Medimagazin logo

Yemen'de difteri salgını artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'deki difteri salgınında şüpheli vaka sayısının 678'e yükseldiğini bildirdi. Peki difteri nedir, difteri nasıl bulaşır ve hangi belirtilerle ortaya çıkar?
Kaynak: AA
Yemen'de difteri salgını artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DSÖ tarafından yayımlanan raporda, Yemen'de son iki ayda 678 şüpheli difteri vakası tespit edildiği, 48 kişinin ise salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği kaydedildi. 

Salgının, ülkedeki 23 ilin 19'unda görüldüğü ifade edilen raporda, şüpheli vakaların en çok İbb ve El-Hudeyde illerinde tespit edildiği aktarıldı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi güçleri ile Husiler arasında yaklaşık 3 yıldır şiddetli çatışmalara sahne olan Yemen, difterinin yanı sıra kolera salgınıyla da mücadele ediyor.

DİFTERİ NASIL BULAŞIR, HANGİ BELİRTİLERİ VERİR?

Difteri, genellikle burun içi ve boğazı etkileyen, bakterilerin sebep olduğu bir hastalık. “Kuşpalazı” olarak da bilinen hastalık, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlıyor ve giderek ağırlaşıyor. 100 yıl kadar öncesinde çok sık görülen difteri aşılamalar ve geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde nadiren görülür hale geldi.

Boğaz ve bademcikleri kaplayan gri renkli zar, boğaz ağrısı, boyundaki lenflerde şişlik, soluk alıp vermede zorluk, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, burun akıntısı, ateş ile belirti veren difteri, hasta kişinin öksürük ve hapşırıkları ile çevreye yayılan damlacıklar yoluyla bulaşıyor. 

Hastanın eşyalarına bulaşan bakterilerle temas, çatal bıçağı veya tabaklarını kullanmak da hastalığın yayılmasına yol açıyor.

difteri
yemen
salgın
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir