Medimagazin logo

Yunan doktora helikopterli müdahale

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde kalp krizi geçiren ve ambulans helikopterle getirildiği Çanakkale Devlet Hastanesinde doktorların müdahalesiyle hayata döndürülen Nöro Psikoloji Doktoru Adronikos Gatsonis(66), Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Yunanistan'a gönderildi.
Kaynak: AA
Yunan doktora helikopterli müdahale
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Alınan bilgiye göre, Andronikos Gatsonis, geçtiğimiz pazar günü Gökçeada'daki Zeytinli köyünde bulunan Panayia Kilisesinin yeni papazı Yorgi Okumuş'un görevine başlaması dolayısıyla, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği dini törene katılmak için Yunanistan'dan ağabeyleri Thomas Gatsonis (79) ve Stergios Gatsonis (72) ile birlikte Gökçeada'ya geldi.

Burada rahatsızlanan ve kalp krizi geçirdiği bildirilen Gatsonis, Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopterle Çanakkale Devlet Hastanesine getirildi.

Hastaneye getirilirken kalbi duran Gatsonis, doktorların yaklaşık 10 dakika süren kalp masajının ardından hayata döndürüldü. İki gündür solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakım ünitesinde tutulan Gatsonis'in durumu iyiye gitti. Çanakkale Devlet Hastanesi doktorları solunum cihazından çıkarılan Gatsonis'in ağabeylerine, hastanın İstanbul'daki bir hastaneye sevk edilebileceğini söylediler. Ancak yakınları, hastayı Yunanistan'a götürmek istedi. Bunun üzerine, Gatsonis, resmi yazışmaların tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığının, Çanakkale Havaalanına gönderdiği ambulans uçakla, kendisinin de görev yaptığı Selanik'teki hastanesine gönderildi.

-''SADECE HASTAMIZA DEĞİL, BİZLERE DE BURADA GÖSTERİLEN İLGİDEN SON DERECE MEMNUNUZ''

Hastanın ağabeyi Thomas Gatsonis, hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, törene katılmak için geldikleri Gökçeada'da kardeşinin karın ve mide ağrısının başladığını fakat kendisinin bunu o sırada çok umursamadığını söyledi.

Daha sonra durumunun ağırlaşması üzerine helikopter ambulansla, Çanakkale Devlet Hastanesine sevk edildiğini belirten Gatsonis, ''Çanakkale'deki sağlık ekipleri çok hızlı hareket ederek hastamızı helikopterle aldılar. Bize Gökçeada'da çok büyük ilgi gösterdiler. Özellikle doktor ve sağlık görevlilerine çok teşekkür ediyorum. Kardeşimin hayatını kurtardılar'' dedi.

Gatsonis, Türk Dışışleri ve Sağlık Bakanlığının konuyla çok yakından ilgilendiklerini ifade ederek, ''Buradan çok iyi duygularla ayrılıyoruz. Bizler Türk ve Yunan halklarının kardeş olduklarına inanıyoruz. Zaten komşuyuz ve coğrafyamız belirli. Biz, sadece hastamıza değil, bizlere de burada gösterilen ilgiden son derece memnunuz ve çok mutluyuz'' diye konuştu.

Stergios Gatsonis ise, Türk ve Yunan ilişkileri konusunda kardeşiyle aynı duyguları paylaştığına işaret ederek, ''İlişkilerin gelişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ben de ayrıca şahsım olarak kardeşime gösterilen ilgiden son derece heyecan duyuyorum. Buradan son derece mutlu ayrılacağız'' dedi.

Hastaya müdahale eden anestezi ve reanimasyon uzmanı doktor Erengül Çiçek de, Gökçeada'ya gezmeye gelen hastanın kalp krizi geçirdiğini ve hastaneye gelmesinin ardından ise ileri tetkikler, takip ve makine desteği için yoğun bakıma alındığını söyledi.

Kardiyolog Sabri Gazi, hastanın helikopterde kalbinin durduğunu ve yaklaşık 10 dakika boyunca yapılan kalp masajının ardından kalbin yeniden çalıştırıldığını vurguladı ve her türlü tıbbi müdahalenin yapıldığını bildirdi.

yunan
doktora
helikopterli
müdahale
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir