Medimagazin logo

36 saatlik nöbet ameliyata 'uykulu' girmelerine neden oluyor

nobet.com.tr sitesinin kurucusu Anestezi Teknisyeni Atilla Ayar, Türkiye'deki eğitim ve araştırma hastanelerinde 36 saati bulan asistanların nöbet süresinin ameliyatlara ‘uykulu' girmelerine neden olduğunu iddia etti.
36 saatlik nöbet ameliyata 'uykulu' girmelerine neden oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık çalışanlarının 24 ila 36 saate varan nöbet tuttuklarını belirten Ayar, "Bir çok memur ve özel sektör çalışan bayramlarda, yılbaşlarını, doğum günlerini evlerinde sevdikleriyle birlikte geçiriyor. Ancak sağlık çalışanları insanların mutlu olduğu bu günleri büyük bir özveriyle hastanelerde nöbet tutarak geçiriyor. Ben de bir sağlık çalışanı olarak nöbet tutmak gibi kutsal bir görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak 24 hatta 36 saate varan nöbetler, sağlık çalışanlarında yorgunluk, bitkinliğe yol açabiliyor" dedi.

UYKULU OPERASYON

Özellikle asistan hekimlerin çalışma sürelerinin çok uzun olduğunun altını çizen Ayar, "Asistanlar uzun çalışma süreleri nedeniyle çok yoruluyorlar. 24 saat nöbet tutup hala çalışmaya devam eden asistan arkadaşlarımız, nöbetin ardından hiç dinlenmeden ameliyata girmek zorunda kalıyorlar. Bazen asistanların ameliyatlara uykulu bir şekilde girdiğine şahit oluyorum" diye konuştu.

"36 SAAT NÖBET ÇİLESİ SONA ERMELİ"

Bu sıkıntılar nedeniyle birçok asistanın uzmanlık eğitimlerinin ilk yıllarında istifa ettiğini anlatan Ayar, şunları söyledi: "Asistanlarla sürekli iletişim halindeyim. Zaman zaman birlikte dertleşiyoruz. Ve onlara, 'Sabırlı olun, bunlar da geçecek' diye telkinde bulunuyorum. 36 saatle varan uzun ve ağır ve nöbet sorunları nedeniyle bir çok asistan arkadaşımız uzmanlık eğitimlerinin ilk yıllarında istifa etmek zorunda kalıyor. Buradan Sağlık Bakanlığı yetkililerine, Türkiye'deki eğitim ve araştırma hastaneleri yöneticilerine ve klinik şeflerine seslenmek istiyorum. Asistanların nöbet sorunu bir an önce düzenlenerek çözülmelidir. Böylece genç yaştaki asistan arkadaşlarımız daha mutlu bir asistanlık eğitimi geçirebilirler. Bunun da kısa sürede başarılacağına inanıyorum"

36
saatlik
nöbet
ameliyata
'uykulu'
girmelerine
neden
oluyor
Yorum (4)
osman
En ufak hatada malpraktis davası açılıyor, böyle bir ortamda 36 saat nöbet tutmak delilik. Bu kadar çalışan insan hata yapar. Otobüs-kamyon şöforleri belli bir süre araç kullandıktan sonra mola vermek zorunda, ama ne hikmetse doktorlara dinlenme hakkı yok.
0
Cevapla
Dr.x
Helal olsun.yıllardır hiç bir hocanın öğretim üyesinin ya da doktor arkadaşımızın demediğini ya da demek istemediklerini sen söyledin.Tebrik ederim.Saçma sapan şeylerle tuvalet mevzusu gibi işlerle uğraşacaklarına bunları çözsünler...
0
Cevapla
K.y
3 doktorun yapacağı işi 1 doktora yaptırmaya alışmışlar. Gündüz çalışsın üstüne 2 mesai de nöbet tutsun. Çağır çağır 80 den aşağı hasta bakılmayacak de, bir de fırçala. Artık doktor sayısı yeterli. Yunanistan'dan da geliyorlar. Bundan sonra icap ve nöbet kalkmalı ve vardiya şeklinde çalışmaya geçmeli. Bir memur ve bir işçi hangi şartlarda çalışıyorsa o şartlarda çalışmaya razıyım. Bayram yok seyran yok tatil yok gece yok gündüz yok. Bulmuşlar 100 bin tane enayiyi binmişler tepesine. Eskiden para veriyorlardı saygı duyuyorlardı da katlanılıyordu. Şimdi saygı yok, para desen o da yok. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Hem suratıma tükür hem sırtıma bin. İyi be.
0
Cevapla
Şakir İğci
32-36 saat daimi olarak hizmet üretme işi asistanlığa başlayıp,emekli oluncaya dek aklıma hiç yatmayan bir sorun olarak geldi ve geçti.Bu sorunun anestezi teknisyeni bir arkadaş tarafından gündeme getirilmesi, onbinlerce nöbet tutan dr tarafından hiç böyle bir sorun yokmuş gibi yazılıp-çizilmemesi çok ilgi çekici.3 gün içinde sadece 3 adet yorumun olması da hekimlerin bu nöbet işiyle ilgilenmediklerini ortaya koyuyor.Şaşırtıcı !(EMEKLİ BİR GENEL CERRAH)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir