Medimagazin logo

Yılbaşından itibaren berberlere hemşire ve hekim zorunluluğu geliyor

Yılbaşından itibaren, berber, kuaför, kavun-karpuz yetiştirenler, kadın ve erkek hamamı dahil 520 bin işyerinde, hekim, iş güvenliği uzmanı ve hemşire çalıştırma mecburiyeti başlayacak.
Yılbaşından itibaren berberlere hemşire ve hekim zorunluluğu geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üstelik buralarda çalıştırılacak hemşirelerde bir özellik daha aranacak: ‘İşyeri hemşiresi’ olmaları gerekiyor. Bunun için de işyeri hemşiresi olduğuna dair belge almış olma zorunluluğu aranacak. Hemşirenin yanı sıra “iş güvenliği uzmanı” ve “işyeri hekimi” de çalıştırılması gerekiyor.

Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot’un bugünkü köşesine taşıdığı gelişmeye göre, 29 Mart 2013 tarih ve 28602 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği gereği, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, 50’nin altında işçi çalıştıran ve sayısı 500 bini aşan “tehlikeli ve çok tehlikeli” iş yerlerinde,

- Hemşire (yardımcı sağlık personeli)
- İş yeri hekimi,
- İş güvenliği uzmanı çalıştırılması gerekiyor.


Sadece berber, kuaför, kavun- karpuz yetiştirenler ve hamamlar değil;

Saunalar, kaplıcalar, ılıcalar, içmeceler, zayıflama salonları, deniz balıkçıları, masaj salonları, solaryum salonları, “tehlikeli işyeri” sayılıyor.

Hamamların da “tehlikeli işyeri” olarak yer aldığı, toplamı yaklaşık 520 bini bulan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde “bir işçi dahi çalıştırılsa” yukarıda belirtilen üç kişinin (yani iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve hemşirenin) 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren çalıştırılması gerekiyor.

 

YAZININ TAMAMI

yılbaşından
itibaren
berberlere
hemşire
ve
hekim
zorunluluğu
geliyor
Yorum (2)
zekeriya
sağlık bakanlığı ve sgk sacma sapan böyle işler yapacaklarına tüm sağlık personellerinin kalite ve performansını artıracak adımlar atsın.tüm sağlık personellerinin görev tanımlamaları net çizgilerle belirlensin..çalışana hakkeettiği kadar ücret verilsin,performans adaletsizliği kaldırılsın..türkiyede SAĞLIK VE EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR.
0
Cevapla
garip doktor
ıstanbul cağaloğlu hamamında iş bulabilirmiyim\? lütfen yardım edin.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir