Medimagazin logo

Yeni araştırma insülin direnci ve tip-2 diyabetle mücadeleye yardımcı olabilecek bağırsak bakterilerini buldu

Japonya'daki RIKEN Bütünleştirici Tıp Bilimleri Merkezi'nde Hiroshi Ohno tarafından yürütülen bir çalışma, insülin direncini artırabilecek belirli bir bağırsak bakterisini ortaya koyuyor. Bu keşif, obezite ve diyabetle mücadele için tasarlanmış yeni probiyotiklerin önünü açabilir
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Yeni araştırma insülin direnci ve tip-2 diyabetle mücadeleye yardımcı olabilecek bağırsak bakterilerini buldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Vücut hücrelerinin artık insüline etkili bir şekilde yanıt vermediği bir durum olan insülin direnci, tip-2 diyabet ve obezite gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Japonya'daki RIKEN Bütünleştirici Tıp Bilimleri Merkezi'ndeki (IMS) araştırmacılar, belirli bir bağırsak bakterisinin insülin duyarlılığını artırmanın anahtarı olabileceğini ve böylece obezite ve diyabete karşı koruma sağlayabileceğini öne süren bir çalışma yayınladı.

Mikrobiyomun derinliklerine inmek

İnsan bağırsağı, sindirim ve metabolizmada rol oynadığı bilinen trilyonlarca bakteriden oluşan karmaşık bir ekosistemdir. Ancak, bu bakterilerin insülin direnci gibi durumlar üzerindeki spesifik etkisi, metabolik veri eksikliği nedeniyle belirsiz kalmıştır. Hiroshi Ohno ve ekibi, dışkı mikrobiyomlarını inceleyerek ve obez fareler üzerinde deneyler yaparak yaptıkları kapsamlı araştırmalarla bu boşluğu giderdi.

Bakterileri insülin direncine bağlamak

Araştırmacılar ilk olarak 300'den fazla yetişkinden alınan dışkı örneklerindeki metabolitleri analiz ederek bunları deneklerin insülin direnci seviyeleriyle karşılaştırdı. İnsülin direnci yüksek olan bireylerin dışkılarında karbonhidratların, özellikle de monosakkaritlerin fazla olduğunu tespit ettiler.

Ekip, bu bireylerin bağırsak mikrobiyotasını karakterize ederken, insülin direnci yüksek olanların Lachnospiraceae ailesinden daha fazla bakteriye sahip olduğunu keşfetti. Bu bakteriler aynı zamanda aşırı dışkı karbonhidratları ile de bağlantılıydı. Öte yandan, insülin direnci daha düşük olan katılımcıların bağırsaklarında Bacteroidales türü bakterilerin oranı daha yüksekti.

Laboratuvar kültüründen fare deneylerine

Laboratuvar ortamında, Bacteroidales bakterileri, yüksek insülin direnci olan kişilerin dışkılarında fazla miktarda bulunan aynı tür monosakkaritleri tüketti. Özellikle, Alistipes indistinctus adlı bir tür bu şekerlerin en fazla tüketildiğini gösterdi. Obez fareler bu bakteri ile tedavi edildiğinde, kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüş ve insülin direncinde azalma oldu.

Çıkarımlar ve uyarılar

Çalışmanın bulguları gelecekteki diyabet ve obezite tedavileri için umut verici. Ohno, "Lachnospiraceae bakterilerinin varlığı pre-diyabet için bir biyobelirteç görevi görebilir ve A. indistinctus içeren probiyotikler glikoz intoleransını iyileştirebilir" dedi.

Ancak Ohno, bu bulguların insülin direnci için bir tedavi olarak önerilmeden önce insan klinik deneyleri yoluyla doğrulanması gerektiği konusunda uyardı. "Bu heyecan verici bir araştırma alanı, ancak hala öğrenecek çok şey var" diye ekledi.

Bu araştırma alanı geliştikçe, zamanımızın en acil sağlık sorunlarından bazılarının üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek yeni probiyotik türlerini görmemiz uzun sürmeyebilir.

insulin direnci
tip 2 diyabet
arastirma
probiyotik
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir