Medimagazin logo

Yıpranma payında kritik tarih: Ocak 2016

Sağlıkçılar başta olmak üzere, pek çok alandaki kamu çalışanlarına erken emeklilik imkanı geliyor. Eylül'de hangi mesleklere yıpranma payı verileceği belirlenecek, Ocak'ta da hayata geçirilecek...
Kaynak: TAKVİM
Yıpranma payında kritik tarih: Ocak 2016
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Toplu sözleşmede önemli bir gelişme yaşandı. Sağlık çalışanlarına erken emeklilik yolunu açacak yıpranma payı verilmesi için düğmeye basıldı. Bununla da kalınmadı, diğer kamu çalışanlarına da erken emeklilik imkanı gündeme geldi. Sağlık- Sen'in verdiği bilgiye göre; Bilim Kurulu oluşturulacak. Eylül ayında çalışma yapacak olan Kurul, hangi mesleklere yıpranma payı verileceğini belirleyecek. Hem sağlıkçılara hem de belirlenen mesleklere yıpranma payı Ocak'ta hayata geçirilecek.

 

ÖNEMLİ KAZANIM
Sağlık-Sen Başkanı Metin Memiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in toplu sözleşmede, yıpranma payı konusunda Bilim Kurulu kurulması talimatı verdiğini açıkladı. Memiş'in verdiği bilgiye göre; Bakan Çelik, Bilim Kurulu'nun hem sağlık çalışanları hem de diğer hizmet kollarındaki yıpranma payını ele alması, yıpranma payı verilecek mesleklerin bu komisyonca belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Çelik, komisyon raporu neticesinde yıpranma payının Ocak 2016'dan itibaren hayata geçmesi için toplu sözleşmeye bir madde eklenebileceğini dile getirdi.

 

HER 5 YILA 1 YIL
Metin Memiş, toplu sözleşmede, Bilim Kurulu'nun Eylül'de çalışma yapmasının, yıpranma payının Ocak itibariyle hayata geçmesini sağlayacak yasal düzenlemenin yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi. Yıpranma payı konusunda önemli bir adım atıldığını vurgulayan Memiş, böylece sağlık çalışanlarının uzun süredir beklediği yıpranma payının hayata geçirileceğini belirtti. Memiş, "Bizim hedefimiz sağlık çalışanlarının 5 yıla 1 yıl yıpranma payı almasıdır" şeklinde konuştu. Düzenleme bu şekilde hayata geçerse, sağlık çalışanları görev yaptıkları her 5 yıl için 1 yıl kazanacak. Böylece erken emekli olabilecekler.

 

yıpranma
payında
kritik
tarih:
ocak
2016
Yorum (7)
Bartu
YALAN.
36
Cevapla
Se
Geçen Aralık'da çıkacak denmişti, bu karar doktorlar için zaten bir şey ifade etmeyecek..emekli olsan alacağın maaşla geçinmek imkansız, onun için doktorların emeklilik yaşı 70'e uzatılacak hakkı bize uygulanır, oradanda mezara geçeriz.
7
Cevapla
dr.mikro
Asıl EMEKLİ maaşı YIPRATIYOR...Lütfen birileri büyük bir çoğunluğun emekliliği hak ettiği halde emekli olamadıklarını bu arkadaşlara anlatsın.Bu gün bir hekim emekli olduğunda maksimum 1.800TL maaş alıyor gelde emekli ol bakalım. Bırak emekli olmayı yıllık izin kullanamıyorum.Aylık en azından 5 gün izin için kesinti olmasın istiyorum.Hakim arkadaşım 45 gün izne ayrıldı maaşında bir kesinti yok. Yıpranma payı istemiyorum arkadaş bende bir hakim kadar maaş istiyorum(çalışırken 10-11 bin TL emeklilikte 5-6 bin TL)
9
Cevapla
Ayşe Turan
Hekimlere ve yardımcı sağlık personeline yıpranma payı verilmesi gerçek hayatta farklı ağır şartlarda çalışarak gerçekten yıprandıkları sebebi ile dir. Emekli maaşını aldığı halde tekrar çalışma hakkı ve 2. maaş hakkı verilmesi ise hem memleketimize hem çalışanlara faydalı olacaktır. İngiltere bunu planlıyor. Emekli olmuş sağlık çalışanlarını geri kazanıyor. Neden ihtiyaç varken bu insanları değerlendirmeyelim. İK ları en önemli hazinedir.
6
Cevapla
Hakan Tunalı
Aynı havucu kaç kez uzatacaklar diye merakla bekliyorum. Sonra bir gülme geliyor...
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir