Medimagazin logo

YÖK Başkanı Çetinsaya'dan kadro ve maaş tepkisi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğretim üyelerinin özlük haklarındaki dezavantajlı durumdan dolayı parlak öğrencileri üniversitelere çekemediklerini, böyle devam ederse yükseköğretim sisteminin geleceğinden konuşulamayacağı gibi Türkiye’nin 2023 hedeflerinin de tutmayacağını söyledi.
YÖK Başkanı Çetinsaya'dan kadro ve maaş tepkisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bütçe kanununda alınan tedbirler dolayısıyla her yıl 9 bin olan öğretim elemanı kadro sayısının 4 bine indirilmesine dair çalışmalar olduğunu belirten Çetinsaya, bunun sonucunun vahim olduğunu savunarak, rektör ve öğretim üyelerine her düzeyde açıklama talimatı verdi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) evsahipliğinde ADIM Üniversiteleri Birliği’nin düzenlediği “Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Teknokentlerin Rolü” konulu panel, PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panele YÖK Başkanı Çetinsaya, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, ADIM üniversiteleri rektörleri ve ilgili dekanları katıldı.

‘ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME VE KAZANMA NOKTASINDA DEZAVANTAJLI KONUMA SÜRÜKLENİYORUZ’

Panelde konuşan Prof. Dr. Çetinsaya, yükseköğretm olarak giderek bir açmazla karşı karşıya kaldıklarını belirti. Üniversitelerdeki binaların çok güzel olduğunu, öğrenci sayısının arttığını, her geçen gün büyüdüklerini ifade ederek, “Gerçekten de şu anda OECD rekorları dahil bütün rekorları kırmaktayız; yükseköğretim sistemimizin büyüklüğü anlamında. her manasıyla ayrılan fonlar ve öğrenci büyüklükleri anlamında fakat nitelikli öğretim üyesi yetiştirme ve kazanma noktasında giderek dezavantajlı bir konuma doğru sürüklenmekteyiz.” dedi.

‘PARLAK ÖĞRENCİLERİ ÜNİVERSİTEDE TUTAMAZSAK 2023 HEDEFLERİNİ KONUŞAMAYIZ’

Bir bilimadamı için özlük haklarını konuşmaktan daha büyük zulüm olmadığını belirten Gökhan Çetinsaya, şunları kaydetti: “Bugün geldiğimiz noktada bunu konuşmak zorundayız. Bunu talep etmek zorundayız, çünkü olay artık bizlerin ve bugün Türkiye’deki diğer meslek gruplarının uluslararası arenadaki muadillerimizin özlük haklarıyla kıyaslanmamızın ne kadar dezavantajlı olduğunu vurgulamamız konusu olmaktan çıkmıştır. Sorun, 2023 hedefleri bağlamında Türkiye bu hedefleri tutturabilecek mi, tuttaramayacak mı konusuna gelmektedir. Zira şu anda üniversitelerimizden mezun olan öğrencilerimizi, parlak araştırmacıları, parlak öğrencileri üniversitelere çekemiyoruz. Sınıflara, laboratuvarlara, kürsülere çekemiyoruz, özlük haklarındaki bu dezavantajlı konum dolayısıyla. O bakımdan hep birlikte ve her seviyede bu çabalarımızı, bu taleplerimizi yoğunlaştırmalıyız. En parlak beyinleri, en iyi öğrencileri biz akademide tutamazsak, ne yükseköğretim sistemimizin geleceğinden konuşabiliriz ne de Türkiye’nin 2023 hedefleri yahut da 21. yüzyıldaki hedeflerimizden konuşabiliriz.”

‘ÖĞRETİM ÜYESİ KADROLARININ KISITLANMASI VAHİMDİR’

Bu yıl genel tasarruf tedbirleri çerçevesinde bütçe sürecinde kadro kısıtlamasına gidileceğini haberini aldıklarını söyleyen YÖK Başkanı Çetinsaya, “Bütün sektörlerde uygulan genel bütçe kısıtlamaları çerçevesinde, her yıl 9 bin olan öğretim elemanı kadro sayısı da 4 bine indirilmektedir yahut indirilmesi teklif edilmektedir. Bu bence özlük haklarında yaşanan dezavantajdan daha vahimdir. Bunu her düzeyde, en üst düzeyde anlatıyoruz. Sizler de lütfen rektörlerimiz olarak, öğretim üyeleri olarak her düzeyde ifade etmelisiniz ve bu konuda her bakımdan çalışmalıyız, çünkü bizim yaptığımız hesaplamalara göre 2023 hedeflerini tutturabilmemiz için her yıl 15 bin öğretim elemanı kadrosuna ihtiyacımız var. Yükseköğretimde yaşanan bu büyüme şu anda 4 milyon 900 bin seviyesine geldi öğrencilerde. Bu ileriye doğru gidecek, küresel dünyanın dinamikleri bu.” şeklinde konuştu.

‘2023 HEDEFLERİ İÇİN HER YIL 15 BİN ÖĞRETİM ELEMANI KADROSUNA İHTİYACIMIZ VAR’

Dünyada var olabilmek için yükseköğretim sisteminin büyütülmesi gerektiğini anlatan Çetinsaya, “Yükseköğretim sisteminizi büyütebilmeniz için öğretim üyesi havuzunuzu da büyütmeniz gerekiyor. O bakımdan bizim hesaplamamıza göre bırakın 9 bini, 15 bin öğretim elmanı kadrosuna ihtiyacımız var, bu hedefleri tutturabilmek için ama şimdi bunun genel bütçe tedbirleri içerisinde 4 bine indirilmesinin teklif edilmesi, gerçekten de bu özlük haklarında yaşanan dezavantajı da üstüne geldiği, bununla birlikte aynı teraziye konduğu zaman gerçekten de artık yükseköğretim sistemimize ciddi zararlar verecek bir konuma doğru gelmektedir. Bu konuya hepinizin dikkatinizi çekiyorum ve çabalarımızı hep birlikte arttırmanızı, her düzeyde konuyu dile getirmenizi teklif ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından PAÜ Rektörü Bağcı, YÖK Başkanı Çetinsaya’ya plaket takdim etti.
 

yök
başkanı
çetinsaya'dan
kadro
ve
maaş
tepkisi
Yorum (7)
kamil ömür
Hani geçenlerde akademisyenlerin özlük hakları konusunda sayın başbakanla görüşüp düzeltilmesi yönünde söz almıştınız ne oldu ?1-2 aya kadar kadar bu iş tamamdı.Bunca yıllık hekimim şu ülkede maaşına zam gelmeden bu müjde haberlerine inanmayacaksın.100 kere söyleniyor 1 kere yapılmıyor.Mezun olduğumdan beri doktora ek zam gündemde ama bir türlü olmuyor.Hakim ve savcılara nasıl 4-5 kez düzeltme yapıldı şaşıyorum.Tabi iktidarlar yargıdan çekiniyor ama bizlerden ( birlik olmadığımız için )çekinmiyor.Birlik olabilsek bizden önemli bir gücün olabileceğini düşünmüyorum.Çünkü sağlıktan öte hiç bir şey yok.Bir şey var sadece oda ölüm !!!
0
Cevapla
tuna hancı
hükümetin seçtiği adamsın hükümetin yaptığını şikayet ediyorsun.. sözünü geçiremiyorsa onurunla istifa edersin... dermişim..
0
Cevapla
volkan
hangi değerli ve parlak öğrenci akademisyen olarak kalabilmiş üniversitede? torpilin yoksa, hocalarını yıkayıp yağlamamışsan zor bu devirde.üniversiteye uzman alınacak, usulen ilan veriliyor. ama dikkat ettiniz mi bilmem, şunun şusu bunun busu üzerine tezi olmak diye şart koşuluyor ve sadece o tezi olan istenen önceden belirlenen kişiler başvuruyor ve alınıyor. hiçbir özelliği olmayan, masabaşı yayınlarla akademik kariyer yapanlar cok bu memlikatta.
0
Cevapla
Dr
Bakan hocalarını özel hastanelere peşkeş çekme çabasında sen bilimden bahsediyorsun. İşin çok zor sayın hocam adamlar tüccar.
0
Cevapla
Dr
Sen önce şeffaf ve adaletli öğretim görevlisi, asistan, okutman, öğretim üyesi, alımlarını tesis et üniversitelerinde. Torpil iliklere kadar işlemiş. Vakıf üniversitelerin özel hastane patronları ile beraber ülkeyi soyuyor. Unutma ki adalet en üst duygudur. Zedelerseniz veya dilersen sende iyi olamazsın
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir