Medimagazin logo

101 yaşındaki doktor asla yapmadığı 5 şeyi açıkladı

101 yaşındaki doktor Howard Tucker 1922′de dünyaya geldi. Howard Tucker 1947 yılından beri hekimlik yapıyor. 101 yaşındaki Howard Tucker asla yapmadığı 5 şeyi açıkladı. İşte Howard Tucker'dan uzun yaşamın sırları
Kaynak: cumhuriyet.com.tr
101 yaşındaki doktor asla yapmadığı 5 şeyi açıkladı
Howard Tucker
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyanın çalışan en yaşlı prestisyen hekimi olan Howard Tucker asla yapmadığı 5 şeyi CNBC'de kaleme aldı. Tucker'a göre uzun yaşamda iyi genler ve şans size bir avantaj sağlayabiliyor, yaşam tarzı kuralları da büyük önem taşıyor.

İşte Howard Tucker'ın kendi anlatımı ile uzun yaşamın 5 sırrı

1. Günlerimi emekli gibi geçirmiyorum

75 yılı aşkın bir süredir çalışıyorum ve hatta Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı pratisyen hekimi seçildim. 65 yıllık eşim Sara da 89 yaşında psikanaliz ve psikiyatri ile uğraşıyor.

Pandemi sürecinde haftada beş altı gün hastaları tedavi ettim. Sonra haftada üç gün kadar tıp fakültesinde ders vermeye geçtim. 

Çalışmadığım zamanlarda dört çocuğum ve 10 torunumla yürüyüş yapmayı ve Cleveland maçlarını seyretmeyi seviyorum.

Sevdiğiniz bir kariyere sahip olduğunuz için şanslıysanız ve hâlâ çalışabiliyorsanız emekliliği ertelemeyi düşünün. Emekli olan ve günlük rutinlerinde aktif olmayan birçok insan, bilişsel gerileme riski altındadır.

2. Formdan çıkmama izin vermem

80'li yaşlarımın sonlarına kadar yüzmek, koşmak, yürüyüş yapmak ve kayak yapmak beni güçlü ve sağlıklı tuttu.

Artık kayak yapmasam ve eskisi kadar aktif olmasam da haftanın çoğu günü koşu bandımda koşmaya çalışıyorum. Bu sırada arka planda izlediğim klasik filmler de can sıkıntısını gidermeye yardımcı oluyor.

Çalışmalar, dışarıda 15 dakikalık bir yürüyüş kadar basit bir şeyin erken ölüm riskinizi neredeyse yüzde 25 oranında azaltabileceğini bulmuştur.

3. Sigara içmem

1930'larda lisedeyken babama sigarayı bırakmak istediğimi söyledim. 

Doktorların ağızlarından sarkan bir sigarayla hastalara “iştahınızı kesip sinirlerinizi yatıştıracağı” için sigarayı bırakmamalarını söylediği tıbbi toplantılara katıldığımı hatırlıyorum.

Günümüzde sigara içmenin kansere, felce, periferik arter hastalığına, koroner arter hastalığına ve diğer pulmoner ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığını biliyoruz.

4. Kendimi kısıtlamam

Ölçülü olmak; hayatı dolu dolu yaşamamıza izin verirken aynı zamanda aşırıya kaçmamızı ve uzun vadede sağlığımızı etkilememizi engeller.

Ara sıra bir martini ve biftek yerim ama her gün değil. Sara mükemmel bir şef ve sağlıklı ve çeşitli beslenmeme yardımcı oluyor. Her öğünde salata yeriz, brokoli ve Brüksel lahanası gibi yeşilliklerin tadını çıkarırız.

Uzun ömürlülüğün gerçek sırrı, sır olmamasıdır. Ama her gün yaşar ve bir kez ölürüz, bu yüzden sahip olduğumuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

5. Bilgimin boşa gitmesine izin vermem

Yetmiş yılı aşkın bir süredir nöroloji pratiği yapmış biri olarak, tıbbın lobotomilerden en son bilgisayarlı görüntüleme tekniklerine doğru evrildiğine tanık oldum.

Tıp asistanlarıma ve öğrencilerime ders vermekten büyük zevk alıyorum ve onlardan da çok şey öğreniyorum.

Hayatımla ilgili yaklaşan belgesele de katılıyorum. Uzun kariyerimdeki hikâyeleri gelecek nesille paylaşmak da ayrıca benim için bir zevk.

howard tucker
doktor
hekim
saglik
Yorum (4)
ÖMER FARUK ATAY
uzun yaşamak çok önemli bir nimettir.sayın meslektaşımıza ve eşine sağlıklı nice yıllar dilerim.
5
Cevapla
nevzat kulukçu
aklıma pandemide sağlık ocağının penceresinden hasta bakan ve pencereden reçete atan hekimlerimiz geldi.
4
Cevapla
Has Odabaşı
eminim ki, o "tohtur" a, lavaboya giderken barnağını ya da tahlilini göstermek için "kılkuyruk" olan ya da önünü kesen popülasyon üyeleri denk gelmemiştir..........
3
Cevapla
off
@nevzat kulukçu sana öylesi layık
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir