Medimagazin logo

Yılda 100 bin kadını öldürüyor

Preeklampsi, hamilelerin yüzde 2 ile 5’ini etkiliyor. Anne ve bebek ölümlerinin en önemli sebebi olan sorun dünyada her yıl yaklaşık 100 bin kadının ölümüne yol açıyor.
Kaynak: ntvmsnbc
Yılda 100 bin kadını öldürüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

STANBUL - Hastalığın 32’nci gebelik haftasından önce gelişmişse erken, sonra gelişmişse geç preeklampsi olarak değerlendirildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şule Selvi, “Erken preeklampsi aynı zamanda ağır preeklampsi olarak da tanımlanır. Özellikle erken preeklampsinin önceden belirlenmesi ve önlenmesi bugün tüm dünyada kadın doktorlarının en çok uğraştığı konuların başında geliyor” dedi. 

Dr. Selvi, bu hastalığın ortaya çıktığı gebeliklerdeki bebeklerde, anne karnında gelişme geriliği olasılığının dört kat fazla olduğunu vurguladı ve belirtileri şöyle sıraladı:
• Gebeliğin ikinci yarısında gelişen hipertansiyon.
• İdrarda protein görülmesi.
• Vücutta ödem oluşması.
• Oksijenlenmenin azalması.
• Hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliği.
• Görme kaybı.
• Karaciğer fonksiyonlarında bozulma.
• Bu durum beyni etkilediğinde, önce sara krizi-baş ağrısı ile başlar (ki buna eklampsi denir)sonra da beyin kanaması meydana gelebilir. Öldürücü sonuçlar ise karaciğer yırtılması, böbrek yetmezliği, vücutta yaygın kanamalar ve beyin kanaması ile olur.

ŞİŞMANLAR VE İLK KEZ GEBELİK YAŞAYANLAR DİKKAT ETMELİ
Hastalığın erken tanısı için gebe öyküsünün çok iyi alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Selvi, hastalığın sıklıkla 35 yaş üstü hamilelerde, ilk gebeliğini yaşayanlarda, vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olanlarda, önceki gebeliğinde preeklampsi geçirmiş kişilerde, damar hastalığı mevcut kadınlarda ve tedaviyle gebe kalanlarda görüldüğünü söyledi.

Gebeliğin 11-13’ncü haftalarında yapılan muayenede kan basıncı ölçümünün basit gözükse de ideal ölçüm yapıldığında oldukça belirleyici olduğuna değinen Dr. Selvi, “Tansiyon her iki koldan, 5 dakika istirahat sonrası, kalp hizasından ölçülmeli ve bir dakika sonra tekrarlanmalıdır. Büyük ve küçük tansiyon ölçümlerinin toplamı 110 mm hg’nin üzerindeyse risk oluşturuyor. Yine 11-13’ncü haftada yapılan doppler ultrason incelemesi de önemli bir belirleyici uygulamadır. Son yıllarda üzerinde çalışılan biyokimyasal belirteçler de umut vermektedir” dedi.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?
Bu hastalığın henüz bilinen bir tedavisinin bulunmadığına dikkat çeken Selvi, “Tedavi gebeliğin haftasına göre, hastalığın belirtilerinin ciddiyetine, bebeğin doğumdan sonra yaşayabilirliğine bağlı olarak gebeliğin sonlandırılmasıyla, yani gebenin doğurtulmasıyla oluyor. Diğer tedaviler sadece belirtilerin hafifletilmesi ile zaman kazanmak amacıyla yapılıyor” dedi hastalıktan korunmada etkili olabilecek tedbirleri anlattı:

“Gebeliğin 12’nci haftasından itibaren (12-16. haftalarda) riskli grup hastalarda, düşük doz aspirin kullanımının, preeklampsinin erken gelişmesini, belirti ve bulguların hafifletilmesini, aynı zamanda bebeklerde gelişme geriliğinin azaltılması sağladığı ispatlanmış. Yüksek risk grubunda bulunan, beslenmesinde kalsiyum eksikliği olan gebelere ilave kalsiyum vermek faydalı olabiliyor. Ayrıca magnezyum takviyesi yapmak azımsanmayacak faydalar sağlıyor. Hipertansiyonu ve ödemi azaltmakta az tuzlu, bol proteinli diyet işe yarayabiliyor. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için tansiyon ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekiyor ve tansiyonun yakın takibi büyük önem taşıyor.”

yılda
100
bin
kadını
öldürüyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir