Medimagazin logo

Yılın doktorundan paylaşım: 'Dantel de yaparız Bypass da!'

Almanya’nın tanınmış kalp cerrahlarından, daha önce yılın doktoru da seçilen Dr. Dilek Gürsoy, geçen hafta sosyal medyada dantel örerken çekilmiş fotoğrafını paylaşarak “Dantel de yaparız bypass da, yeter ki kadın istesin” yazdı. Dr. Gürsoy, çok ses getiren o fotoğrafın hikâyesini anlattı.
Kaynak: Hürriyet - Hülya SANCAK
Yılın doktorundan paylaşım: 'Dantel de yaparız Bypass da!'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hürriyet'ten Hülya Sancak'ın haberine göre, Dr. Dilek Gürsoy, Almanya’nın en tanınmış kalp cerrahlarından biri. 2012 yılında Avrupa’da ilk yapay kalp naklini gerçekleştiren kadın cerrah olarak tarihe geçti. 2019 yılında ‘German Medical Awards’ ödülünü alarak yılın doktoru seçildi ve birçok ödüle layık görüldü. Geçtiğimiz hafta Twitter hesabından paylaştığı muayenehanesinde dantel örerken çekilen fotoğrafı en az tıp alanındaki başarısı kadar konuşuldu. Dr. Dilek Gürsoy, sosyal medyadaki “Dantel de yaparız bypass da, yeter ki kadın istesin” paylaşımının hikâyesini Hürriyet’e anlattı.

 

 

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst’ün ev sahipliğinde göçün 60. yılı nedeniyle yapılan toplantıya katılan Dr. Dilek Gürsoy, “Annem danteliyle muayenehaneme ziyaretime geldi. Ben de anneme ‘Zaten küçükken de bunu yapıyordum, ver de ben de biraz yapayım’ dedim. Annem de o zaman ‘Kızım bunu da anlatsana millete’ dedi. Ben de fotoğraf çekip gönderdim” derken, paylaşımına bu kadar ilgi olacağını tahmin etmediğini söyledi. 

"Karadeniz kızıyım"

Dr. Dilek Gürsoy, “Bunlar bizim örf ve adetlerimiz. Bir Karadeniz kızı olarak biz bunları zaten yaparız. Ben de örf ve adetlerimizin önemli olduğunu, onları da unutmamak gerektiğini göstermek istedim. Biz öyle doğduk, öyle büyüdük. Yani biz evet güzel işler yapıyoruz kalp cerrahıyız ama bu işleri de biliyoruz. Sadece dantel değil, su böreği de yapıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Küçük yaşta babasını kaybeden Dr. Dilek Gürsoy, annesinin tek başına 40 yılı aşkın bir süre çalışarak çocuklarını yetiştirmesine hayran olduğunu belirtirken, ailesine çok önem verdiğini ifade etti. Dr. Gürsoy, “Ailemle vakit geçirmeyi çok seviyorum, annemle çok vakit geçiriyorum, annem nasıl yaşamış, neler yapmış onları dinliyorum ve diyorum ki bazen, bugün bizim şartlarımız çok iyi, bunun kıymetini bilmek lazım” dedi. 

Merkel'in davetlisi olmuştu

Dr. Dilek Gürsoy geçen yıl Almanya’da göçün 60. yılı törenlerinde eski Başbakan Angela Merkel’in davetlisi olmuştu.

dr. dilek gürsoy
kalp cerrahı
almanya
dantel
bypass
Yorum (6)
mahmut
Dantel yapmaktan arta kalan zamanlarda by-pass yapmak güzel bir hobi aslında.....
25
Cevapla
Trusted Dr
Gurur duydum, müthiş , nemli gözlerle okudum.Başarılarının devamını dilerim.
12
Cevapla
Coskun
Almanya’da uzman doktor yılda 114.000 yuro,kıdemli doktor 279.000 yuro almakta.Gelecek kaygısı yok örgüde örer,yorganda diker.Bizlerde öyle maaş alsak bizde boş vakitlerimizde masa tenisi oynarız.
19
Cevapla
Dr.mikro
Bir fotoğraf he şeyi anlatır. Almanya &Türkiye habere konu olan meslektaş Almanya da mutlu ekonomik sıkıntısı yok dantel de yapar bypass da. Ya Türkiye’deki hekim emekliliğine yansıyan maaş açlık maaş+sabit ise yoksulluk sınırında (Bakınız Türk-İş verileri) bırak dantel örmeyi muayeneye 5 dakika gecikti veya tuvalete gitti diye şiddete uğrar. Sorumluları biliyoruz elbette. Peki, bu tablonun sorumlularından biride biz değil miyiz? Yıllardır mesleki dayanışmadan uzak (özellikle performans zahirinden sonra) meslektaşını rakip meslek örgütünü düşman gören hekimleri hiç mi sorumluluğu yok?
22
Cevapla
dr
yurt dışına olup, belki orada doğmuş ve orada okumuş, oranın vatandaşı olmuş ve belki ana dili bile yaşadığı ülkenin dili olan kişilerin hala "memleket muhabeti" yapmaları yok mu.))..biontek'çiler kendilerini uzak tuttu mesela.
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir