Medimagazin logo

Yeni çalışma, noneroziv reflü hastalarının özofagus kanseri riskinde artış olmadığını gösteriyor

Beş Avrupa ülkesinde yürütülen araştırma, eroziv olmayan gastro-özofageal reflü hastalığı olan hastaların genel popülasyona benzer bir özofagus kanseri riskine sahip olduğunu ortaya koyarak, bu alt grupta düzenli kanser izleme ihtiyacını potansiyel olarak değiştiriyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Yeni çalışma, noneroziv reflü hastalarının özofagus kanseri riskinde artış olmadığını gösteriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - British Medical Journal'da (BMJ) yayınlanan yeni bulgular, eroziv olmayan gastro-özofageal reflü hastalığı (GÖRH) olan hastaların, genel popülasyona kıyasla özofageal adenokarsinom gelişimi açısından yüksek risk altında olmadığını gösterdi. Bu çok ülkeli çalışma, bu hasta alt grubunda düzenli kanser taramasına ilişkin gelecekteki tıbbi kılavuzları etkileyebilir.

Her 5 yetişkinden 1’inde görülüyor

İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka ve Birleşik Krallık'tan araştırmacılar, GÖRH tipleri ile özofagus adenokarsinomu gelişme riski arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere güçlerini birleştirdi. GÖRH, bu kanser türü için önemli bir risk faktörüdür ve yüksek gelirli ülkelerde yaklaşık her 5 yetişkinden 1'inde yaygındır.

Çalışmanın yazarları, özofagus kanseri için düzenli endoskopik izlemenin, endoskopide özofajiti olmayanlar için gerekli olmayabileceğini belirtti. Bu durum, GÖRH hastaları için genellikle düzenli endoskopik kontrolleri içeren mevcut uygulamaları değiştirebilir.

"Noneroziv reflüsü olan kişilerin de yüksek kanser riskiyle karşı karşıya olup olmadığı belirsizdi. Çalışmamız bu belirsizliğe bir yanıt sunuyor" diyor araştırmacılardan biri.

500 bine yakın hasta incelendi

Araştırma, üç İskandinav ülkesinden 486 bin 556 yatan ve ayakta tedavi gören hastayı kapsayan, nüfus temelli gözlemsel bir kohort çalışmasıydı. 1987'den 2019'a kadar izlenen katılımcılarda erozif veya nonerozif reflü hastalığı vardı ve endoskopi geçirmişlerdi. Çalışmada özofagus adenokarsinomu insidansına odaklanılmıştı.

Noneroziv hastalar için yüksek risk yok

Verilere göre, ilk üst endoskopilerinde eroziv lezyonu olmayan hastalarda, genel popülasyona kıyasla kanser insidansı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Bu bulgu, genel topluma kıyasla iki kattan fazla riske sahip olan erozif özofajitli hastalarla keskin bir tezat oluşturdu ve bu risk zamanla arttı.

gastroozofageal reflu
ozofagus kanseri
arastirma
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir