Medimagazin logo

Yüzde 0,14 enflasyon zammı değil farkı alınacak

2012 yılı toplu sözleşmelerinde, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun aldığı karar uyarınca, memurlara yılın ilk altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4 zam verilmiştir. Her iki dönem için de, enflasyonun bu zam oranlarını aşması halinde enflasyon farkı verilecektir.
Kaynak: memurlar.net
Yüzde 0,14 enflasyon zammı değil farkı alınacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Karara göre, 2012 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam kararı alınmıştır.

2012 yılının ilk altı ayında enflasyon oranı yüzde 1,9'da kalmıştır. Bu nedenle 2012 Ocak-Temmuz dönemi için enflasyon farkı alınmamıştır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Ancak 2012 yılının Temmuz-Aralık dönemi için enflasyon rakamı yüzde 4,14 oranında çıkmıştır. Bu ise memurun yüzde 0,14 fark alacağını göstermektedir.

Diğer taraftan 2013 yılının ilk altı için, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı uyarınca yüzde 3 zam alınacaktır. 2012'den gelen enflasyon zammı ile birlikte bu oran yüzde 3,14 olacaktır.

ENFLASYON ZAMMI, ZAM SAYILIR MI?

2012 yılında maaşlara toplam yüzde 4+4 zam yapılmıştır. Yılın ilk dönemi için enflasyon oranı memur maaş zammının gerisinde kaldığı için, yılın ilk dönemi için reel bir zamdan bahsedilebilir.

Ancak yılın ikinci döneminde enflasyon oranı memur maaş zam oranını geçmiştir. Bu ise memurun aslında hiç zam alamadığı anlamına gelmektedir. Ayrıca artan oranlı gelir vergisi diliminden dolayı, özellikle yılın ikinci döneminde memurun maaşlarının reel anlamda azaldığını söyleyebiliriz.

2013'TE NE OLACAK?

KGKH kararına göre 2013 yılında yılın ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 3 zam uygulanacaktır. Her iki dönemde de, enflasyonun 6 aylık dönemler itibariyle, memur maaş zam oranı olan yüzde 3'ü geçmesi halinde enflasyon farkı alınacaktır.

yüzde
0
14
enflasyon
zammı
değil
farkı
alınacak
Yorum (6)
caner
bana gelen zammı Mehmet Şimşek'e verin.
0
Cevapla
Enis
Havagazı zammı % 20, Elektrik zammı % 10, Benzin ve mazot zammı % 11-12, Harç, Vergi, Ceza zammı % 8, Çarşı Pazar Ulaşım Evkirası Giyimkuşam zammı % 10 ila 15 arası iken memura % 3 vermek nasıl bir matematik, nasıl bir adalet, nasıl bir anlayıştır açıklar mısınız?
0
Cevapla
mehmet
Memuru aşağılamak bu değilse nedir?
0
Cevapla
Yetersiz Uykusuz
Bu ülke artık tam bir komedi dükkanına dönüştü.
0
Cevapla
mrperformans
Caner bey, mehmet şimşek buna çok sevinecek :)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir