Medimagazin logo

3. Uluslararası İlaç Kullanımını Geliştirme Konferansı yapılacak

3. Uluslararası İlaç Kullanımını Geliştirme Konferansı yapılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uluslar arası İlaç Kullanımını Geliştirme Konferansı (International Conference for Improving Use of Medicine – ICIUM) her 7 yılda bir düzenlenmektedir. Konferansın amacı; dünyanın bir çok ülkesinden ilaç alanında politika uygulayıcılar, karar vericiler, araştırmacılar, klinisyenler ve tüm diğer paydaşların bir araya gelmesi ile endüstrileşmeyi tamamlamamış, gelişmekte olan ülkelerde ilaç kullanımının geliştirilmesine, kanıta dayalı gerekliliklerin tanımlanarak var olan bilgi açığını kapatılmasına çalışılmaktadır. Konferans DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve MSH (Management Science for Health – Sağlık İçin Bilim Yönetimi) tarafından planlanmakta ve desteklenmektedir.


İlk konferans; 1997 yılında Tayland`ın ev sahipliğinde gerçekleşmiş, konferansa 43 ülkeden 272 araştırmacı katılmıştır. Konferansta katılımcı ülkelerde yürütülen 31 farklı sağlık politikası değerlendirilmiştir. İkinci konferans; 2004 yılında yine Tayland`ın ev sahipliğinda gerçekleşmiş, konferansa 70 ülkeden 472 araştırmacı katılmıştır. Konferansta özellikle HIV, malarya ve tüberküloz gibi hastalıklarda ilaç politikası başta olmak üzere birçok konuda politikalar değerlendirilmiştir. Üçüncü konferans ise Nisan 2011`de Mısır`ın ev sahipliğinde planlanmış ancak Arap dünyasında yaşanan siyasi sıkıntılardan dolayı askıya alınmış.

Sağlık Bakanlığının Akılcı İlaç Kullanımı Politikaları ile uyumlu olduğu düşünülen bu organizasyona, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aracılığı ile hamilik edilerek 14-18  Kasım 2011 tarihlerinde Antalya`da düzenlenmesi sağlanmıştır.

Türkiye için iki özel oturum planlanmıştır. İlk bölümde Sağlıkta Dönüşüm ve Sosyal Güvenlik Reformu Projesi kapsamında ilaç politikaları alanında yaşanan değişiklikler panel şeklinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu`ndan ve Sosyal Güvenlik Kurumu`ndan temsilciler tarafından tartışılacaktır. İkinci bölümde son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilen akılcı ilaç çalışmaları Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu`ndan, Türk Eczacıları Birliği`nden ve Türk Farmakoloji Derneği`nden temsilciler tarafından tartışılacaktır.

İlgili oturumlar;

Türkiye Sağlık Reformunun İlaç Politikalarına Etkisi

Moderatör: Dr. Akif Akbulat - Sağlık Bakanlığı
Konuşmacılar :
Doç. Dr. Hanefi Özbek - Sağlık Bakanlığı
Dr. Hüseyin Kılıçaslan - Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Raportör: Dr. Güvenç Koçkaya - Sağlık Bakanlığı

Türkiye`deAkılcı İlaç Kullanımı  - Dünü, Bugünü ve Yarını

Moderatör: Doç. Dr. Hanefi Özbek - Sağlık Bakanlığı
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Ersin Yariş - Türk Farmakoloji Derneği
Uzm. Ecz. Harun Kızılay - Türk Eczacıları Birliği
Uzm. Dr. Burcak Deniz Dedeoglu - Sağlık Bakanlığı
Raportör: Uzm. Dr. Kubilay Oransay - Sağlık Bakanlığı

Antalya`da düzenlenecek konferansa hali hazırda 84 ülkeden, 579 araştırmacı kayıt yaptırmış, bu sayının 600`ü geçeceği düşünülmektedir. Katılımcılar arasında Umman Sultanlığı Sağlık Bakanı ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Koordinatörü başta olmak üzere bir çok üst düzey katılımcı bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı`da en üst düzeyde katılım yapılması planlanmaktadır.

Kongre hakkında aşağıda ki internet sitelerinden ve ekte bulunan dosyalardan detaylı bilgi alınabilinir.

ICIUM 2011 website: http://www.icium2011.org
ICIUM 2011 blog: http://icium2011.wordpress.com/
ICIUM 2011 on twitter: https://twitter.com/ICIUM_2011
ICIUM 2011 online media center: http://www.inrud.org/ICIUM/Media-Center.cfm

3.
uluslararası
i̇laç
kullanımını
geliştirme
konferansı
yapılacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir