Medimagazin logo

Yeni virüse isim bulundu, önlemler genişletiliyor

Şu ana kadar Çin'de en az 17 kişi öldü ve  Wuhan koronavirüsü Asya'ya ve dünyaya yayılmaya devam ettikçe yaklaşık 600 kişinin enfekte olduğunu doğrulandı  .
Yeni virüse isim bulundu, önlemler genişletiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN-Salgının kaynağı: Çin'in merkezindeki en büyük şehirde, Wuhan'da ortaya çıktı.

Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrindeki çeşitli pnömoni vakalarına karşı 31 Aralık 2019'da DSÖ’ye uyarı geldi.  Virüs bilinen başka herhangi bir virüsle eşleşmedi.  

Bir hafta sonra, 7 Ocak'ta Çinli yetkililer yeni bir virüs tespit ettiklerini söylediler. Yeni virüsün, soğuk algınlığı ve SARS ve MERS gibi hastalıklara yol açan koronavirüs olduğu belirlendi. Bu yeni virüse geçici olarak “2019-nCoV” adı verildi.

Şu ana kadar Çin'de en az 17 kişi öldü ve  Wuhan koronavirüsü Asya'ya ve dünyaya yayılmaya devam ettikçe yaklaşık 600 kişinin enfekte olduğunu doğrulandı.

Gelişmeleri Dr.İbrahim Ersoy Medimagazin Youtube kanalına anlattı:

 

Çin'de yeni koronavirüs salgınından etkilenen kişi sayısı 639'a yükseldi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkaran ve ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüsten etkilenenlerin sayısı 639'a yükseldi.

"Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" platformunun verilerine göre, virüs Çin'de 639 vakada görüldü, vaka sayısında Vuhan'ın başkentliğini yaptığı Hubey eyaleti başı çekti.

Virüse bugüne kadar, Tibet Özerk Bölgesi ve Çinghay eyaleti dışında Çin'in tüm eyalet, özerk bölge ve özel idari bölgelerinde rastlandı.

Bununla birlikte koronavirüs, ülkenin Guangdong eyaletinde 32, başkent Pekin'de 22, Şanghay'da 16 kişide tespit edildi. Virüsün ilk ortaya çıktığı 12 Aralık'tan bugüne kadar 17 kişi hayatını kaybetti.

- Hubey'de karantina alanı genişliyor

Hubey'deki Vuhan, Huanggang ve Icou kentlerinde ulaşımın tamamen durdurulduğunun açıklanmasından sonra aynı uygulamanın eyalete bağlı diğer bazı ilçelerde de yapılacağı bildirildi.

Ayrıca Sıçuan eyaletinden Hubey'e 135 kişilik sağlık personeli gönderileceği, ekip üyelerinin eyaletteki üniversite hastaneleri ve eyalet içindeki kentlerden seçildiği belirtildi.

Vuhan'da ulaşımın durması, kente girişlerin yasaklanmasıyla halk yiyecek stoğu yapmaya başladı. Kente uygulanan karantina önlemlerinin ne zamana kadar süreceği belirsizliğini koruyor. 

 

- Hava yolu ve demir yolu biletlerinde ücretsiz geri ödeme

Bu arada Çin'de 24 Ocak'tan itibaren Çin Sivil Havacılık İdaresi ve Çin Devlet Demiryolları, ülke genelinde hava ve demir yolu seferlerinde isteğe bağlı bilet iadesi yapabilecek.

Biletlerin iadesi durumunda geri ödeme masrafı alınmayacak.

- Virüsün belirtileri


Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni koronavirüs, solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.


NCoV'in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Yeni koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

yeni
virüse
isim
bulundu
önlemler
genişletiliyor
Yorum (1)
Mustafa
Hekim, hakem, hakim. Bu üç takdir yetkisi olan meslekte; memnuniyet anketi YAPAMAZSIN! Aksi taktirde, tarafsız ve adil olması gereken kararlar ve raporlar verilemez!
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir