Medimagazin logo

Yasaklı ilaç kıskaç altında!

Sağlık Bakanlığı, daha önce toplatılan bir ürünün SMS ile satışının yapılmaya çalışıldığını tespit etti
Kaynak: AA
Yasaklı ilaç kıskaç altında!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nca, daha önce toplatılan ''Panax'' isimli ürünün SMS ile satışının yapılmaya çalışıldığının tespit edilmesi üzerine adli ve idari işlem başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan yapılan açıklamada, piyasa gözetimi ve denetimleri sırasında, gıda takviyesi olarak üretim izni bulunan ''Panax'' isimli ürünün damar tıkanıklığı, tansiyon, şeker gibi birçok hastalığı tedavi ettiği şeklinde sağlık beyanı ile satışının yapıldığının tespit edilmesi üzerine toplatma kararı verildiği hatırlatıldı.

Bununla ilgili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu, Reklam Kurulu tarafından da söz konusu ürünün reklamlarının yasaklanarak idari para cezası uygulanmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Bakanlığımızın toplatma kararına rağmen satışa devam olunması üzerine 81 il valiliğine, denetimlere kesintisiz devam olunması talimatı verilmiştir. Söz konusu ürünün bu defa SMS gibi çeşitli yöntemlerle satışının yapılmaya çalışıldığı tespit edilmiş olup, bakanlığımızca ilgililer hakkında adli ve idarî tüm kanuni işlemler yapılmaktadır.

Diğer taraftan, söz konusu ürünün hastalıkları tedavi etme şeklinde bir etkisi bulunmadığı gibi endikasyon belirtilerek sağlık beyanı ile satışa sunulması açıkça kanuna aykırıdır.''

Bakanlığa, bazı vatandaşların ürünü kullanmak için mevcut tedavilerini yarım bıraktıkları ve istenmeyen neticelerle karşılaşarak mağdur oldukları bilgilerinin ulaştığı ifade edilen açıklamada, ''Bu sebeple daha fazla mağduriyet yaşanmaması bakımından Panax ve benzeri ürünlerle ilgili tanıtım ve reklamlara itibar edilmemesi ve herhangi bir mağduriyeti söz konusu olanların bakanlığımıza ve adli mercilere bildirimde bulunması gerekmektedir'' uyarısında bulunuldu.

yasaklı
ilaç
kıskaç
altında!
Yorum (2)
Gur
Bu ne rezalettir anlamadin TV de hangi kanali acsaniz ilac diye reklam edilen bitkisel karisimlar satiliyor. Bunlari ben goruyorum da yetkililer gormuyor mu. Cok calistiklari icin TV seyredemiyor olabilirler mi? RTUK e de yazdim cevap cikmadi. Memleket son yillarda tam üçkağitci, sahtekarlarin vurgun yeri oldu, vergi toplamada aslan gibi olan devlet organlari vatandasin sagligini koruyamiyor.
0
Cevapla
selçuk önce
Bu ürünün yasak olduğunu bilmiyordum.. Burada gördüğüm anda da aklıma, 3 ay öncesinde, doktor bey ben bu ürünü aldım bana iyi geliyor artık bunu kullanıyorum" diyen ve 1 ay sonra da öldüğünde defin ruhsatını düzenlediğim hastam aklıma geldi..Ailesi bu ilaç nedeniyle aspirin ve antihipertansif ilaçlarını bıraktığını belirtmişti..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir