Medimagazin logo

YÖK Başkanı: Fakülte bahçesinde siyasi propaganda doğru değil

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran'ın istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Saraç, "Bizim gösterdiğimiz hassasiyetin, bütün partiler tarafından da Türk halkı tarafından da benimsendiğini düşünüyorum. Yani fakülte bahçesinde bir partinin siyasi propaganda şeklinde algılanacak açıklama ve faaliyetlerinin doğru olmadığı hususuna dikkat ediyoruz" ifadelerini kullandı.
YÖK Başkanı: Fakülte bahçesinde siyasi propaganda doğru değil
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yükseköğretim Kurulu (YÖKBaşkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bizim gösterdiğimiz hassasiyetin, bütün partiler tarafından da Türk halkı tarafından da benimsendiğini düşünüyorum. Yani fakülte bahçesinde bir partinin siyasi propaganda şeklinde algılanacak açıklama ve faaliyetlerinin doğru olmadığı hususuna dikkat ediyoruz" dedi.

Saraç, bir televizyonundaki canlı yayında, yeni kurulan üniversiteler ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran'ın istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Saraç, 16'sı devlet, 4'ü vakıf olmak üzere toplam 20 yeni üniversitenin kurulduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bazı illerde FETÖ'den devir alınan, el konulan üniversite kampüsleri var. Gaziantep'de, Samsun'da, Konya'da var. Bir kısım üniversitelerde ise bir ihtisaslaşma sürecinin yaşandığını görüyoruz. Afyon'da ve Kütahya'da sağlık üniversitesi kuruluyor. Bazı üniversitelerde ise meslek yüksekokullarının çokluğu, bunların önemi dolayısıyla ayrı bir organizasyona gidilme ihtiyacı hissedilmiş. Bu ihtiyaca cevap vermek için bazı bölümlerin o üniversiteden ayrılmasıyla uygulamalı bilimler üniversitesi kurulmuş. Sakarya'da böyle bir durum, Isparta Süleyman Demirel'de böyle bir durum var."

Saraç, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesinden ayrılmasına ilişkin üniversiteye ait kampüslerin İstanbul'un değişik bölgelerine yayılması ve farklı fakültelerde aynı programların yer bulunması sebebiyle organizasyon açısından yeniliğe gitme ihtiyacı duyulduğunu belirtti.

"Fakülte bahçesinde siyasi propaganda doğru değil"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin, tıp eğitimi açısından Türkiye'deki önemine işaret eden Saraç, "Bir iki sene içerisinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, eğitim kalitesi açısından sadece Türkiye'deki değil dünyadaki sıralamalarda yukarı doğru çıkacak" dedi.

  • Saraç, siyasi figürlerin belli kurallar çerçevesinde fakültelerden bilgi isteyebileceğinin ve misafir edilebileceğinin altını çizerek, "Orası bir fakülte bahçesi. Fakülte bahçelerinde acaba siyasi bir propagandaya nasıl bakmalıyız? Meseleye bu açıdan bakalım. Ben eminim ki CHP'nin yöneticileri de dahil bütün partilerin, fakülte bahçelerinde, üniversitelerde, siyasetin propagandasının yapılmasına, partilerin propagandasına sahne olmasına olumlu bakacağını sanmıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Fakültelerdeki öğrenci ve akademisyenlerin politikayla ilgilenebileceklerini, üniversitelerinin sorunlarını politikacılarla tartışabileceklerini söyleyen Saraç, "Fakülte bahçesindeki hocalarımız ve öğrencilerimizin birinci vasfı hocalık ve öğrencilik. Yani seçmen kitlesi değil. Tabii ki fakülte dışında o seçmen kitlesi, parti taraftarlığı söz konusu olacak. Üniversitelerimiz farklı düşüncelere zemin teşkil edecek, burada hiçbir problem yok." diye konuştu.

Saraç, siyasetçilerin fakülte ziyaretlerinin olabileceğini vurgulayarak, "Fakülte bahçelerinde partilerin propaganda yapması ayrı bir konu. Bu sürecin idareciler tarafından doğru yönetilir olması lazım. İdareci tabii ki bir bilim insanı, saygı duyuyoruz ama idarecilik yani bu işin yönetim tarzı da farklı bir konu." dedi.

Anadolu'daki bir üniversitede başka bir partinin daha kampüs içinde faaliyetinin olma durumunun söz konusu olduğunu belirten Saraç, "Üniversitenin rektörü bize iletti. Biz bunun doğru olmadığını düşündüğümüzü ilettik. Onlar da partiye ilettiler. O parti de bundan geri durdu, geri çekildi." ifadelerini kullandı.

Saraç, gösterdikleri hassasiyetin bütün partiler ve Türk halkı tarafından benimsendiğini düşündüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:

"Yani fakülte bahçesinde bir partinin siyasi propaganda şeklinde algılanacak açıklama ve faaliyetlerinin doğru olmadığı hususuna dikkat ediyoruz. Bazen bunun aksi durumlar söz konu oluyor. Bize farklı partiler tarafından iletiliyor. Biz elimizden geldiğince onları basına düşmeden, kendi içerisinde çözümlemeye çalışıyoruz. Yoksa burada herhangi bir siyasi veya dekana yönelik bir tavır söz konusu değil. Orada ziyaretin ötesine çıkan bir sürecin idareciler tarafından yönetilememesi durumu söz konusu."

Saraç, dekanın değerli bir bilim insanı olduğunu ve hakkında herhangi bir işlem yapılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

yok
prof. dr. yekta sarac
cerrahpasa
prof. dr. alaattin duran
Yorum (5)
Mümin Çılgın
Fakülte Bahçesinde Siyaset Olmaz...!!! Peki Nerelerde Olur ??? Başta Camilerimiz ve Mescidler Olmak Üzere , Hutbelerde , Vaazlarda , Adliyelerde , Mahkemelerde , Okullarda , Kreşlerde , Hastanelerde , Pastanelerde , Kantinlerde , Kuntinlerde , Toplu İftar Verilen Yerlerde , Topsuz Yemek Yenen Yerlerde , AVM'lerde , Lokantalarda , Restoranlarda , Markette , Bakkalda , Manavda , Pazarda , Tüm Açılışlarda ve Kapanışlarda , Bankalarda , Fatura Ödeme Kuyruklarında , Otobüste , Dolmuşta , Uçakta , Vapurda , Gemide ,, Sporda , Stadyumlarda , Ödül Törenlerinde , Müzisyenlerle Müzik Programlarında , Konserlerde , Tarlada , Bostanda , Mahalle KahveHanelerinde , Evde , Sokakta ;, Caddede , Durakta , Parkta , Bahçede , Havuzda , Handa , Hamamda , Maden Ocaklarında , Şantiyelerde ve Rantiyelerde... Kısaca ::: Fakülte Bahçesi Dışında Her Yerde...!
57
Cevapla
Metin Kurt
Referandumda "evet" klibi çekmek siyaset değil miydi? Sarık takan müptezelleri rektör olarak tutan da siz değilmisinzi?
24
Cevapla
alp yengül
Referandum döneminde EVET videolarını birbirlerine sosyal medya aracılığıyla gönderebn rektörlere bir sözünüz oldu mu?(örneğin adnan menderes) akparti ilçe yöneticileriyle iftar yada başka davetlere katılıp ertesi gün web sitesinde yayınlayanlara(örneğin izmir demokrasi)?. 400 den fazla öğretim üyesiyle başbakan karşılayan rektörlere(örneğin ege). eski akparti milletvekillerinin dışarıdan rektör atanmasına? daha bu cuma ak parti il başkanı ege üniversitesinde konferans verdi. Sizin en büyük hatanız başkalarını aptal zannetmeniz. Ayıptır yahu. Bana emir geldi yada istifa ettirmesem benim koltuğum giderdi de. yada bir açıklama yapma. En azından güldürtmeyin kendinizi.
32
Cevapla
Atılgan Yıldıray
Sizin Talihsizliğiniz nedir? bilmek istermisiniz! Bu konuda, tepe yöneticileri olmanıza rağmen;başta ilgili Tıp Fakültesinde ve Türkiyedeki benzerlerinde bilim üreten insanları ,ülkenin en zeki gruplarını (öğrencisinden-dekanına kadar) ikna edememişliğinizdir. Kuyumcu Bakır Sikkeye, Altın derse ,daha güneş batmadan,kendisi batar.
15
Cevapla
hüdhüd kuşu
Bu olayda dekana da dikkat çekmek gerekir. Üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilmiş bir rektörün arkasında durduğu bir dekan olsaydı bu konuda çıkar birkaç laf eder, hakkını savunurdu. Devletteki her atamada olduğu gibi hak etmeden bir makama gelmişsen giderken de sesin çıkmaz.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir