Medimagazin logo

Yeni Yönetici Performans Yönergesi

Kaynak: MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ
Yeni Yönetici Performans Yönergesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kurumların başarısında uygulanan Sağlık Politikalarının akılcılığı kadar, yönetici öngörüsü, bilgi ve becerisi de hiç kuşkusuz önemli olmaktadır. Malum, yöneticilikte Allah vergisi bir özelliktir. Eğer törpülenmezse.

 

Son çıkan yönerge bırakın törpülemeyi, yöneticilik insiyatifini toptan bitirmektedir. Kurumların kendini geliştirip, gelişen teknoloji ve ihtiyaçlara ayak uydurabilmesi ve hizmet kalitesinde ki artış ancak güçlü bir bütçe ile mümkün olmaktadır.

 

Son çıkan yönerge, anlaşılır ve uygulanabilir olmanın çok ötesinde, mantığın çok da almadığı bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Şöyle ki;

1-      Başhekimlik görev süresi artıkça size tekabül eden kat sayı azalmaktadır. Yani tecrübe istenmemektedir. Hatta mümkünse 12 ayda bir başhekim değişikliği benimsenmektedir. Yetişmiş ve tecrübeli elaman cezalandırılmaktadır.

2-      Ek ödemenin her ayın 1’i ile 15’i arası yapılması ve ödenmesi durumu en yüksek kat sayıya tekabül ediyor. Hastane banka hesaplarına paranın aktarılmasından veya o ilin Saymanlık Müdürlüğündeki bir aksaklığın ya da yavaşlamanın bedeli, hastane idaresine ödettirilmektedir. Çünkü bu aksamalarda katsayı çarpanınız düşmektedir.

3-      Ödenmemiş borç gün sayısı, yine bir parametre olarak karşınıza çıkıyor. Aylık hastane tahakkukundan ciddi kesintilerin yapılması, borçların zamanında ödenmesinin önünde en büyük engeldir. Yine doktorlara ödenen döner sermaye sabit ödemesi, nöbet ücretleri vs. hepsi döner sermayeden karşılandığı için borç ödeme durumunuz imkânsız hale gelmektedir.

4-      Muayene kabulü yapılmış malın hemen Saymanlık kaydına alınması bir diğer kriter. Bu süre 5 gün ve altında ise en yüksek katsayı verilmektedir. Peki, Saymalıktaki aksama ve yavaşlama neden hastane idaresine fatura edilmektedir?

5-      Hastanenin yaşı bile kriter arasına girmiştir.


Bu tabloyu anlayan tada mantıklı bulan birilerinin yardımına ihtiyacımız var görülüyor.

Saygılarımla…


     Dr. Harun GÜNER
 

performans yönergesi
yönetici performansı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir