Medimagazin logo

12 Mart Dünya Böbrek Günü : Böbreğinizin sesine kulak verin, onu kaybetmeyin

Türkiye;de böbrek hastalığı konusunda gerçekleştirilen ilk kapsamlı araştırma olan Kronik Böbrek Hastalığı Araştırması ‘Credit’ çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle Türk Nefroloji Derneği tarafından yürütülen ve ilk bölümü tamamlanan araştırmanın koordinatörü Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, 12 Mart Dünya Böbrek Günü’nde yaptığı açıklamada, kronik böbrek hastalığının ülkemiz açısından çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak bu hastalığın önlenmesi ve kontrolü için herkesi duyarlı olmaya çağırdı
12 Mart Dünya Böbrek Günü : Böbreğinizin sesine kulak verin, onu kaybetmeyin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de böbrek hastalığı konusunda gerçekleştirilen ilk kapsamlı araştırma olan Kronik Böbrek Hastalığı Araştırması ‘Credit’ çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle Türk Nefroloji Derneği tarafından yürütülen ve ilk bölümü tamamlanan araştırmanın koordinatörü Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, 12 Mart Dünya Böbrek Günü’nde yaptığı açıklamada, kronik böbrek hastalığının ülkemiz açısından çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak bu hastalığın önlenmesi ve kontrolü için herkesi duyarlı olmaya çağırdı. 10 bin 872 kişinin katıldığı araştırmaya göre kadınlar en riskli grup. Ayrıca hastalık Marmara ve Güneydoğu Anadolu’da daha sık görülüyor.

Türk Nefroloji Derneği, dünyada sınırlı sayıda yapılan, Türkiye’de ise ilk kez gerçekleştirilen önemli bir araştırmaya imza attı. TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye’de ilk defa böbrek konulu bir araştırma yapan Türk Nefroloji Derneği, ülke genelinde rastgele seçilen yaklaşık 10 bin 872 kişinin katılımıyla önemli verilere ve istatistiki bilgilere ulaştı. Kronik Böbrek Hastalığı Araştırması’nın ilk sonuçlarını (Credit) 12 Mart Dünya Böbrek Günü’nde açıklayan Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, araştırmada ilk fazın tamamlanmasına rağmen önemli bulgulara ulaştıklarını belirtirken, hipertansiyon, diyabet, sigara ve kilo fazlalığı gibi durumların böbrek hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörler olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi.

Dünyada 500 milyondan fazla kişide kronik böbrek hastalığı olduğunu, Türkiye’de ise bu sayının 8 milyona kadar ulaştığını dile getiren Prof. Gültekin Süleymanlar, böbrek hastalığının çok hızlı geliştiğine, kontrol altına alınmayan yüksek tansiyonun böbrekler üzerinde ciddi hasarlar meydana getirdiğine dikkat çekti. Teşhis edilmediği takdirde kronik böbrek hastalığının böbrek fonksiyonlarının adım adım kaybedilmesine, sonuçta da diyaliz tedavisine veya böbrek nakline kadar gidebilen sonuçlara neden olduğunu söyleyen Prof. Süleymanlar, “bugün dünyada milyonlarca kişi kronik böbrek hastalığından kaynaklanan kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle vaktinden önce hayatını kaybediyor. Tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi ve idrarda protein kontrolünün düzenli olarak yapılması gibi basit tetkiklerle böbrekler korunabilir. Bu nedenle sağlık sistemimizde hem yüksek tansiyon hem de kronik böbrek hastalığı konusunda önleyici tedbirler alınması gereklidir. Araştırmamızın ilk sonuçları tansiyon ve diyabet konusunun böbrek hastalıklarında ne kadar belirleyici olduğunu gösterdi. Uzun yıllardır bu konuyla ilgili çalışmalar yapan bir bilim insanı olarak 12 Mart Dünya Böbrek günü vesilesiyle herkesi, böbreklerini korumaları ve onların sesine kulak vermeleri konusunda uyarmak istiyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, böbreklerimizi korumak için alınacak bazı etkili önlemler konusunda da bilgi verdi. Buna göre; 65 yaş üstündeyseniz, diyabet, hipertansiyon, şişmanlık, metabolik sendrom, sigara alışkanlığı, tekrarlayan taş düşürme öyküsü, uzun süreli ağrı kesici ilaç kullanımı gibi bir durumunuz varsa ve ailede böbrek hastalığına ilişkin genetik risk taşıyorsanız böbrek hastalığı riskiniz diğer kişilere göre daha fazla demektir. Bu hastalıkları veya durumları olan kişiler belirli aralıklarla düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmek, tansiyon, şeker ve böbrek testlerini yaptırmak durumundadır. Riskli sayılan gruplar başta olmak üzere böbreklerini korumak isteyen herkes tuzu azaltmalı, doymuş yağlardan ve fazla kaloriden kaçınmalı, kilo kontrolünü sağlamalı, sigarayı bırakmalı, alkolü azaltmalı/bırakmalı ve düzenli egzersiz yapmalıdır.

Kronik Böbrek Hastalığı - Credit araştırması
KADINLAR İÇİN RİSK DAHA YÜKSEK
MARMARA VE GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA BÖBREK HASTALIĞI DAHA SIK GÖRÜLÜYOR
TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle Türk Nefroloji Derneği tarafından yürütülen ve ilk bölümü tamamlanan Kronik Böbrek Hastalığı (Credit) araştırması Türkiye genelinde rastgele seçilen 10 bin 872 hasta üzerinde yapılmıştır.
Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde, saha taramasına katılmaya olur veren vatandaşlar dahil edilmiştir. Anketin yapıldığı hanede ziyaretçi olarak bulunanlar (aynı küme içerisinden gelen ziyaretçiler çalışmaya alınmıştır) ve anket sorularını anlamaya ya da açık ve net cevaplar vermeye engel olacak düzeyde bilişsel bozukluğu bulunan bireyler çalışmaya dahil edilmemiştir.
Saha taramasına 4.765’i (% 43.83) erkek ve 6.107’si (% 56.17) kadın olmak üzere toplam 10.872 kişi katılmıştır.
Çalışma, Türkiye genelinde 23 ilde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında saha taramasına alınan bireylerin evlerine gidilerek anket uygulanmış olup bu ankette demografik, sosyoekonomik, diyet, mevcut hastalıklar, aile öyküsü bilgileri ve diğer tıbbi bilgiler sorgulanmıştır. Bunun yanı sıra, tarama sırasında boy, kilo, kan basıncı ve karın çevresi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu işlemleri takiben laboratuvar incelemelerine olur veren bireylere gece 12’den itibaren sabah yapılacak olan tetkikler için aç kalmaları söylenmiştir. Bireylerden sabah aç karnına alınan kan örneklerinde serum kreatinin, açlık kan şekeri, total kolesterol, trigliserid, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol (hesaplanmıştır) ve ürik asit düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca, bireylerden rastgele idrar örnekleri alınarak albümin ve kreatinin konsantrasyonları tayin edilmiştir.
Araştırmanın ilk sonuçlarına göre Türkiye’de böbrek hastası sayısı yetişkin popülasyonun yüzde 17,6’sını yani 8.1 milyon kişiyi etkilerken, böbrek fonksiyonları en az yüzde 50 azalmış hasta sayısının 2.5 milyon civarında olduğu hesaplanmıştır. Böbrek hastalığına yakalanan kişilerin kronik hastalık tablosuna bakıldığında; yüzde 31.7 ile tansiyonun ilk sırada, yüzde 12.6 ile şeker hastalığının ikinci sırada, yüzde 36 ile metabolik sendromun üçüncü sırada yer aldığı görülmüştür.
Böbrek hastalığına yakalanmada kadınlardaki hastalık oranının daha yüksek olduğu saptandı. Diğer deyişle kadınlarımızın kronik böbrek hastalığı açısından daha riskli olduğu sonucuna varıldı. Kronik böbrek hastalığının bölgesel dağılımına bakıldığında ise Marmara ve Güneydoğu Anadolu’da riskin daha yüksek olduğu belirlendi. Bu durumun sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte Marmara bölgesinde hipertansiyon sıklığının daha fazla olmasının tansiyon sorununun böbrek hastalığına neden olduğu tespitinin doğru olduğunu göstermektedir.

12
mart
dünya
böbrek
günü
:
böbreğinizin
sesine
kulak
verin
onu
kaybetmeyin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir