Medimagazin logo

YÖK, üniversite dergilerini masaya yatıracak

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 12 Aralık'ta üniversitelerin farklı alanlarından yaklaşık 90 öğretim üyesi ve ilgili kurum temsilcilerinin katılacağı "Üniversite Dergileri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı" düzenlenecek
Kaynak: AA
YÖK, üniversite dergilerini masaya yatıracak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversite dergilerinin mevcut durumu, yayın kalitelerinin iyileştirilmesi, ulusal-uluslararası indeksler, yayın etiği, editoryal sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin ele alınacağı çalıştayda, fen-mühendislik, sosyal, tıp ve sanat alanlarında farklı oturumlar yapılacak.

Öncelik üniversite dergilerinin kalitesinin artırması

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, çalıştaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin uluslararası yayın performansını ve dolayısıyla Türkiye adresli üniversite dergilerinin kalitesini artırmanın stratejik öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Çalıştayda üniversite dergilerinin durumunu iyileştirmek maksadıyla, editörlük ve uluslararası akademik yayın süreçlerinde tecrübeli öğretim üyelerinin, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin ve uzmanların görüşlerini almak istediklerini kaydeden Özvar, şu ifadeleri kullandı:

"Katılımcılar, bilim alanlarına ve müzakere konularına göre gruplandırılacak. Çalıştayda, ulusal ve uluslararası endekslerden veri setlerinin ve bibliyometrik verilerin paylaşımına kadar tüm konuları masaya yatıracağız. Böylece akademik yayın ve özellikle dergicilik alanındaki uluslararası güncel gelişmeleri dikkate alarak, alan bazlı somut önerilerin geliştirilmesini amaçlıyoruz."

yok
universite dergileri
prof dr erol ozvar
universite
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir