazılarımdan hoşlanmayan okuyucularından gelen talep üzerine- makalelerimi yayınlamıyor. Tabii ki kendileri bilir, canları sağ olsun ama beğenseniz de beğenmezsenizde kızsanız da alkışlasanız da Ahmet Rasim Küçükusta' nın yazıları mutlaka okunmalıdır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir