Medimagazin logo

Yoğun bakımlar doldu taştı, TTB risk grubunu açıkladı

Hastanelere üst solunum yolları enfeksiyonu şikayetiyle başvurular artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın ardından TTB’den Dr. Emrah Kırımlı da “Yoğun bakımlar doldu taştı” dedi. Risk grubunu da açıklayan Kırımlı maske uyarısında bulundu.
Kaynak: TELE1 - Berfin Yıldız
Yoğun bakımlar doldu taştı, TTB risk grubunu açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, influenza ve COVID-19 vakaları nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Aralık ayından bu yana devam eden resmen yeni salgına dönüşen durumla ilgili Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yoğun bakımlarda doluluk oranlarının yüzde 83’e, Türkiye genelinde ise servis yatağı doluluk oranının yüzde 65’e yükseldiğini açıkladı.

TELE1’den Berfin Yıldız’a konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı bu şikayetlere bağlı ölümlerin arttığını, yoğun bakımların dolduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın uzun süredir COVID-19 salgınına dair veri açıklamadığını söyleyen Dr. Kırımlı “Ne yazık ki çok sayıda insanı tedbir alınmadığı için ve salgının Covid ya da influenza olduğunu söylemedikleri için kaybettik” dedi.

‘Sağlık Bakanlığı yine saklıyor, bir süre daha ölümlerle karşılaşacağız’

Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 döneminde olduğu gibi bu salgını da sakladığını ve çok sayıda hayatını kaybettiğini ifade eden Dr. Kırımlı, yeni sürece dair ise şunları söyledi:

 “2-3 haftada bitmesi gereken bir salgınla 2 aydır uğraşıyoruz. Şu anda azalma aşamasına geçti. Ancak yoğun bakımdaki hastalar için ne yazık ki bir süre daha ölümlerle karşılaşacağız. Sadece sağlık kurumlarına gelirken maske takın denseydi ve kurumlara maske tedarik edilseydi çok sayıda ölüm önlenebilirdi ama bunu yapmadılar. Sağlık Bakanlığı ortadaki kirli bilgiyi temizlemedi. Sanki kendi sorumluluğu yokmuş gibi hayatına devam etti. Sağlık çalışanlarının ve yurttaşların hastalanmasına ve hayatını kaybetmesine neden olan bir bilgiyi sakladı.”

 

Risk grubunu açıkladı

Maske uyarısında bulunan Dr. Kırımlı, hastaneye yatış ihtiyacı duyan risk grubunu da şöyle açıkladı: “Hastalık öksürük, halsizlik, yüksek ateş, eklem ağrısı ile baş gösteriyor. Diyabet hastaları, kalp hastaları, akciğer rahatsızlığı olanlar, kanser tedavisi görenler, bağışıklığı sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar, ileri yaş grubu, bebekler ve hamileler yüksek risk altında oluyor. Ne yazık ki hastaneye yatış ihtiyacı duyuyor.”

turk tabipleri birligi
ttb
dr emrah kirimli
yogun bakim
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir